Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Мonster

Recommended Posts

Здравейте. Като взимах колата май месец и разпитах за AdBlue добавката, в Еуратек ми обясниха, че системата е по-различна от тази на тировете, поради което колата не може да се зарежда от колонката за тирове в бензиностанциите и общо взето ще трябва да ходя в Еуратек, за да ми доливат. Това беше първоначалната информация. :) В последствие обаче като направих към 8000 км и ми светна на таблото, че ми остава за още 1000-2000 км (не помня точно), си записах час в Еуратек и отидох да ми долеят от въпросната добавка. Всичко беше точно, но като разговарях с приемчика, той ми обясни, че тази добавка за Йети с нищо не е по-различна от тази на колонките в бензиностанциите и че бих могъл да си доливам оттам, като ще ми излезе доста по-евтино. И действително простата сметка показва, че за резервоарчето на Йети, което е 8.5 литра, зареждането в бензиностанциите ще ми излезе около 8 лева, а в Еуратек ми взеха около 30 лв за тази услуга. Проблемът е единствено, че колонките в бензиностанциите са направени с голям дебит, за да може да зареждат тирове, а зареждането в Йети става със специална бутилка с клапа, която възпрепятства преливането на течността. Едно такова преливане до колкото четох не е много желателно, тъй като AdBlue добавката може да повреди лака, боята и различни органични повърхности. Това, което си мислех като вариант, е да сипя в 10 литрова туба за гориво около 7-8 литра AdBlue от някоя бензиностанция и след това да пресипвам от течността в специалното шише с клапата, за да го използвам него за доливане в колата. Имам едно такова вече празно шише, което може да видите на снимката долу.

 Ad_Blue.jpg

 

Та, стигнах вече до конкретните въпроси, които бих искал да попитам:

  1. Дали наистина AdBlue за Йети е същото като AdBlue на колонките за тировете в бензиностанциите? Или иначе казано има ли шанс да са различни по състав и да прецакам нещо като сипя от течността в бензиностанциите?
  2. Има ли по-умен начин за доливане? Както споменах по-горе планирам да сипя първо в голяма туба 7-8 литра от бензиностанцията и после на 4-5 пъти да пресипвам в бутилката с клапата, за да я използвам като "безопасно" средство за доливане в резервоара на колата. Резервоарът за AdBlue на Йети се намира в багажника до резервната гума.

 

P.S.: Така и така отварям тема за Йети 2.0 TDI, искаше ми се да питам още нещо странично от AdBlue добавката. Днес купих 1 литър масло, за да имам да доливам при нужда. В книжката пишеше, че за дизеловите двигатели маслото трябва да отговаря на нормата VW 507 00. Купих Castrol Edge 5W-30, което може да видите на снимката долу. Според този линк би трябвало маслото да е подходящо. И все пак ми се искаше да питам дали е ОК това масло, тъй като съм "млад шофьор" и не съм от най-разбиращите? :) Колата е с DPF.

Castrol_VW50700.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Колега,

 

По въпроса с маслото (пълна синтетика):

Аз ползвам абсолютно същото за супърба и от Шкода са ми казвали, че е добро и подходящо за тези двигатели (само не искам темата да става "кое масло е по-доброто"!). Не съм привърженик на long life режима и си го сменям всяка година или на километри, но не 30 000 км (въпреки, че на тубата пише long life).

 

Колкото до доливането с това масло, аз лично бих направил следното (правил съм го за служебната си кола). Виждам с какво масло е в момента и купувам същото. После при смяната си взимам и малко резерва да имам и така са си еднакви.

 

Кода, на който трябва да отговаря маслото е 507.00

 

Поздрави,

Войслав Филипов

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купих от Еуратек туба 10 литра и бутилка 1/2 галон. (1.89 литра). Сипах си от бутилката, отворих капачката, напълних я от 10 литровата туба, сипах пак и така на третия път сметнах, че съм стигнал до нужното количество AdBlue без да има и капка по колата.

