Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Пътуване до Македония


Black_Fury

Recommended Posts

Здравейте,

 

В края на тази седмица ми предстой пътуване до Македония. Смятаме да посетим Скопие и Маврово. Прочетох какво пише в сайта на МВнР, но тъй като не съм пътувал до там, исках да попитам дали някой има личен опит с пътуване с кола из Македония? Има ли някакви особености на които трябва да обърна внимание преди или по време на пътуването. 

 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Минава се с лични карти, може да ти поискат зелена карта на границата. През деня се кара на фарове като тук. Няма винетки, плаща се на магистралите. До Скопие по спомен е около 3-4 лв таксата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително си вземи "зелена карта", че аз плащах 50€ за един уикенд. Скопие си е столица, Маврово е чудесен релакс. Плаща се по спомен само околовръстното на Скопие, но е смешна сума. На будките за плащане едни мацки раздаваха Редбул :)

Ако карате колела, в Маврово е много приятно като маршрут. Може да се качите до пистите дори, стига да имате желание

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите!

 

Проблеми по границите срещали ли сте? В смисъл, в сайта на МВнР, пише че чужденците трябва да си направят регистрация в районното полицейско управление и на излизане проверявали за тази регистрация, попадали ли сте на такова нещо?

 

Задължително си вземи "зелена карта", че аз плащах 50€ за един уикенд. Скопие си е столица, Маврово е чудесен релакс. Плаща се по спомен само околовръстното на Скопие, но е смешна сума. На будките за плащане едни мацки раздаваха Редбул :)
Ако карате колела, в Маврово е много приятно като маршрут. Може да се качите до пистите дори, стига да имате желание

А за колата, в Скопие желателно ли е да търся платен паркинг или няма смисъл?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно е така, съвсем скоро на излизане от Сърбия, граничарката ни се направи на интересна, но на въпроса от нас, къде да се регистрираме, след като сме били на палатки, се почеса и ни върна личните карти. Желателно е да питате там, където отсядате, за да си спестите глупостите на граничарите и евентуално някоя измислена глоба. За Скопие, или където и да сме били - никога не сме търсили платен паркинг. Питайте отново местните дали е нужно. Противно на глупостите при политиците, македонците са много готини и приветливи хора!
Весело изкарване!

Редактирано от zloQQ
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сменете си от тук някакви пари за пътните такси поне. До Маврово мисля, че е 7-8 лв общо. Нафтата там преди беше доста по-евтина от тук, бензинът малко по-скъп от нашия. Газ също има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Куманово до Скопие патарините са 100 денара (3,33 лева) - 40+60. "Магистралата" е в ремонт, но пак си ги събират. Задължително си купете денари, защото в евро е двойно - 3 евро. В Скопие в центъра трудно/невъзможно се намира място за паркиране. В никой случай не паркирай в паркингите пред блоковете в центъра, те са само за живущи и ще имаш проблеми. Като се поизмъкнеш малко от центъра става по-лесно за паркиране. Това са координатите на един паркинг в центъра, съвсем близо до пешеходната зона, който е на прилична цена лев за първия час и по 66 ст за всеки следващ: https://goo.gl/maps/2AWNRUXbawq

Не зареждайте колата на неясни бензиностанции, само МакПетрол или Лукойл, нафтата е по 1,6 лева. Веднъж заредих на Макойл и горивото беше супер бълвоч.

За Маврово не мога да кажа нищо, дори не знам къде е на картата :D

Добавка: Пътя от нас до границата е хубав, мини си през Коньовския баир, по-бързо и по-приятно.

От границата до малко след Крива Паланка е доста разбит, от там до Скопие най-зле е магистралата. Катаджиите седят на излизане от Крива Паланка, на разклона за Штип и на влизане в Скопие. На спускането след границата седи кола на гранична полиция, заяждат се за всичко. Ограничението на междуградски път е 80 а не 90! На магистралата е 120.

Редактирано от Izolini
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сменете си от тук някакви пари за пътните такси поне. До Маврово мисля, че е 7-8 лв общо. Нафтата там преди беше доста по-евтина от тук, бензинът малко по-скъп от нашия. Газ също има.

Може да се плаща и с карта на "патарините"
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, отново благодаря за съветите. Доста помогнаха. Сега и аз да допълня малко информация, и да разкажа малко, с база на това което видях.

 

Наистина както каза Izolini пътя до границата през Коньовския баир е доста хубав, приятен и бърз. В някой от селата между Кюстендил и границата варди полиция, поне през деня. Като цяло на границата минахме сравнително бързо и лесно. Искат лична карта, зелена карта, талон на колата. След това искат да отвориш багажника и питат за нещо за деклариране. 

 

Честно казано, пътят от границата до Крива Паланка беше леко разбит. От Крива Паланка до Куманово беше добре. След Куманово се качихме на магистралата, която е чисто нова, строена от австрийска фирма. Както Izolini каза от Kуманово до Скопие има две каси, плаща се 100 денара (60+40) което е приблизително 3,20 лв и наистина в евро, цените са двойни. Също така, потвърждавам, че катаджиите вардят на Крива Паланка и на влизане в Скопие. На разклона на Штип ги нямаше когато минавахме.

