Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Прехвърляне на МПС - Промени в ЗДвП


Боре

Recommended Posts

Ми кажи къде е тая определена форма и къде има списък с тия текстове. Нали затова е тоя форум. Обичам да съм наясно и подготвен, че в тая държава обикновено ако сам не си свършиш работата, си в киреча. Епитетите няма да ги коментирам.

 

Точно това е идеята на цялото нещо. :) Аз съм в същото положение, защото не съм учил това нещо, не ми е работа изобщо, ама се опитвам да на'еба дявола, докато лети, поради едни или други причини - аз си знам ;) Трябва да седнеш и да прочетеш ЦЕЛИЯ ЗАКОН, да се запознаеш с него, да видиш какво се иска, за да си направиш бланката и т.н. В противен случай - няма да ти се признае. Законът е публичен, законът уж бил за всички. Всеки може да го прочете и да си направи бланката, ако знае как. Този труд се плаща - времето също. 

 

Затова си има хора, които са се учили, скъсали са си гъза, дали са си живота, времето и т.н... И за да направиш сделката/да ти свършат работата - трябва да направиш "размяна" на разни неща - от хилядолетия това са парите, защото не на всеки му трябва това, което предлагаш за размяна. Даваш парите, правят ти го, получаваш си продукта, спокоен си, че всичко е шест и спиш като къпан. Разбира се, не ходиш при първия, който ти попадне. С ръка на сърцето мога да кажа, че Боян ми е свършил не само на мен, а и на много приятели доста перфектна и супер качествена работа и никой не се е оплакал от нищо!

 

Ако горното не те кефи - намираш си в нета, отиваш, пробваш, не става - плащаш си грешката... опитваш пак и пак, плащаш си грешката, и накрая пак си плащаш, но на човек, който го е играл, за да стане всичко точно  :)

 

Няма "приятел адвокат/юрист" за правни услуги - има "приятел адвокат/юрист на хонорар" за правни услуги, защото и той иска да яде, защото това му е работата.

 

 

Както е и при мен - "не може ли това и това и това и това и това и това и това....(за неограничен период) - за без пари да го направиш". На мен не ми струвало нищо да си седя по цял ден на бюрото пред компютъра, "всичко е лесно" и "много бързо се прави" винаги, но фактите всъщност са други, а именно, че в момента не мога да си избърша гъза, защото гръбнакът така ме боли, ама толкова ме боли, че при поемане на въздух ми спира дъха и се свивам като гол охлюв - поне да има смисъл, нали... "да мога да си плащам рехабилитацията", не друго   :)

 

Всичко се плаща - няма безплатен обяд. Някой е учил, за да може да взема пари за услугата Х, колкото и лесно и бързо и елементарно да изглежда - плаща се. Иначе си го правиш сам. Това е.

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 66
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • Боре

    16

  • Izolini

    10

  • sauber

    10

  • shaft

    5

Най-много писали в темата

Не е въпросът в това дали да се дадат едни пари, а да знаеш за какво ги даваш. Разликата е от земята до небето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ко каза, Ко ... ?!?!?!?!?

 

Еййййй, ще ме уморите !!!

То, бива, бива, ама чак толкова....

Ивчо, определено грабна купата, с горното изказване/въпрос!

Иве, ако някой "изповядва" сделки, това да ти кажа, ще да е Владика или поне божий хрантутник, така де - Поп, а сделката, ще да е за грозГйе, вино, ракия или поне за свещи ...

 

 Ми бива, я! Досега журналята винаги са представяли, че кметовете в малки населени места изпълняват и нотариални функции, като няма нотариус. ЗННД да не би е писан без участието на представители или съгласуване от НК? Съвсем естествено си мисля, че кмета, наместника или какъвто е там прави всичко, което един нотариус може да прави. Едва ли съм единствения, който е (бил) в подобна заблуда. Винаги съм минавал през нотариус, дори и в даденото населено място да няма такъв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Ми бива, я! Досега журналята винаги са представяли, че кметовете в малки населени места изпълняват и нотариални функции, като няма нотариус. ЗННД да не би е писан без участието на представители или съгласуване от НК? Съвсем естествено си мисля, че кмета, наместника или какъвто е там прави всичко, което един нотариус може да прави. Едва ли съм единствения, който е (бил) в подобна заблуда. Винаги съм минавал през нотариус, дори и в даденото населено място да няма такъв.

