Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Първа смяна на масло


musaka

Recommended Posts

Чудя се отдавна, дали се обади да се разберете София със страната(не знам Бургас или Варна) на колко се сменя агренажната верига на ЦДАА? Точно ти влизаш в останалата част от мнението ми! А дали може, ще те оставя да гадаеш и сам да си го обясниш ;)

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 244
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • b3lq7a

    34

  • shaft

    26

  • srservice

    13

  • ААнтонов

    11

Най-много писали в темата

Цените в Еуратек са много завишени, а нито професионализъм, нито отговори получаваш да те насочат към проблема, излизат ти с някакви заучени термини и фрази (не ми се изброявят, че ме хваща яд)! Литър масло го Кастрол Edje го купих за 17лв.! Да седи ми отзад в колата, но не съм доливал до първата смяна, която сам е направих на 24000км.! Нито ще им влезе гаранционно да ми я преглеждат нито ще я видят повече! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес отидох до Еуратек с няколко въпроса,най-главния от които беше за смяната и разхода на масло. Хората ме увериха,че е нормално за 11000 км. да има липса на масло и че най-добрия вариант е да си купя тубичка от литър и да си доливам,като има нужда докато колата не стане на 20000 км.Маслото ми излезе 44 лв. Хората бяха изключително любезни ,наляха около 500 мл. и казаха да карам смело,двигателя ми след реконструкцията му бил един от най-надеждните в гамата и ако имам каквито и да е проблеми съм добре дошъл дори без предварително обаждане.. Останах приятно изненадан от отношението на хората..

Колега при теб маслото бяга а пък при мен се увеличава откакто я купих .Не знам какво да правя ше почна да точа и да го продавам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според вас има ли значение през кой сезон е най-добре да се извърши смяната на маслото. Примерно ранна Пролет, когато лятото колата се кара по динамично или късна Есен, когато предстоят студените дни и е хубаво маслото да е сравнително прясно (на малко километри).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чааак такова голямо значение няма... Но според мен, лятото се кара на много по-високи обороти, доста повече се "жули" колата и предпочитам да сменям маслото през пролетта. Никога не ме е подвеждало това нещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колата се износва не толкова при жуленето през лятото, а при студените стартове през зимата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина е така, да. Което означава, че зимата по-гъстото масло е по-голям проблем, отколкото лятото, защото е по-течливо, макар и по-гъсто. Докато през зимата е по-студено и гъстото масло е още по-гъсто и слабо течливо.

 

Благодаря за бележката, наистина е така.

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно, аз съм карал даже 22 годишна дизелова голф двойка с пълна синтетика 5w40.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойте 5ст за маслото - 

 

Сменя се винаги през Април или Май месец.– /през зимата конденза ви съсипва маслото/ Т.е смяната е до 1 година - никога повече. Слагайте си VW 507 примерно - добро масло е но до 1г и 15 000км. Което настъпи първо - и никога повече. 

 

Аз сменям на 10к. км. иначе на кутията пише -2 или 3 години и до 30 000 км. Да може ако е служебна. Ако е лична - горното правило ако искате живота да ви е безоблачен... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойте 5ст за маслото - 

 

Сменя се винаги през Април или Май месец.– /през зимата конденза ви съсипва маслото/ Т.е смяната е до 1 година - никога повече. Слагайте си VW 507 примерно - добро масло е но до 1г и 15 000км. Което настъпи първо - и никога повече. 

 

Аз сменям на 10к. км. иначе на кутията пише -2 или 3 години и до 30 000 км. Да може ако е служебна. Ако е лична - горното правило ако искате живота да ви е безоблачен... 

Точно такива бяха указанията от Мототехника като си купих първия Москвич през 1980 г.  - смяна на маслото всяка пролет и до 10 к км. Маслото беше 10 Д или каквото по-евтино ти попадне, тогава нямаше ментета, или нямаше истинско масло, както го приемете. Сега ако има хора които четат и разбират да кажат има ли разлика между масло 10Д и сегашните съвременни масла, или между Шкода 1000 МБ и Октавия 3. Само споделям спомени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно такива бяха указанията от Мототехника като си купих първия Москвич през 1980 г.  - смяна на маслото всяка пролет и до 10 к км. Маслото беше 10 Д или каквото по-евтино ти попадне, тогава нямаше ментета, или нямаше истинско масло, както го приемете. Сега ако има хора които четат и разбират да кажат има ли разлика между масло 10Д и сегашните съвременни масла, или между Шкода 1000 МБ и Октавия 3. Само споделям спомени.

 

По онова време имаше сезонни масла. Пролетно-летни и есенно-зимни. Може би в паметта ти е останало лятното масло.

М10Д беше зимно, а М8С лятно или обратното. Не помня вече.

Аз сменям маслото при новолуние. Тогава гравитационните сили са най-добре изразени и старото масло се източва до дупка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Аз сменям маслото при новолуние. Тогава гравитационните сили са най-добре изразени и старото масло се източва до дупка.

А така, каза го много точно. Предполагам и на брега на морето ходиш задължително, защото и това има значение? Хаха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По онова време имаше сезонни масла. Пролетно-летни и есенно-зимни. Може би в паметта ти е останало лятното масло.

М10Д беше зимно, а М8С лятно или обратното. Не помня вече.

