Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Момчилград - Измир/Кушадасъ и обратно


ikobek

Recommended Posts

Момчилград - Измир/Кушадасъ

 

Края на лятото вече идва. Наскоро направих една хубава малка екскурзия до съседната ни страна Турция. Искам да споделя с вас този пътепис. Мисля, че ще бъде полезен на много хора, които искат да отидат на море в Турция  с колите си. Ще гледам да опиша всичко, а ако имате въпроси, ще съм на разположение.

 

Вариантите за почивка тази година бяха няколко. Живея в Момчилград и гръцкото крайбрежие е на час път. Първия вариант беше Гърция. Потърсих за хотели и попитах няколко агенции. Знам гръцкия район добре. Няма да коментирам за красотата на гръцкото море и крайбрежие. Исках на ниска цена да получа максимум. Всички желаем така :D Цените там за средни класи хотели са прекалено високи, а за големи ресорти още повече. Идеята за Гърция отпадна.

 

Втория вариант беше нашето Черно Море. 3/4 часа път от Момчилград. Потърсих за хотели и цени разбира се. Вече почти всички големи хотели бяха пълни. Имаше само малки хотели и вили, а ние искахме всичко да е вътре тип ал-инклузив. Намерих пак, но цената също беше доста висока сравнение с изминалите години. Чух и коментари, че вече качеството на българското черноморие е паднал, но аз не вярвам.

 

Третия вариант също беше Егейско море, но от турската страна. Измир звучеше добре. Имам доста роднини там. Мога да си направя почивката и след това да ги видя там няколко дена.

Вече всички знаем, че имаше опит за преврат срещу правителството в Турция. Имах доста колебания. Попитах една агенция за цени. Офертата беше идеална. В момента там има строг режим. Цените са супер ниски.  Седнахме със семейството и решихме да отидем. Направихме резервация чрез агенция. Специално за Турция, съветвам ви да използвате нашите агенции. Ако направите директно от хотела резервация е много по-скъпо.

 

Момчилград -  Кушадасъ 738км до крайната цел. Реших да отида с любимата Фабия. 1.4 бензин. Исках да го тествам на дълъг как ще се справи, но той надмина очакванията ми. Трима души, тръгнахме 6:30 сутринта. Заредих до горе. Маршрута беше от Момчилград през ГКПП Маказа и Гърция. Използвах 80км магистрала в Гърция и излезнах в Турция. Магистралата в Гърция беше безплатна.

 

1.png

 

Преди да предприемете пътуване към Турция, бъдете сигурни, че имате паспорти, колата с който сте е на ваше име или имате декларация,имате валидна зелена карта, навигация, обменете си лири и много нерви, защото там карат като животни. Сиветвам ви да заредите догоре, защото там цените на горивата са страшно високи. Внимавайте за турските митничари. Следят много за алкохол.

 

След като излезете на турско, следите табела Кешан. Като пристигнете там, има табела за Гелиболи. От там има ферибот и минаваш от другата страна на дарданелите. Ферибота струва 30 лири. Има два варианта. Единия ферибот е за Лапсеки, а другия за Чардак. Ако отивате в Измир използвайте този за Лапсеки. Ще спестите няколко километра на другия бряг.  Има много хора. Мият ви стъклото и искат пари. Недейте да им давате нищо. Ферибота продължава 20/30 мин. Гледката и атмосферата са уникални.

Накараха ме да сложа колата най-отпред на ферибота. Нямам предпазна кора отдолу на двигателя. Ферибота се удряше на вълните и цялата вода идваше отпред. Колата се изми със солена вода и отдолу на двигателя също. Запалих, започва да свети лампата на акумулатора. Алтернатора направил късо от солената вода. Спрях на първата бензиностанция. Измих солта от колата. Подсуших алтернатора. Почаках 20мин, запалих и слава богу всичко се оправи.

 

20160812_102824.jpg

 

Няма полицаи на пътя. Ако има не спират чужди коли за проверка. Карайте много внимателно.  Има много движение и през секунда се чува звук на клаксон. За тях това там е съвсем нормално и за всичко натискат клаксон.  Продължавате напред следите табела Чанаккале. Минавате града. След 2/3 часа каране си на метър от брега. Идва един много голям град – Едремит. Минаваш през центъра и има страшно много светофари. Внимавайте много за пешеходци и коли. Излизат от навсякъде. Там няма закон за пешеходни пътеки. Никоя кола не дава път на пешеходна пътека. Не спазват никакви правила за движение и предимство. В Едремит и след, вече започва големия трафик. Продължава до околовръстния път на Измир. Тип магистрала е.

