Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Смяна на масло


iline

Recommended Posts

Привет,

Да запитам понеже съм малко лаик.

При закупуване на октавията видях в една от последните фактури, че маслото е сменено на 11.11.2015г. и е налято отново 5W30.

На дисплея в колата ми изписва следващ сервизен интервал след 327 дни(днес го прегледах да се уверя че е така).

Та на въпроса:

5W30 на колко хил.км трябва да го сменям?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

 

Масло с вискозитет 5w30 по спецификация 507.00 в повечето случаи се води масло за удължен/променлив сервизен интервал, като пробегът може да стигне до около 27-30 000км или до две години /това ти показва на таблото, че остава още година/.

 

Лично аз не бих го карал това тънко масло толкова дълго време в двигателя...поради ред причини, като лоша нафта, например. Отлаганията, които оставя в двигателя, след определен пробег (процентна загуба на свойства и т.н.) не са никак за подценяване, ако трябва да я караш много дълго време и да е читава, да й вярваш винаги (говоря за над 7-8 години). Най-доброто което можеш да направиш е да го сменяш на една година или до 12-15 000км пробег - което настъпи първо. Другото е да минеш на 5w40, но ако имаш работещ dpf /филтър за твърди частици/, карай с 5w30 по-добре, но на година време го махай от двигателя.

 

Ако не ти пука и за теб колата е просто поредната за една-две години (едва ли, щом пишеш тук), карай докато не светне, че е за смяна и после друг да псува (не е добре така, нали).

 

Поздрави

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързото включване.

Принципно колата съм я предвидил за поне 5год. служба при мен.

Съгласен съм с фактите в поста, а и понеже има още 7 дни до датата реших да се застраховам и попитам.

При смяната на маслото в сервиза ще нулират ли брояча (тоест отново да започне период на приблизително 20К-30К / 2год) или колата сама ще се усети?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблем :) Значи, дори и да я караш на променлив интервал, ще си ги служи чинно, без да мрънка :)

 

За интервала: зависи в кой сервиз - ако ходиш в някой квартален - възможно е да нямат кабелче, за да го нулират, но има вариант и сам да си го занулиш с комбинация от натискане на бутончето за нулиране на дневния километраж, но тогава ще стане твърдо на 15 000км или 1 година :)

 

Ако отидеш в Шкода или в някой по-добър сервиз (виж в бял списък) - ще ти ги нулират, като в Шкода ще ти вземат и добри пари за тая работа (а то е за 10 секунди работа, която можеш да си свършиш сам).

 

Поздрави

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.Едно въпросче, свързано с масла,но за скоростна кутия.Става на въпрос за 6-степенната автоматична японска скоростна кутия.На нея сменя ли се масло или не?Питам,защото в Плевен се оказа,че сервизите са 50-50 дали да се сменя или не.И другият въпрос как да я "отглеждам" ако мога така да се изразя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам коя е японската скоростна кутия, но щом има масло в нея, на/до 60 000км се сменя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На лоста не пише DSG. Тук в Плевен ми казаха,че е някакъв японец и не се обслужвала?Има ли нещо вярно?Иначе доколкото съм забелязал е 6-степенна.

Редактирано от Anton.Harison
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коя година е колата? С кой мотор е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, това не е DSG. Тази е от старите автоматици, общо взето хората пишат, че е "капсулована" и няма нужда да се сменя маслото в нея... Аз бих го сменил - ако има пробка или най-малкото трябва да се види какво е вътре в нея... Все пак е автоматик.

 

Ето от тук черпя информацията:

http://www.briskoda.net/forums/topic/243655-auto-gearbox-oil/

 

Обаче, нямам идея каква е тази кутия - "6 степенна автоматична от старите" :)

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами... ако бях на твое място - такова "рядко чудо" не ми трябва :) Не бих се набутал с притежанието й. От друга страна, ако пък няма негативни мнения от сорта "много се чупи" - защо не /за DSG има много повече негативни мнения/ :) От трета страна - търся майстор, който да ми отвори пробката и да види какво тече от там /ако не мога сам/ - но, ако не рита кутията, когато сменя предавките, ако не прави простотии, не е мудна и не се чуди какво да прави с предавките - карай си я и не я мисли изобщо.

 

И все пак, ако имаш пък към София - има няколко сервиза в "Бял списък", които ако посетиш, няма да сбъркаш и ще избиеш всякакви съмнения за всичко... Друго не мога да се сетя :)

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спрямо работата и нямам никакви проблеми.Плавно работи,но ще се възползвам от някой сервиз в София да погледне и да каже какво-що.Взета е от представителство на Шкода в Швейцария.За рядко не съм сигурен-гледам много Пасати 5 и 6 са с нея,но никаква информация във форума.И там е голямо чуденето?!Но и аз съм на мнението,че едно лай..о,колкото повече го човъркаш,толкова повече мирише.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спрямо работата и нямам никакви проблеми.Плавно работи,но ще се възползвам от някой сервиз в София да погледне и да каже какво-що.