 

В Скопие, паркирахме в квартал Кисела Вода и нямахме проблеми. Местните казаха, че полицията минава на половин час. Като общ съвет това което научихме е, че ако не паркираме в кварталите с предимно албанско население всичко е наред. Интересното е, че в Скопие светофарите имат допълнителни светлини, които показват, че в определена посока може да продължиш дори ако останалите светлини са червени. Примерно, целия светофар свети червено, но е позволено ако караш направо. До сега не бях виждал такива в Европа. Ако търсите място да хапнете в Скопие, препоръчвам Гостилница Ла Тана.

 

От Скопие до Маврово има четири каси, намиращи се между Тетово и Гостивар. Плаща се 140 денара (40+40+30+30), което е около 4,50 лв. Магистралата е като магистрала Тракия. Дясната лента е кофти, по-съвет на местните гледахме да караме предимно в лявата. Това, което мен ме изненада е, че магистралата свършва изведнъж с един светофар точно преди Гостивар. 

 

От Гостивар до Маврово, пътят е нов и въпреки, че е планински, се придвижихме сравнително бързо. В Маврови Анови препоръчвам бюрека с месо на Гостилница Два Сокола, гледката от заведението е страхотна. 

 

От Маврово отидохме до Галичник. Това е може би най-предизвикателният път по-който съм карал до сега. Малко след Маврово има 4 или 5 много остри завои с много сериозно изкачване. След тях гледката става невероятно красива и виждате мястото където се събира водата която пълни Мавровския язовир (координатите на Google Maps - 41.644692, 20.700276). Можете да отбиете в страни на пътя и да се насладите на природата. Ако продължите до Галичник, пътят е тесен но приятен, с изключение на няколко тегави завои които са по нанадолнище. В Галичник идва най изпитателната част от пътя, като селото започва на 1000 м надморска височина и свършва на 1500 м надморска височина. Пътят е много тесен, със сериозни наклони и се кара само на първа - мантинела няма. Можете да спрете в началото на селото и да се насладите на гледката. При ясно небе се вижда на разстояние между 10~20 км до Дебарското езеро, което е до Албанската граница. Към края на селото има място къде да се паркира до хотел Неда. Заведението е приятно, гледката е страхотна и местното кисело мляко е много добро. Препоръчаха ни местното овче сирене, но производителите ги нямаше. 

 

На връщане, магистрала все още се строи!! В по-голямата част имаше само една лента за движение. Има работни знаци които определят максималната скорост като 40 км/ч. Аз направих грешката да не ги спазя и влезнах с едната гума в един квадрат изрязан асфалт. Таксите иначе си ги събират. На Крива Паланка, полицията варди и нощем. На границата, не ни поискаха гореспоменатата регистрация с районното, но това е може би защото минахме в един през нощта. 

 

Като обща информация, както казаха winrg и Izolini, нафтата е по-евтина от тук. Литъра е 48 денара (1,52 лв) на всички бензиностанции, независимо къде. МакПетрол има под път и над път. Лукойли има много малко, това което ни казаха е, че през последните две години ставали все по-малко. Интересното е, че на всички бензиностанции обикновения дизел и по-скъпия (примерно: Ecto Diesel на Лукойл) са на една и съща цена. 

 

Съвета за Албанските квартали в Скопие, важи също и за градовете с предимно албанско население (пример: Тетово). Там пътищата са много зле и културата на шофьорите също. 

Интересен факт, който забелязах: автопарка на Македонската полиция се състои около 80% от Skoda Yeti.  :plate_skoda:

Снимки:  http://imgur.com/a/toYyj Съжалявам, че мога само четири снимки от Галичник да покажа, но снимам с лентов фотоапарат и ще отнеме време докато проявя филмите. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Колеги,

а колко начесто са бензиностанциите на Макпетрол и Лукоил от границата до Скопие?

Обръща ли ли сте внимание, дали на някоя от веригите има 100 октанов бензин?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

МакПетрол има в Крива Паланка (един на главния път и един от другата страна на реката, в центъра), после до началото на магистралата при Куманово има само разни единични неизвестни. На магистралата има Лукойл и МакПетрол. На входа на Скопие пак има Лукойл и МакПетрол.

Ама бензина изобщо не съм го гледал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Влез в сайта 

https://bg.fuelo.net/

 

Там има карта и като я увеличаваш ще видиш бензиностанциите на Макпетрол и Лукойл в цяла Македония.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, да напиша моите 2 стотинки.

Посока Струга тол таксите са 240 или 280 денара, според картите бензиностанциите са на често, но реалността е различна. Бях си набелязал една междинна, но я нямаше.

По цялото трасе се строи и съществуващата настилка е в покъртително лошо състояние.

Ако ви предстои пътуване на там го планирайте в светлата част на денонощието, тия и през денят не могат да карат, а като се стъмни повече от 40 км не вдигат, изпреварват като малоумни, пълно мазало.

Нещо много важно взимайте си разписките от хотелите, днес тия тъпаци на границата се заядоха с едната кола и искаха да ги глобавяват по 200 евро на човек, защото не ги носеха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.