 

Мдааа, понеже сме специалисти по всичко, можем всичко и знаем всичко, правим всичко сами, защото хората на които им е работа, взимат пари за труд и знания, сме на този хал в държавата !

И, ти понеже си любопитко и всезнайко, си прочел законите като "Дяволът - Евангелието"...

 

Ивчо, Кметовете извършват само определени и ограничени нотариални функции !

Могат да удостоверяват обикновени пълномощни, без такива за банково представителство и за разпореждане с недвижими и/моти и вещни права, както и обикновени декларации, без такива, отнасящи се до и/или придружаващи документи за разпореждане с недвижими имоти и вещни права.

 

НИЩО ПОВЕЧЕ. НИКАКВИ ДРУГИ ДОКУМЕНТИ !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък вчера купих кола на дъщерята и цялата процедура отне точно 10мин. при предварително запазен час при нотариус от страна на продавача(каза,че е близък с него).

Моят застрахователен брокер се престара и оцени кола за 7000лв. на 500лв.,та чак се почуствах неудобно колко пари ми излезе прехвърлянето.

Питах служителката в кантората за новите изменения,дето каза Боре и каза,че работели още по стария ред.

Всичко стана бързо,много съм доволен.Платиха ми и данъка към общината от кантората.

 

Никсън, то всичко хубаво, амаааааа.......

 

Я, по-добре прочети какво ни изпратиха днес, от Нотариална Камара!

 

Уважаеми дами и господа,

 

Бихме желали да Ви информираме относно следното:

-          Няма да бъдат пререгистрирани от КАТ автомобили в случай, че не е изпълнена от нотариуса ЕАУ/Електронна административна услуга/“Промяна на собственост на регистрирано пътно превозно средство“.

 

-          Наблюдава се от МВР, че се сключват сделки с ППС, приобретателите по договорите се явяват в КАТ за пререгистрация, а часове по-късно или на следващия ден нотариуси изпълняват ЕАУ/Електронна административна услуга/“Промяна на собственост на регистрирано пътно превозно средство“.

     

Напомняме Ви,

-          че  системата за свързаност между НОТАРИАЛНАТА КАМАРА и МВР  работи реално, с реални данни и нотариуса следва да изпълнява  ЕАУ/Електронна административна услуга/“Промяна на собственост на регистрирано пътно превозно средство“, с изключение на това, че не е възможно изпълняване на услугата предварително отпечатване на СРМПС/Свидетелство за регистрация на моторно превозно средство/.

 

Административен секретар на НК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напротив, точно защото не съм чел законите, затова имах и погрешна представа. От твоята забележка, издирих члена от съответния закон и видях какво пише там. Впрочем това е било и е нещо, което не ме касае, затова и не съм дълбал в съответната посока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напротив, точно защото не съм чел законите, затова имах и погрешна представа. От твоята забележка, издирих члена от съответния закон и видях какво пише там. Впрочем това е било и е нещо, което не ме касае, затова и не съм дълбал в съответната посока.

 

Ами, като не си чел, защо задаваш "технически" въпроси и разсъждаваш върху тях, бре ?!?

Иначе казано, що се клатиш, като не те бутат ?

Редактирано от Боре
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бре, че напечено станало.

И трябва някъде да се отбележи, че тоя път не аз ядосах Боре на юридическа тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, като не си чел, защо задаваш "технически" въпроси и разсъждаваш върху тях, бре ?!?

Иначе казано, що се клатиш, като не те бутат ?

Защото ми стана интересно. Освен това важното е поддържането на равновесното положение. ;) И понеже явно те сърби, тая система нал е поръчана, реализирана и поддържана от НК? Тоя алгоритъм на действие на системата, не сте ли го обсъждали на срещите? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото ми стана интересно. Освен това важното е поддържането на равновесното положение. ;) И понеже явно те сърби, тая система нал е поръчана, реализирана и поддържана от НК? Тоя алгоритъм на действие на системата, не сте ли го обсъждали на срещите? 