Маслото и филтъра (намира се в картера на самата скоростната кутия) се сменят със сигурност.

http://skoda.ilcats.ru/part/vin//market/CZ/model/OCT/modelcode/419/year/2005/group/3/subgroup/321/part/321065/pid/42463

В София в сервиз "Джемини 4" ( http://www.gemini4.com ) ще ти свършат работа ... звънни им и ще те консултират ... на какъв пробег се сменя , колко струва и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

За интервала: зависи в кой сервиз - ако ходиш в някой квартален - възможно е да нямат кабелче, за да го нулират, но има вариант и сам да си го занулиш с комбинация от натискане на бутончето за нулиране на дневния километраж, но тогава ще стане твърдо на 15 000км или 1 година :)

 

Ако отидеш в Шкода или в някой по-добър сервиз (виж в бял списък) - ще ти ги нулират, като в Шкода ще ти вземат и добри пари за тая работа (а то е за 10 секунди работа, която можеш да си свършиш сам).

 

Здравей колега, днес смених маслото в Еуратек, (колата от подписа), но кагато тръгвах от там забелязах , че не е нулиран (и в последствие не можаха го нулират) сервизният интервал за смяната на маслото. Показваше, че до смяната на следващото маслото остават 17 300 км и 421 дни. А интервала за техническата инспекция беше ОК 30 000 км и 730 дни (2 години). това нормално ли е след първа смяна на масло на 15 000 км

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, явно някой не знае как да си свърши работата... Трябва да изпише --- и след 500км да почне да брои. Друго обяснение нямам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прекрасно и много точно казано!

 

За сведение - "дългият" интервал не е "ЗА 30 000км", както много хора смятат - а ДО 30 000. При моето шофиране (доста извънградско, спокойно шофиране, в града за съжаление се кара на къса дистанция, но не всеки ден) ми дава около 17-18 хиляди до смяна. Не считам, че тази система заслужава доверие обаче. 

При все това - може да звучи налудничаво, но точно около 12 хиляди километра колата започва да звучи различно :).

Според мен - ако наистина искаш да ползваш по-дълго автомобила - сменяй точно както Шафт е описал - 12-15000... и не повече от година и няколко месеца.

 

 

Привет,

Масло с вискозитет 5w30 по спецификация 507.00 в повечето случаи се води масло за удължен/променлив сервизен интервал, като пробегът може да стигне до около 27-30 000км или до две години /това ти показва на таблото, че остава още година/.

Лично аз не бих го карал това тънко масло толкова дълго време в двигателя...поради ред причини, като лоша нафта, например. Отлаганията, които оставя в двигателя, след определен пробег (процентна загуба на свойства и т.н.) не са никак за подценяване, ако трябва да я караш много дълго време и да е читава, да й вярваш винаги (говоря за над 7-8 години). Най-доброто което можеш да направиш е да го сменяш на една година или до 12-15 000км пробег - което настъпи първо. Другото е да минеш на 5w40, но ако имаш работещ dpf /филтър за твърди частици/, карай с 5w30 по-добре, но на година време го махай от двигателя.

Ако не ти пука и за теб колата е просто поредната за една-две години (едва ли, щом пишеш тук), карай докато не светне, че е за смяна и после друг да псува (не е добре така, нали).

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 месеци по-късно...

Привет,

 

Имам един, може би, малко глупав казус, но не мога да разбера дали колата ми има DPF, а ми предстой смяна на масло. От скоро карам Skoda Octavia 1.9 TDI, 2007 г, 105hp, двигател BJB 209683. В багажника има само остатъци от стикера за информация за колата. Ще съм благодарен за малко помощ. Предварително благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

 

Имам един, може би, малко глупав казус, но не мога да разбера дали колата ми има DPF, а ми предстой смяна на масло. От скоро карам Skoda Octavia 1.9 TDI, 2007 г, 105hp, двигател BJB 209683. В багажника има само остатъци от стикера за информация за колата. Ще съм благодарен за малко помощ. Предварително благодаря!

По-скоро не. Преди палене, когато си само на контакт, ако няма/не свети такава лампа, значи нямаш:

DPF_light.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

 

Имам един, може би, малко глупав казус, но не мога да разбера дали колата ми има DPF, а ми предстой смяна на масло. От скоро карам Skoda Octavia 1.9 TDI, 2007 г, 105hp, двигател BJB 209683. В багажника има само остатъци от стикера за информация за колата. Ще съм благодарен за малко помощ. Предварително благодаря!

няма
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колата ти няма dpf. Иначе най-лесната справка за наличие или не на този филтър е ауспуха. Ако накрайника му е черен от саждите, значи нямаш. Ако е чист, без чернилка - имаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, моята Шкода е 2006г. ,двигател BJB,въпроса ми е масло на скоростна кутия на какъв интервал е хубаво да се смени и с какво масло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.