Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Amundsen update


NightSpirit

Recommended Posts

Здравейте на всички и честита Коледа,

 

реших да си актуализирам картата на навигацията и през портала на Шкода установих, че вече няма една голяма карта за цяла Европа, а са надробили 7 различни карти групирайки държавите по някакъв регионален принцип. Направено така за да пътуваш от София до Лисабон, трябва да комбинираш три карти.....

 

Някъде бях чел, че на SD картата може да има само една карта (не заради ограничението в големината на паметта) и искам да попитам дали знаете дали това е истина ?

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 105
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    31

  • edinichensluchai

    19

  • srservice

    13

  • chaveto

    6

Най-много писали в темата

Сега и аз видях тая простотия :( Най сайта специално си пиши, че може да има само една карта, т.е. едно пътуване към европа ще е съпроводено със задължително сменяне на картите. Мисля да се пробвам да кача две карти и ги сменям само с преименуване на папките. Дано сработи, защото иначе тая навигация става леко безполезна ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, PRR написа:

Сега и аз видях тая простотия :( Най сайта специално си пиши, че може да има само една карта, т.е. едно пътуване към европа ще е съпроводено със задължително сменяне на картите. Мисля да се пробвам да кача две карти и ги сменям само с преименуване на папките. Дано сработи, защото иначе тая навигация става леко безполезна ?

 

Точно това е и моето виждане за навигацията - става абсолютно ненужна с тия n на брой карти от които можеш да ползваш само една. Единственото нещо което не ми е напълно ясно е дали мога все пак да ги сваля едновременно на SD картата и ръчно/автоматично да се активира даден регион или не можеш да имаш повече от една карта свалена на SD-то и точка.

 

Едно време на един мой Гармин беше така - имаш колко искаш карти и с един тикмарк отмяташе коя да е активна и коя не. Ама при Шкода портала изречението "The SD card can work with just one map" мога да го тълкувам, че само една може да е работещата , а не, че мога да сваля само една на картата

 

Ще следя темата и ако имаш успех с пробата за две карти, ще се радвам и балгодарен да споделиш как точно си го направил, че съм много неграмотен в тази част....Иначе утре тръгвам за Сицилия и после за Немско и явно ще си карам със старите карти и за резерва Google offline maps 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Доста тъпо са разбили картите на парчета. Като гледам май за момента ECE 7 2019/2020 е най-подходяща за региона. Иначе като цяло съм разочарован от навигацията.Аз си вързвам Google drive през USB-то и си карам, кофтито е че няма ограниченията на скоростта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С това разделение навигацията е почти безмислена за мен при пътувания из Европа :( Съответно още не съм стигнал до тестовия ъпдейт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 70 лв си купувате Sygic и не ви трябва Амудсена, за мен лично и Колумбуса се обезсмисли вече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 20 часа, dimitrov_lyuben написа:

Доста тъпо са разбили картите на парчета. Като гледам май за момента ECE 7 2019/2020 е най-подходяща за региона. Иначе като цяло съм разочарован от навигацията.Аз си вързвам Android Auto през USB-то и си карам, кофтито е че няма ограниченията на скоростта.

Корекция имах предвид Android Auto.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Най-сетне намерих време да тествам. Успях да кача две карти, НО само една е активна. Съдържанието на картите се слага в две отделни папки (при мен EC6 и EC7). Всяка съдържа една от картите. Мести се съдържанието на тази карта, която искам да ползвам в основната директория и тя става активната. "Смяната" е да се върне обратно в директорията EC6/EC7 файла 11* и директорията maps. След това се мести съдържанието на другата карта в основната директория и така се "активира" втората карта. 

Като цяло това е супер тъпня и изисква лаптоп, но поне донякъде ме урежда. Местенето е много бърза операция и е свързано със съвсем малко износване на картата, което е ОК за мен. 

 

Междувременно на сайта са се появили и "старите" карти. Явно недоволството от новите е било на ниво... и не без основание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Привет колеги, 

 

днеска погледнах в сайта за актуализация на картите и първоначално се зарадвах като видях, че са качили цяла карта за Европа (ECE A1 2019/2020 - only for 32GB SD), но после като се зачтох и съдейки по текста в описанието явно картата-памет трябва да бъде 32 ГБ, независимо, че файла е 12 ГБ пак според описнието ?!?!?!? Моята в колата е 16 ГБ което явно не отговаря на тяхните изисквания, обадих се на дилъра за да видя все пак каква безумна цена са подготвили за нова карта, и се оказа, че оригинална 32 ГБ карта на шкода не се продава.

 

Изумяват ме просто как точно си представят нещата да се случат с актуализацията, като самите Шкода хем са заключили опцията да сложиш каквато и да е карта, хем даже не ти продават решението........