 

Доообре, аз обаче, когато любопитствам по теми по които НЕ съм подготвен, питам и слушам, а не давам крайни мнения, особено пък почиващи на информация от типа "една стринка каза...", в твоя случай - Телевизията. То, вярно че е Четвъртата Власт, ама в България май е Първата...

Егати овчия народ - щом са казали "по телевизора", край, това е истината!

 

И не, хич не ме сърби. Пък и в Правото, алгоритми няма. А, забавянето и цялата простотия, идва от обмена на данни със системата на МВР,,с която НК няма НИЩО общо!

Второ, нашата е разработена достатъчно умно, за да може да се присъединяват всякакв имодули и подсистеми, както и да обменя нужната информация с други системи. При нас, забавяне НЯМА.

Ти обаче, след като знаеш всичко, ми обясни защо чисто новата система на МВР, е разработена да работи само с Internet Explorer и с Mozilla,и за капак на всичко ползва Java. При положение, че Mozilla от две години и повече, не поддържа Java. Та, за да абчка системата на МВР за която са платени милиони, браузърът ти трябва да е версия 4.2 най-много, а моят КЕП и системата на НК платена от НК, изискват поне 5.0 ?!?

Дали отрочето на МВР, не е "мъртвородено", а ?!?

Впрочем, преди 30 минути получихме поредното съобщение:

 

"Уважаеми дами и господа,

 

Бихме желали да Ви запознаем със следната информация:

В случай, че прехвърлител по сделка с ППС е КЛОН НА ЮЛ, сключвайте сделки, без да изпълнявате услугата ЕАУ/Електронна административна услуга/“Промяна на собственост на регистрирано пътно превозно средство“, до отстраняване на техническия проблем от страна на МВР, за което ще бъдете уведомени.

 

Административен секретар на НК"

 

А сега де - значи, на Ники няма да му регистрират колата, защото е прехвърлена по стария ред, а понеже системата на МВР се е насрала, ако прехвърлител по сделка с ППС е КЛОН на Юридическо лайно /пардон - лице/, МПС ще се прехвърля по стария ред.

 

И това е законно ?!? Да, ама не е...

 

Та, колкото до новия ред за прехвърляне и пререгистрация на МПС - всяко чудо за три дни. Щом първия път, въпреки НЕ съвместимите като цяло системи, успях за около един час да свърша работа на клиентите си, значи след две седмици, ще ми отнема половината време. Да, пак е по-дълго, много по-сложно и изнервящо, но нямам избор - аз ако не работя, няма да се храня. Не съм на държавна или общинска работа, не съм и един от хилядите в голяма частна структура, където да мога да се правя че работя.

 

 

Ми кажи къде е тая определена форма и къде има списък с тия текстове. Нали затова е тоя форум. Обичам да съм наясно и подготвен, че в тая държава обикновено ако сам не си свършиш работата, си в киреча. Епитетите няма да ги коментирам.

 

Не колега, нищо няма да ти кажа. Защото, утре ще компилиращ, взаимствайки от Интернет и от написаното от мен, някакъв юридически пасквил, след което ще отидеш при някой колега "с готов договор" /за да спестиш някой лев/, в който със сигурност нещо няма да е както трябва, но като те попита откъде взехте образеца на договора, със сигурност, за да не изглеждаш Ти некомпетентен, ще му отговориш, че негов колега от София, ти го е дал.

В "тоя форум", на Право няма кой да те научи, а и той не е за тази цел.

 

Иначе, понеже обичаш да си наясно и подготвен, примерно със сигурност ще успееш сам да си обработиш някоя по-сериозна рана, да я почистиш, да изрежеш инфектираната част, да я промиеш, криво ляво да я зашиеш, но пак нещо няма да си направил както трябва.

Като това - Еб..си майката, забравил съм дренаж на раната...

 

 

Не е въпросът в това дали да се дадат едни пари, а да знаеш за какво ги даваш. Разликата е от земята до небето.

 

Shaft ти е отговорил.

 

 

Тоест, държавата е решила, че понеже тя самата не може:

1. Да си събере данъци У време и данъка се влачи с автомобила, нищо, че е дължим от собственика му.

2. Да преследва евентуално някой, който ме е измамил и е измамил съсобственика на дадено МПС, продавайки го без негово знание.