 

Измир е един от най-красивите градове в Турция. Третия голям град по население е.

Кушадасъ е община на област Айдън. Аз останах една вечер в Измир при роднини. Починах си и сутринта тръгнах в 10, за да мога към 12 да съм в хотела.  Пътя Измир-Кушадасъ е около 100км, 80% магистрала и стигаш за час. Трябва да платиш на излизане от магистралата. Струва 2,70 лири.

 

 

20160818_155510.jpg

20160818_160800.jpg

 

 

Искам да напиша и няколко думи за хотела. Казва се Flora Garden Ephesus, 5 звезден ал инклузив. Построен е това лято. Стаите бяха свежи,чисти и идеални. Има страхотен спа център. Качеството на хотела е на много високо ниво. Храната е много богата и страхотна. Има всичко. Алкохол също, колкото искаш. Плажа е на 10 метра от хотела. Уникален пясък като брашно. Басейна и анимацията също са перфектни. От 10 давам 9,9 точки. Препоръчвам на всеки, който наистина иска да си почине. Заслужава си и стотинката.

Кушадасъ е много красив град, но самия център е много оживен през целия ден. Има доста места за обикаляне. Нашия хотел беше на 15км от центъра и беше много спокойно и тихо.

 

20160813_192957_001.jpg

20160813_195358.jpg

20160813_210006.jpg

20160816_195441.jpg

20160816_200401.jpg

20160816_200659.jpg

IMG_1972.jpg

 

Гюверчин адасъ:

 

IMG_2316.jpg

13741473_1756963564558847_1302135777_n.j

14063094_1681439035515097_884526712_n.jp

14063314_145462405897200_527048571_n.jpg

14063362_300342583662993_794533761_n.jpg

 

Прекарах си страхотно. Климата също е страхотен. Духа през цялото време. Няма никаква влажност. Беше време за прибиране. Стана ни много гадно, че ще се приберем. Излезнахме следобят и пак към Измир. Исках да прекарам още няколко дена там. Имам братовчеди. Имат вили край град Сеферихисар – 30 мин от Измир. Там също е уникално за ваканция. Други хубави градове край Измир за почивка са Чешме и Йоздере. Препоръчвам на всеки да отиде там.

 

20160816_200201.jpg

 

Кушадасъ:

IMG_20160817_134906.jpg

IMG_20160817_134910.jpg

_MG_2689a.jpg

 

 

В Измир времето е много горещо и влажно. Отидох на сватба на едни роднини. Беше време да се върнем в България. Тръгнах на обят. На връщане също имаше доста трафик. За ферибота имаше огрооомна опашка. Чаках 2 часа на опашката. На връщане пак от Гърция и вечерта бях в Момчилрад.

 

IMG_20160818_135516.jpg

 

20160819_204540.jpg

 

IMG_20160821_193300.jpg

 