Така беше! Истината е, че технологиите се развиват много бързо и това, което е било актуално вчера, днес е безвъзвратно остаряло. И ако някой храни някакви съмнения нека опита да сложи в двигателя М10Д, не го препоръчвам! Убеден съм, че няма да мине и 500 км, ако колата изобщо тръгне, да не говорим за 10000 км, както на времето! 

По-честата смяна на маслото, от препоръчаното, смятам за презастраховка и го приемам, но задължително, без никакви компромиси само с препоръчаното масло! Но прави са колегите преди мен - всеки сам си решава.

Редактирано от ААнтонов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм слагал на 120ката М10Д и съм го карал целогодишно. Как ли пък няма да взема да го сменям два пъти годишно. Тя ше вземе да ми превърта пробката от развиване и завиване. ;)  Тогава нямаше избор на масла. 2-3 вида. Всички бяха български. Върха при маслата беше Диона Супер. После излезе Плама - Плевен, някъде в зората на демокрацията. То и гумите бяха две марки...и сиренето беше два вида и т.н.

На нов съвременен автомобил няма как да се сложи М10Д по простата причина, че е минерално масло. Съвременните автомобили са със синтетични масла.

Редактирано от joro-120L
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

По онова време имаше сезонни масла. Пролетно-летни и есенно-зимни. Може би в паметта ти е останало лятното масло.

М10Д беше зимно, а М8С лятно или обратното. Не помня вече.

Така беше! Истината е, че технологиите се развиват много бързо и това, което е било актуално вчера, днес е безвъзвратно остаряло. И ако някой храни някакви съмнения нека опита да сложи в двигателя М10Д, не го препоръчвам! Убеден съм, че няма да мине и 500 км, ако колата изобщо тръгне, да не говорим за 10000 км, както на времето! 

По-честата смяна на маслото, от препоръчаното, смятам за презастраховка и го приемам, но задължително, без никакви компромиси само с препоръчаното масло! Но прави са колегите преди мен - всеки сам си решава.

 

Напълно се съгласявам с мнението но понеже ми е интересна темата ще допълня че  периодично  излизат нови масла които  са с показатели /разбираемо/по–добри от старите а, автомобилите и техните препоръки си остават във времето на производство.Например , изниква следния въпрос синтетичните масла от типа 5W30 по–добри,подходящи ли са от такива 5W40,5W50 имайки предвид променящия се климат и изцеждането на по–голяма мощност от двигателите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия неща с маслото са малко по-сложни. най-достъпно мисля, че е това:

С първата цифра е указана течливостта на маслото при ниски температури и показва граничната точка на изпомпване на маслото от маслената помпа. Тази температура се получава като от първата цифра се извади числото 35. Например за масло 10W40:  10 - 35 = -25 °C. Буквата W идваща от английскито winter (зима) е важен показател за избора на масло при ниски температури на околната среда. Втората цифра не се е получила като проста артиметика както по-горе, а е сборен показател даващ информация за течливостта при висока (работна) температура на двигателя и определя вискозитета при 100°С и 150°С на маслото. И от тук нататък има много графики, таблици и разяснения, които мен повече ме объркват отколкото да ми се изясняват нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

г-н Антонов, ако тези велики технологии и маслото са се променили - физиката не... За конденза си го има във всички двигатели, а смяната на упоменатите 30к и 2-3г, със най-мега новата и съвршена технология - вече 3 такива двигателя се за бокулка.../не е като да не съм ги видял отворени/ Иначе да много сте прав всеки избира как и с какво да кара. Иначе и с другото съм съграсен - имаме/хме/ доста фирмени коли - на тях даже не се сеня щото само се долива... Доказано е че може от италианците много години преди нас...  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм аз човекът, който разбира от велики технологии и физични процеси. Считам, че целта на коментарите е да си помагаме взаимно, доколкото можем. Четох в руски форум, че за маслото ЛЛ на октавия се препоръчва смяна на 15 к км, но още по-добре било на 7,5 к км. Други, както беше написано, считат че е достатъчно да се долива само. Шарен свят! Съвети много, за съжаление някои неверни! Докато съм в гаранция пред мен не стои проблема с избора на масло, смятам че за последните модели двигатели е най-подходящо маслото със спецификация VW 504/507, а дали да е 5W/30 или хW/х за себе си ще мисля след гаранцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не дава Господ гаранционен ремонт...Не можеш да разбереш колко масло ти източват, колко ти наливат, какво ти наливат...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не дава Господ гаранционен ремонт...Не можеш да разбереш колко масло ти източват, колко ти наливат, какво ти наливат...

Предполагам за да няма съмнения след такъв ремонт правиш смяна на маслото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друга ми е мисълта - по-добре да знаеш какво и колко ти наливат, което в ЕТ не е възможно, отколкото да разчиташ на гаранцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друга ми е мисълта - по-добре да знаеш какво и колко ти наливат, което в ЕТ не е възможно, отколкото да разчиташ на гаранцията.

В ЕТ - очите на 4ри. Нямат прошка за никого. Аз се парих и ги хванах. Оттогава сам си наливам маслото!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В ЕТ - очите на 4ри. Нямат прошка за никого. Аз се парих и ги хванах. Оттогава сам си наливам маслото!

Сподели как и в какво ги хвана, ако е удобно! Да знаем какво ни очаква и как да се предпазим!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.