3. Че щом нещо променя собствеността си, то обезателно трябва да е преминало ГТП и да има валидна ГО, нищо, че мога да искам да си го изтипосам в хола за декорация. Или пък да му използвам купето за курник в двора.

Аз трябва да се вкарам в още една хамалогия, където да платя, а нотариуса да плати данък на свой ред за това, че ми е свършил услуга да ми "върже гащите", понеже държавата сама не може. Яко, ъ?

Не знам по другите държави как се оправят...

 

Изпомеждудругото, преди 4-5 години продадох една фирмена кола. Същата кола беше погрешно запорирана от НАП. Сделката мина безупречно пред нотариус, а собственика се хвана за палците чак в КАТ. За негово щастие, нито аз съм измекяр и измамник, нито запора в НАП беше реален. Но това, че човека плати нотариални такси за да си "върже гащите", не значеше, че са му вързани и не значеше, че аз не трябва да ходя в НАП (понеже съм пич) за да им оправя бъкийте и човека да може да си пререгистрира колата.

 

Ако си ми прочел мнението като умаловажаване на професията, то съвсем не е така. Още повече, че и двамата знаем, че нотариусите не се храните баш от МПС договорите...

Късмет с новата система, надявам се (макар и да се съмнявам) бързо да й се изгладят кусурите. Щото държавата понеже не може, вменя задължения на някой друг, за да й се свърши работата.

Предполагам, че като тръгна да си продавам текущия автомобил, наред със стандартните книжа, ще имам нужда и от бележка с ваксинациийте на дъщеря ми, свидетелство за съдимост и препоръка от произволен комшия. Всички те с мокър печат и заверени от по 4 институции...

 

п.с. - Това е държавата на писането на молби и биенето на печатите, както казва един колега от Швеция.

 

Прав си, почти за всичко. Но почти...

Аз също искам, да си купя/продам автомобил с едно "хвърчащо" листче. И това би било възможно, ако имаше работещи държавни структури и апарат, а в тях работеха подготвени, морални и отговорни служители, а не хрантутници - едните чакащи последните 3-5 години за пенсия, а другите млади, но неспособни и некадърни за нищо.

Уви, Държавата като такава, отдавна е абдикирала от собствените си задължения.

Само че, е много по-лесно да се ругае, кълне и поучава, омразният нотариус, който и пари даже ни иска, вместо скапаната Държава.

Защото, уважаеми, заради липсата на желание от страна на управляващите различните структури в държавата, по настояване на същата тази безпомощна държава и в защита на Вашия - на клиентите интерес, Нотариусът се е превърнал в някакъв странен хибрид, кръстоска между камила, кашалот и тъжно магаре с каска, на когото вместо да му се дължи уважение, както пише в закона, всеки подритва и си бърше задника с него.

Във ФРГ, НЕ можеш дори да разговаряш с нотариуса, ако шефката на канцеларията му не прецени за нужно; във Франция, за да ти удостоверят едно пълномощно, си записваш час 5 /пет/ дена по-рано; в Гърция, нотариалното на удостоверяване на пълномощно от 1 и 1/2 страници, с двама упълномощители - управители на търговско дружество, струва цифром и словом 274 /двеста седемдесет и четири/ ЕВРО - щеш, не щеш, малко или много, това те възпитава, макар и по друг начин.

А тук, собственик на Автокъща от с.Мало Путарци, находящо се точно срещу с.Големо Курдово, и двете на равно разстояние от с.Тесно Гъзово, за последно къпал се преди три-четири месеца, облечен с ХанцуНга от сватбата и гордо закичен със златно ланче /плетка "Cartier" от преди 50 години/, безпардонно изпружен като берберски каиш, с ръце зад главата, на собствения ми стол, с крак на отсрещния, в собствената ми приемна, в собствената ми кантора, при опита ми да му дам два-три съвета в негова защита и за негово добро, ми обясни "Абе, Язе продавам по нЕколко коли седмично, не ми ги разправяй на мене теа...".