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега дръпнах картата и я "разпънах" на диска. Реално заема 14GB (13652620), което би трябвало да се събере на 16GB карта. Ако не мине котка път ще пробвам довечера да сложа тая карта и ще пиша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Картата се "разпъна" и "запали" на 16GB карта. Утре-други ден ще се разходя из София и ще видя дали картите наистина работят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички,

 

Аз също си дръпнах новата навигационна карта и я записах без проблем на 16ГБ карта памет. Нямах и никакъв проблем с подкарването и картата изглежда, че работи (поне за улиците в София). Края на другата седмица ще я тествам до Германия (през Сърбия, Хърватска, Италия, Австрия, Швейцария и Франция) и ще пиша дали там работи също без проблем.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5.06.2019 г. at 13:53, edinichensluchai написа:

Здравейте на всички,

 

Аз също си дръпнах новата навигационна карта и я записах без проблем на 16ГБ карта памет. Нямах и никакъв проблем с подкарването и картата изглежда, че работи (поне за улиците в София). Края на другата седмица ще я тествам до Германия (през Сърбия, Хърватска, Италия, Австрия, Швейцария и Франция) и ще пиша дали там работи също без проблем.

 

 

Ще чакам с нетърпение да споделиш впечатленията. Аз моята не съм я ъпдейтвал от повече от година поради липса на време пък и поради липса на необходимост (не съм пътувал скоро в чужбина, а за България Waze през Android Auto ми върши чудесна работа). Ако са успели да сместят цялата карта на Европа в 14 GB без компромиси в детайлността, бих ъпдейтнал и аз най-сетне :). Така или иначе обмислях една евентуална разходка до Германия това лято и ще ми е полезно да имам и offline навигация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

София-Велико Търново-София се държа без грижи. Не вярвам да има проблеми извън България, предвид, че при проблемна карта я отказва почти веднага. Само веднъж ми се случи да запали и след 1/2h да даде грешка, която след това се "самопоправи". 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Привет, 

 

с малка промяна на плана минах през повечето държави които бях описал (без Швейцария и Франция), и мога да кажа, че картата има подобения спрямо предишната версия. Пътища които ги нямаше, вече са налични, адреси също са актуализирани и номера на определни улици които ги нямаше преди сега се появиха. Даже последните пуснати участъци на новата магистрала Димитровград-Ниш са налични....И все пак като качество, съдържание и леснота на работа според моето лично мнение на Рено и Форд навигациите и картите са много по-напред от Волксваген.... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също тествам картата, но само в България. Засега мога да кажа, че е по-добре от предишната, но има още много да се желае. Що се отнася до картите на другите производители - не мога да кажа. Гугъл, разбираемо, са най-напред, но при преминаване през Сърбия, където интернета е безобразно скъп, Amundsen-а се справя доста прилично. 

Накратко - засега съм доволен. Най-много ме радва, че от VW се съобразиха с потребителите си и се отказаха от безумното разделение. Дано и за напред е така!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

Днеска ми е ден нещо да се ровя за неща по колата и във форума - та погледнах и за ъпдейт на картите на навигацията. Все още няма такъв, но Шкода са добавили следният уточняващ текст към голямата обща карта за Европа " Map can fit on the empty 16GB SD card. In the future version, map size will increase and it won't be able to fit". 

 

Явно каквото било било :(

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

За интересуващите се - има нови карти вече налични за 2020. Цялата карта за европа е 13 гб и си пише изрично, че става за 16гб карта - ECE A1 2020 - only for 32GB SD

Map can fit on the empty 16GB SD card. In the future version, map size will increase and it won't be able to fit

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Благодаря! Дръпнах картата, разпънах я на 16GB карта и засега работи добре. Трудно ми е да преценя дали е по-добра от предишната, но и на това ще му дойде времето :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет - аз също не забелязвам някаква кой знае каква промяна спрямо стартата карта. В неделя пътувах София - Букурещ - докара ме до вратата на хотела без никаква забележка. От любопитство като бях на Дунав мост пуснах на телефона си Гугле Мапс с трафик на живо и разликата за време на пристигане между двете навигации беше 2-3 минути. За целите на "експеримента" държах и двете навигации работещи докато не си стигнах хотела за да видя дали ще има някаква голяма разлика по отношение на маршрута. 

 

Амундсен-а ме навигираше по по-кратък с 12 км маршрут (напряко през града) докато Гугле искаше да ме прекара първоначално по един по-заобиколен път, но когато стигнах кръстовището където трябваше да се отбия Гугле показа, че алтернативният маршрут (същият които ми беше предложен от Амундсена) беше със същото очаквано време на пристигане както този по които първоначално Гугле ме навигираше. Единственият "проблем" които имах беше, че на окло 15 км от Букурещ , има един участък в ремонт на тяхната така наречена магистрала, където пътят е отбит за около 1 км и Амундсен-а нямаше и представа за това та си настояваше да държа определена посока, но това май си е по-скоро проблем като цяло на VW колко актуално и своевременно получават информация за затворени пътища и трафик (аз infotainment online connect нямам на моята кола ако това има някакво значение за акуратността на реалните данни за трафик и ремонти). Уикенда ако времето позволява мисля да се разходя до Брашов, замъците на Трансилвания и Сибиу та ще видя колко точна е картата из по-малките градове/села и пътища в Румънско.  