Надявам се този пътепис да бъде полезен на всички :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за споделеното! Ако може да поясниш как стои въпроса с паркирането в хотела и градовете, които си посетил. В смисъл платено ли е, има ли проблем с намирането на места за паркиране, цени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз преди 3 години правих подобен тур, София - Измир-Дидим. Приспахме една вечер в Измир, много красив град и аз бях възхитен, само бяхме точно по време на едни анти-правителствени протести и видяхме как действат техните жандармеристи, изобщо не са мили :). Паркирах на един платен паркинг който беше към една болница в близост до апартаментчето което бяхме наели. Принципно можеше да се паркира на улицата, имаше си доста скъпи коли и не много свободни места, но факта,че каското не важи в Турция няма как да се пропусне. Не помня цена за 24ч., престой, но е било нещо нормално. Ние хванахме ферибота от Чанаккале, така ни бяха казали от агенцията. Много се строеше като пътувахме и предполагам вече са пуснати много нови пътища, не като при нас 16км срок над 900 дни за Хемус, просто смешна работа. Почти целия път е замислено 4ри ленти или магистрала. Имаше само една леко "планинска" част, но тя е доста кратка. Това с клаксоните е абсолютно така, свирят си за всичко и постоянно. На извънградско имат много кръгови, аз полиция видях няколко пъти, но доста сигнализират насрещно движещите се, но пак виждах спрени коли. Засадите им са все по завоите и първо една кола те замерва с радар, след това чак те спират, доста културно ми изглеждаше като цяло. Познати същата година ги спряха за превишена скорост, но поради езиковата бариера са ги пуснали, английския не е свършил работа. С тези магистрали и такси нещо не знам какво направих, но излязох без да платя на отиване, изобщо не разбрах как стана. На връшане казвам хайде ще спрем на пощата като излезем, можеше да си го спестим, там един човечец, който английския му беше доста непознат, едвам се разбрахме с жестове и нещо от сорта на 50 лири платихме и дават една карта която е електронна и се лепи на задната страна на огледалото за обратно виждане. Предполагам имам още пари в нея. И ние изкарахме много добре, но така и не се наканих да драсна няколко реда тук.

 

П.П.

Сега се сетих, че там ми се разлепи лявото огледало, голяма смях, влизам в бензиностанцията, не мога да намеря лепило обесняваме се 10 мин., викам няма смисъл. Взех лепенки, за рани който са, и с 4-5 го закрепих и така до БГ.

Редактирано от elmo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хотела имаше свой паркинг и охрана. Позволено е да се паркира на улиците, но аз винаги паркирах на платени паркинги. Не са много скъпи, само в кушадасъ дадох 10 лири за паркинг и беше за цял ден.

Забравих да кажа за планинската част. Нарича се планината Каз. Там въздуха и кислорода са били най-чисти. Има хубава гледка и може да спрете за чай.

Това с картата за магистралите вече няма. Трябва да спреш на гишето и да платиш. Ако минеш транзит нищо не става. При следващото ти влизане, на границата ще платиш 10 пъти повече от нормалната цена. 2,70 х 10.

 

А тези снимки са от едно малко градче Съгачък. Близо е до Измир и е на пътя за Кушадасъ. Много е красив и оживен :)

 

IKO_5846.jpg

IKO_5848.jpg

IKO_5865.jpg

 

Гледката от планината Каз:

IKO_5887.jpg

IKO_5898.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво за споделянето. Чета всяка една една тема в този раздел с голям интерес. Края на миналото лято приятелката успя да ме убеди и изкарахме 7 дни в Бодрум. Пътувахме с автобус...3 дни път с камили. Споделям впечатлението ти за шофьорския хаос, наистина пешеходните пътеки са само за украса. Целият този хаос беше подсилен от шофьора на нашия автобус, който не спря на стоп палка на полицай след Одрин - най-интересното - остана без последствия... Не ни подгониха. Мина поне 5-6 пъти на червено в азиатската част, през градовете си караше с 80 на темпомат... Отделно ни засекоха 2 пъти брутално. Въобще добре, че пристигнахме живи и здрави.

Впечатленията ми са, че получаваш максималното за парите си, дори и повече от това. Общо взето няма такива оферти другаде на такава цена или поне аз не съм виждал. Не мога да си кривя душата, че всичко от гледна точка на храна, хотел, условия, отношение и т.н. беше на много високо ниво. Стига човек като мен, да се пребори с предразсъдъците си, си заслужава. В Кушадъсъ не знам как е, но в Бодрум или поне там, където бяхме ние, не разбираш, че си в Турция...If you know what I mean :) Което беше решаващо вкрайна сметка да съм с положителни впечатления.

 

Поздрави и споделяйте повече пътуванията си. Това е най-хубавият раздел във форума :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Интересна тема,поздравления.Наистина предлагат изгодни оферти,особено напоследък.За мен най красиво е в Анталия ,Белек.Единствения недостатък е че плажовете са зле,нямат широка ивица с естествен готин пясък като нас.В цената няма кой да ги бие.Това е лошото че трябва да стоиш затворен във комплекса.Но ако това ти харесва нямат конкуренция.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Благодаря ви много! Скоро ми предстои друго пътуване и мисля пак да споделя :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.