 

Това е клиентът - представителна извадка, заради когото:

 

- По искане на Изпълнителния Директор на НАП и на Министър на правосъдието, поддържаме и съхраняваме архив на за сделките с МПС, нищо че по Закон за нотариусите и нотариалната дейност /ЗННД/ и Наредбата за служебните архиви на нотариусите, такъв архив няма и не трябва да има;

- По искане на Изпълнителния Директор на НАП, пазим удостоверенията за застрахователна стойност, в оригинал, нищо че продавачът го е заплатил на застрахователя, в същия този архив;

- По искане на Изпълнителния Директор на НАП и Директора на Дирекция "Общински приходи", изискваме от клиентите Приходна квитанция с холограмен стикер /нищо, че само в десет общини в държавата, слагат такъв/, което обезсмисля всички съвременни начини на плащане, като пазим копие от приходната квитанция, в същия този архив;

- По искане на Изпълнителния Директор на НАП и Директора на Дирекция "Общински приходи", НИЕ внасяме, от името на купувача, дължимия от него данък при придобиване на МПС, нищо че в свръх, мега, ултра, хипер тъпия текст от Закон за местни данъци и такси /ЗМДТ/, пише че въпросният данък, трябва да е внесен от купувача ПРЕДИ сделката ?!?!?! Ами ако страните се карат и сделката пропадне ?;

- По незнайно чие предложение, гласувано и прието от нашите "народни" представители, изискваме наличието на валидна полица - Задължителна застраховка "Гражданска отговорност", като пазим копие от нея, в същия този архив;

- Измисляме и вписваме в договорите, защитни клаузи по 15-20 реда, само защото МВР и Държавата, не могат да охранят интереса на купувача, за което получаваме ругатни от страна на продавача, или почваме да го увещаваме да не разваля сделката, защото написаните от нас страшни неща, ако е добросъвестен, не го касаят.

 

Та, в името на въпросния клиент, се оказва, че Нотариусът работи за НАП, за Дирекция "Общински приходи", За застрахователните компании, за МВР, за Прокуратурата, очаквам скоро да се включат Митниците, НОИ, НЗК и други !!!

 

По същия начин, заради измененията в Търговски закон от миналия и от този Януари, работим за Агенция по вписванията, Прокуратурата, НАП, НОИ и НЗК, защото "Охраняваме интересите на Бизнеса и на трудещите се" !!!

 

Но въпреки всичко, клиентите изискват от нас, Ние да се съобразяваме с тяхното работно време, а не Те с нашето, да ходим на адрес при тях, щото виждаш ли, те нямали време да дойдат, сърдят се, когато им изчисляваме нотариалните такси за удостоверяване и почти налитат на бой, когато изчислим и такива за труд, ругаят ни, защото им изискваме 4-5 документа в общия случай, но и те са прекомерно много за тях, откача, когато питаме за съпругите им, нервничат и те подканят "Аре ве, кво стана с тоя договор...", защото са спряли на "Зелена зона" но не са я заплатили, и т.н., и т.н., и т.н.

 

Поради всичко изброено по-горе, считам писанията на повечето от Вас, за проява на крайно лош вкус, както и на каквато и да било информираност и компетентност.

А всъщност, както казват лекарите, всички - рано или късно, ще дойдете при нас.

 

Поздрави !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боре,не знам какво става,ама така ми казаха от кантората.Утре отивам в КАТ да сменя талона и ще пиша какво става.

Благодаря за информацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

В момента съм в КАТ за смяна на талона на една служебна кола след края на лизинга. Работят само 3 гишета за подаване на документи, опашката е фрапантна - чакам вече 40 минути и пред мен все още има трима.

Явно КАТ са легнали на кълка и чакат нотариусите да им свършат работата. А иначе самото щракане по прозорчетата на системата отне на мадамата-помощник нотариус само 10 минути.

Едит: Тези трима ги обработваха още 40 минути! Все едно гледах сцената от "Зоотрополис", където в тамошния отдел за регистрация на МПС работят ленивци. https://youtu.be/eIkgSJcRlF4

Редактирано от Izolini
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента съм в КАТ за смяна на талона на една служебна кола след края на лизинга. Работят само 3 гишета за подаване на документи, опашката е фрапантна - чакам вече 40 минути и пред мен все още има трима.

Явно КАТ са легнали на кълка и чакат нотариусите да им свършат работата. А иначе самото щракане по прозорчетата на системата отне на мадамата-помощник нотариус само 10 минути.