 

Да внеса уточнението, че реално аз в момента съм с версията на навигационната картата на Фолксваген (Discover Media) понеже първият път като дръпнах картата от сайта на Шкода видях, че липсва някакъв txt файл който бях свикнал да виждам в старите ъпдейти и без да съм тествал дали Шкода картата работи или не, приех, че вероятно има някаква грешка и свалих картата на Фолксваген за сравение. Те също нямаха никакъв txt файл прикачен към техният zip и затова след като така и така бях свалил и тяхната версия и никога не бях пробвал дали има съвместимост между техните карти и как се държат в навигацията на Шкода реших да тествам какво ще се случи - навигационните карти на VW тръгнаха без проблем и си оставих тях , защото след като видях, че работят,ме домързя  да копирам отново картата свален от Шкода портала върху моята SD карта. Само за справка - направи ми впечатление, че компресираният файл на VW беше около 300 мб по-голям от този на Шкода, но да си призная не си спомням дали след като го разархивирах имаше разлика в размера между картите на VW и тези на Шкода. За съжаление изтрих и двете версии на картите от лаптопа си и няма как да проверя дали има разлика в разархивираната големина, а не ми се занимава да ги свалям пак само за целите на сравнението. 

 

Предстои ни едно доста голямо ваканционно пътуване след коледните празници през почти цяла Европа (от България до Испания през Сърбия, Хърватска, Словения, Италия, Франция и после до Германия през Франция и Швейцария), та ще я тествам усилено как се държи тогава и ще пиша. Реално докато стигнем Испания не очаквам някакви проблеми/неточности понеже говорим за пътуване основно по транс-европейски магистрали които не са променяни от години ( и малки отбивания тук там за нощувки по пътя), но крайната цел на пътуването ни са селата и градовете на Южна Испания - Андалусия и ще видя за 3 седмици къде и как ще ме прекара. Все още обмислям дали да се пробвам да карам малко и в Мароко през Гибралтар, та съм се подготвил и с картата на VW за там да видя дали ще е точна - карта на Шкода за там не намерих. Но Мароко за момента е все още една голяма въпросителна защото още се двоумя дали въобще да си закарам колата в Африка - не знам застрахователите на какво мнение са по този въпрос и също така се чудя дали си заслужава риска да я очукам  из тесните улици на Танжер и всички нерви свързани с дивашкото каране там.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разлика по магистралите и малките селца на дали ще има. Т’ва са места, които реално нямат ежегодни промени/намеси. По-скоро трябва да се гледа инфраструктурата в градовете и най-вече там, където се изгражда нова такава. Т’ва трябва да е мерилото за актуалноста на картите след ъпдейт. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеци по-късно...

Здравейте колеги, просто за информация има нова карта за Европа в сайта на Шкода. Картата е за цяла Европа и все още става на 16 гб. картите. От краткият ми опит с нея установих, че има някакви актуализации, сега съм в Гърция и един дребен местен път на малият остров които го нямаше до вчера, вече го има...но пък съседният му перпендикулярен път все още го няма  :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, колега. Дръпнах картите и тия дни ще инсталирам и ще споделя впечатления и аз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера на прибиране от Елада установих, че последният участък на АМ "Струма" които пуснаха (този след Благоевград ако идваш от София) все още го няма на картата.....уикенда мисля да се разходя до Ловеч и ще видя дали там са оправили участъка които пуснаха от АМ "Хемус" 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Здравейте, от няколко дни карам Суперб 3 последния фейс лифт и се опитвам да направя някой неща, но не ми се получава.  Първо не мога да си вържа телефона по никакъв начин към автомобила защото Xiaomi не поддържа мирор линк и андройд ауто. Затова реших да опитам с ъпдейт на навигацията. Влязох в http://updateportal.skoda-auto.com/ въведох вин номера и си избрах карта която свалих и дотук добре.  Качвам сваленото на 32ГБ карта памет (разархивирано) и нищо не се случва когато поставям в слот 1 или 2 картата памет. Опитах да не го разархивирам, но ми казва, че е твърде голям файла и няма как да се запише.  Оригиналната карта памет от Шкода не мога да я прочета защото нямам слот на компютъра за тези големите, за да видя там какво има записано и как е записано. Някой да даде някакви насоки и как да разбера с какъв infotainment е оборудван автомобила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.