 

Относно маслото - никак не е желателно да смесваш масла от различни производители. Може и нищо да не стане, но може и да не се "харесат" добавките им. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Здравейте колеги,

 

Въпроса ми е към колегата Monster - от къде точно е закупено въпросното масло и на каква цена??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случайно минавах покрай един квартален магазин, в който видях, че продават масла и го взех за около 20 и малко лв. Май не беше най-добрият избор на магазин, понеже сега като цъкнах да видя колко върви гледам, че в еmag го има същото за 17 лв. Честно казано не бях проверявал тогава как вървят цените, а само бях търсил в нета горе долу какво масло е подходящо за Йети и като го видях реших да го купя. Другият път може би ще инвестирам една идея повече време да се поинтересувам и за цените. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен ме притеснява не толкова цената,  a качеството на самото масло.Тиражира се , че има доста ментета на пазара относно Castrol. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...

същата е adblue като при тировете. наистина не е добре да разливаш, щото уреята е агресивна скапва всичко наоколо. аз след доста търсене намерих едни в костинброд (зад олинеза) - продават adblue в 10 л бутилки, ама трудно се разбираш за цена - един път казват едно, после друго. казаха, че по идея тез бутилки щели да ги пуснат и по търговската мрежа (не съм проверявал, щото купих 2 бутилки и засега ми стигат). малко още не съм сменял и не мога да дам мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за какви пари горе-долу ги дават тези 10 литрови бутилки? Аз онзи ден купих за първи път от Еуратек 10 литрова бутилка и струваше 27 лв. Това ми се стори доста соленичко, предвид че на бензиностанциите литъра AdBlue върви около левче.

 

Иначе да споделя един лош опит с тези малките бутилки, които се използват за наливане в Йетито. Аз имах такава бутилка (може да я видите по-горе на снимките) и разчитах, че ще мога да си я ползвам едва ли не доживот :). Оказа се обаче, че след последното й ползване като съм я завил, нещо по винта се е запекло (вероятно от AdBlue добавка останала по гърлото макар, че я бях измил след ползването) и сега като се опитах да я развия, бутилката се счупи. Една такава бутилчица е 1.89 литра и струва "скромните" 16 лв в Еуратек, така че не е много добра инвестиция да се купува за всяко наливане. Бутилката я държа в подземен гараж, където температурите не падат под 5-6 градуса дори в най-студените дни, така че не мисля че проблемът е от замръзване. Затова един съвет от мен - след използване на бутилката оставете развита капачката, за да не се запече нещо и да се счупи при опит за развиване.

Редактирано от Мonster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по спомени излезе 70 ст литъра, но ми казаха, че следващият път като купувам само за 2 бутилки няма да ми дадат такава цена. не си заслужава бъхтенето до костинброд

 

 

А за какви пари горе-долу ги дават тези 10 литрови бутилки? Аз онзи ден купих за първи път от Еуратек 10 литрова бутилка и струваше 27 лв. Това ми се стори доста соленичко, предвид че на бензиностанциите литъра AdBlue върви около левче.

 

Иначе да споделя един лош опит с тези малките бутилки, които се използват за наливане в Йетито. Аз имах такава бутилка (може да я видите по-горе на снимките) и разчитах, че ще мога да си я ползвам едва ли не доживот :). Оказа се обаче, че след последното й ползване като съм я завил, нещо по винта се е запекло (вероятно от AdBlue добавка останала по гърлото макар, че я бях измил след ползването) и сега като се опитах да я развия, бутилката се счупи. Една такава бутилчица е 1.89 литра и струва "скромните" 16 лв в Еуратек, така че не е много добра инвестиция да се купува за всяко наливане. Бутилката я държа в подземен гараж, където температурите не падат под 5-6 градуса дори в най-студените дни, така че не мисля че проблемът е от замръзване. Затова един съвет от мен - след използване на бутилката оставете развита капачката, за да не се запече нещо и да се счупи при опит за развиване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И все пак 70 ст. на литър е 4 пъти по-евтино от продаваното в Еуратек.  :unsure: По мои сметки при среден разход 6.5, който съм направил за гориво, разходът ми на AdBlue е един литър за всеки 800 км. Ако горивото го смятам 2 лв. за литър, а AdBlue 70 ст. за литър, тогава разходът за AdBlue е под 1% от този за горивото. При цената на Еуратек разходът за AdBlue става към 3% от този за горивото. Не че е чак такъв big deal, но все пак като знам, че може да е 3-4 пъти по-евтино, следващия път ще се замисля дали да не напълня 10 литровата туба за AdBlue в някоя бензиностанция. Ще го мисля пак след около 10 000 км. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

От където е най-евтино :) Аз съм купувал от Еуратек, от Шел и от Лукойл.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.