Едит: Тези трима ги обработваха още 40 минути! Все едно гледах сцената от "Зоотрополис", където в тамошния отдел за регистрация на МПС работят ленивци. https://youtu.be/eIkgSJcRlF4

 

Както писах по-горе, всяко чудо за три дни!

След десетки срещи, мрънкания, упреци и какво ли не, нещата се понапаснаха и все още се работи за подобряване на "услугата".

Електронният портал на МВР започна да работи що-годе нормално, респективно нещата започнаха да се случват горе-долу добре и лесно.

На мен, също ми отнема в пъти по-малко време отколкото в началото, определено под 10 минути.  :fiu:

 

Друг е въпросът, че според позитронния мозък на портала на МйеВйеРйе, други собственици на МПС, освен вписаните в Свидетелството за регистрация, НЕ съществуват !!!

Няма съпрузи, няма съсобственици, няма никой друг, освен посочения в Свидетелството.

Пък, ако ще и да е умрял преди 10 /десет/ години !!!

 

Ай чИститУ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...

За инфо:

МПС, което продадох на 24.01, до преди 10 мин все още се водеше на мен в община Слатина. Трябваше да хо махат "ръчно" срещу договор за ПП и декларация от мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А преди 2 месеца на мен автоматично ми пратиха данните от КАТ към общината за ново регистрирана кола и последната веднага ми наложи и данъка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то едното явно не пречи на другото... Купувача го хващат автоматично, а продавача трябва изрично да им се помоли да го отпишат... Вероятно КАТ праща информация само към общината към, която е новозачислено возилото. Тази в която е отписана... няма кой да я извести.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С това и аз нямах проблем, но явно, че обратното все още си е по старому...

За това, което казваш Цецо75, инспекторката каза, че "По принцип трябвало, ама..." Явно "ама"- то взима превес...

Редактирано от sauber
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За инфо:

МПС, което продадох на 24.01, до преди 10 мин все още се водеше на мен в община Слатина. Трябваше да хо махат "ръчно" срещу договор за ПП и декларация от мен.

 

Уви, същата ситуация.

Макар изрично помощник нотариуса, който изповядва сделката при продажбата на предния ми автомобил да ме увери, че нещата се случват така и не трябва да се занимавам с общината с отписването.

Към днешен ден все още стария автомобил се води на мое име в общината и дължа данък в пълен размер, макар да е пререгистиран в началото на Февруари тази година.

Разбира се дължа и данък за шкодилака, който придобих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уви, същата ситуация.

Макар изрично помощник нотариуса, който изповядва сделката при продажбата на предния ми автомобил да ме увери, че нещата се случват така и не трябва да се занимавам с общината с отписването.

Към днешен ден все още стария автомобил се води на мое име в общината и дължа данък в пълен размер, макар да е пререгистиран в началото на Февруари тази година.

Разбира се дължа и данък за шкодилака, който придобих.

Помощник нотариуса , който изповяда сделката за продажбата на мойта кола , изрично ме предупреди да отида до общината , въпреки всички компютъризации и сега аз не дължа нищо за него ;)

 

П.П. В КАТ времето беше около 20 мин. в общината 15 мин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Издънката е отново в КАТ разбира се. Къде другате може да е, освен при тия тъпунгери - хрантутници.

Нотариусите искат не искат, подават информация към КАТ при сделка с МПС чрез нововъведената система. После се предполага, че тъпунгерите трябва да предадат информацията към общините, което естествено не се случва, щото не им пука и защото са тъпунгерите от КАТ...И така нека обобщим. Като цяло плащаме разни данъци към държавата за да ползваме разни услуги. Годината е 2018г. Един път плащаме при нотариус, втори път плащаме в КАТ, трети път плащаме данък МПС, а накрая се оказва, че не е ясно за какво въобще ги плащаме тия неща. И четвърто сме платили четири системи. Първо на нотариусите, второ на КАТ, трето на КАТ към общината и четвърто на общината.

Както казах на скоро на жена ми, която е самоосигуряващо се лице и имаше някакви драми с осигуровките й, та ходихме в НАП - Преди време си превела пари на НАП, за да вземат заплата, а сега отиваш при същите тези хора, които са взели заплата от парите ти, за да ти обяснят как точно са се осрали те и какво обаче ти трябва да направиш. И това цялото нещо за да вземат заплата и следващият месец. Това си е социолизъм-комунизъм от всякъде...

 

В тая "държава" ВСИЧКО трябва да стане частно в условия на конкуренция, иначе няма оправия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помощник нотариуса , който изповяда сделката за продажбата на мойта кола , изрично ме предупреди да отида до общината , въпреки всички компютъризации и сега аз не дължа нищо за него ;)

 

П.П. В КАТ времето беше около 20 мин. в общината 15 мин.

 

Завиждам, при реситрацията на шкодилака откарах 7ч в кат (втория работен ден след Нова Година), като единствено отидох да хапна и по закона на мърфи като се върнах с две номерчета бяха минали моя ред ..

Много съжалих, че не потърсих някой, който за 50лв да свърши нещата вместо мен. 

 

Позната в общината ми каза, че отново с молба (разбира се, на държавата само се молиш ..) и договора за ПП ще я отпишат и ще дължа частичен данък.

Предния път за 2 мин ги изпуснах и в 12:02 ме отрязаха да свършат работа, но да кажем че това е моя грешка и ги разбирам добре че това им е почивката. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки случай може би е индивидуален, но за най-сигурно добре е човек след сделката сам да си проверява в общината.

 

Моят случай от миналия месец е по-скоро положителен, защото оня ден проверих и се оказа, че:

- продадената от мен кола вече не се води на мое име в общината (не знам дали това е заслуга на нотариуса, КАТ или купувача)

- закупената от мен кола (нова, регистрацията в КАТ ми я прави човек на дилъра) вече се водеше на мое име в общината, точно от датата на регистрацията в КАТ

 

Така че им благодарих, платих си данъка за остатъка до края на годината и си отидох.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  Хайде, да се изокам и аз...

 

Уважаеми колеги, комуникацията между МВР и съответните данъчни дирекции /служби и отдели/, НЕ ви освобождава от задълженията ви, определени в съответните закони. 

 

Това, че някакъв софтуер, работи по някакъв начин, и че понякога сработва правилно, е за ваше улеснение, но не и за ваше извинение, когато не си спазите законите, а те не са променяни, относно задълженията ви за деклариране и редеклариране

 

на собственост. 

 

Закон за местни данъци и такси - ЗМДТ - Чл. 54.
 
(4) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 1999 г., в сила от 01.01.2000 г., предишен текст на чл. 54, изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., доп. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., предишна ал. 1, изм. - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Собствениците на превозни средства, с изключение на случаите по ал. 1, декларират пред общината по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в двумесечен срок от придобиването им. За превозните средства, които не са регистрирани за движение в страната, двумесечният срок започва да тече от датата на регистрацията им за движение. При придобиване на превозно средство по наследство декларацията се подава в срока по чл. 32.
 
(7) (Нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Служителят на общинската администрация може да изисква документи, удостоверяващи факти и обстоятелства, имащи значение за данъчното облагане. При прекратяване на регистрация на превозно средство данъчно задълженото лице представя документ от компетентен орган.
 
Закон за движение по пътищата - ЗДвП
 
Чл. 145. (1) (Отм. - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 27.12.2017 г.)
(2) (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 27.12.2017 г.) Приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 27.12.2017 г.)
(4) (Нова - ДВ, бр. 88 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 27.12.2017 г.) Разпоредбата на ал. 2 се прилага и при придобиване на собствеността на пътно превозно средство извън Република България или при придобиване на собствеността чрез публична продажба.
 
Поздрави.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В точките, които цитираш никъде не виждам при продажба от моя страна да съм длъжен да правя каквото и да е. Освен ако под "регистрация" разбирам грешно, че се касае за прекратяване на регистрация в КАТ, а то е регистрация...за нещо друго си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В точките, които цитираш никъде не виждам при продажба от моя страна да съм длъжен да правя каквото и да е. Освен ако под "регистрация" разбирам грешно, че се касае за прекратяване на регистрация в КАТ, а то е регистрация...за нещо друго си.

Ти като продавач - отписваш и това беше и по старите разпоредби ... инак ще стане както го беше описал някой по-горе (следващата финансова година дължиш данъци)

 

П.П. В КАТ обявяваш само договора , в общината отписваш ... на всякъде те уверяват , че е автоматично ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.