Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Швейцария


joro-120L

Recommended Posts

  • Отговори 77
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • joro-120L

    50

  • zloQQ

    3

  • scooby doo

    3

  • axel

    2

Най-много писали в темата

Публикувано (Редактирано)

Ементал. Сигурно няма човек тук, който да не е чувал за прочутото сирене, което се опитват да правят и в други държави с тази марка.

 Да, Ементал е област, не град, село или марка сирене. И всички СН сирена са оформени като нашите пити кашкавал. Като вкус обаче, нищо подобно. Те кашкавал нямат. Нямат дори и бяло саламурено сирене. Внасят го от Гърция. Ние по внос там сме след талибаните....

Пътьом за мандрата, която е извън населено място се отбихме да си хапнем и да си купим сладки и солени курабийки, /нещо като дегустация, обаче няма лимит/ в световно известния завод Kambly. Най-добрите сладки в света! :)

Намира се в едно селце сгушен в Алпите и с нищо не парадиращ за своята известност. Само на гарата се видяха някои рекламни табели.

До мандрата пътувахме още малко с влак и след това с автобус - 15 мин. Там вече си е обособен туристически център. Има хотел, магазинчета за сувенири. Също се показва и старата технология за правене на сирена.

 


 

DSC05034.jpg

 

DSC05033fADra.jpg

 

DSC05036.jpg

DSC05042.jpg

 

DSC05037.jpg

 

DSC05038.jpg

 

исторически кът, където се обяснява историята на първата бисквитка. Това всичко оживява без човешка намеса. Отваря се книга с рецепти, отварят се чекмеджета, кантара тегли, точилката се движи, в печката заиграват пламъци, пукат съчки. На горната плоча са се пекли курабийките. Нещо като във въртящ тостер са били, щото огъня е отдолу. Още тогава релефни калъпи за бисквитките с надпис на фирмата.

 

DSC05040.jpg

 

Редактирано от joro-120L
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е селцето, откъдето хванахме автобус до мандрата на Ементал. Докато чакахме имаше малко време за разходка и снимки

 



 

DSC05045.jpg

 

DSC05041gi5Bu.jpg

 

DSC05046.jpg

 

DSC05047.jpg

 

DSC05051.jpg

 

DSC05062.jpg

 

DSC05063.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страхотен фото - разказ, Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

магазин за цветя. И тъй като е неделя/миналата/ в Швейцария магазините не работят. Обаче цветята си стоят отвън и не се прибират.

 



 

DSC05066.jpg

 

DSC05067.jpg

 

DSC05069.jpg

 

DSC05072.jpg

 

DSC05075.jpg

 

 

 

автобусът

 

DSC05117.jpg

Редактирано от joro-120L
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жоре, разкошен пъте-/фотопис! Благодаря за споделянето, кадрите с Матерхорн особено са феноменални! Благородно ти завиждам, дай Боже всеки от нас да има такава възможност да види тези красоти. :hi:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Основно престоят ни бе в Цюрих. Дъщерята тук учи и тук остана да живее за наша радост и съжаление.

За пътуването в СН използвахме Тагес-карти, които дават възможност в рамките на ден да се пътува без ограничение с влак, автобус и кораб.

Иначе излиза много скъпо. Иска се доплащане само в особени случаи при пътуване с атракционен транспорт.

 

малко снимки от Цюрих

 



 

DSC04585.jpg

 

DSC04587.jpg

 

DSC04598.jpg

 

DSC04599.jpg

 

DSC04600.jpg

 

DSC04605.jpg

 

DSC04608.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един от магазините. Купих си черен чадър със ситни надписи Шкода по периферията.

 



 

DSC04649.jpg

 

DSC046451WKV.jpg

 

DSC04646.jpg

 

DSC04647.jpg

 

DSC04658.jpg

 

DSC04659.jpg

 

DSC04661.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

 

DSC04609zhiWa.jpg

 

DSC05134.jpg

 

DSC05136.jpg

 

Поздрави и благодаря за вниманието на всички :hi:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубава тема и снимки. Жив и здрав, още много такива екскурзии ти пожелавам. Аз лично най-добре се чувствам когато съм на път и посещавам нови и красиви места с любимите хора :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пепи, много Шкода човек. Саше, мерси! Живи и здрави.

 

Да споделя някои от нещата, които ме впечатлиха. Той Борето е прав, че коментара е излишен. Обаче, той е бил там и знае.

 

Изключително добре развит жп транспорт. Междуградските влакове са по-на често от градските автобуси в Бг. И винаги с пътници.

Добре пресметнати връзки на влакове, автобуси, кораби и атракции. Където и да си.

Не видях: Да висят кабели на оператори и климатици по нито една къща. Занемарени фасади. Изоставени къщи. ПАТРОНИ с железобетонни прогимназии. Бетон и застрояване около атрактивни места. Пърдящи ауспуси на мотоциклети. Надута музика в коли. Клаксони. Полицай. Пълна скука.

Тук всяка педя земя е пипната от човешка ръка. Имаш чувството, че тротоара е поставен вчера. Няма бурен никъде - или и да има и той е красив и се вписва.  Няма пустееща земя. По пътните знаци има саксии с цветя и някой се грижи за тях. Вали дъжд, а колите им светят. Няма от какво да се изцапат. В труднодостъпните Алпи, където човешки крак не може да стъпи, не машина, тези хора са направили чудеса. Просто им се чудя на ентусиазма. Защото тези строежи не са приключвали в рамките на един човешки живот. С примитивна техника през 19-ти век. Имат и магистрал-И и тунели от по 30км. Алпите са ги разбили отвсякъде и нищо не може да им се опре. И всичко се ПОДДЪРЖА!

Наистина трябва да се види тази страна. Снимките дават някаква представа, но на живо е съвсем различно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си Жоре - там на почит са традициите. Нищо не се прави само "за веднъж" или колкото изкара.

Аз щях да припадна, когато видях да подстригват тревата и да садят цветя, между двете релси, над които се движи трамвая - ама това е Женева, не е София!!!

Та така - темата е неизчерпаема, уви тъжна за нас и похвална за тях.

Благодаря още веднъж, за споделените красоти!

Някой ден, ще си подаря поне едномесечна разходка в тази прекрасна страна - ей така, за кеф и настроение, пък и да презаредя с положителни емоции и позитивизъм, че родната простотия и мизерия, ми идва на моменти в повече, нищо че съм част от нея и съм свикнал...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво. Уникални кадри. Само съм минавал транзит като съм пътувал към Италия, но някой ден определено ще съм там - заслужава си!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя и аз нещо, което ми направи впечатление в тази наистина уникална държава.

В Женева видях асфалт, който вечер пробляскваше в светлината на фаровете. Все едно в него има натрошено стъкло ( а може и наистина да има...)

И друго. В Лозана колона военни автомобили спря пред пешеходна пътека за да пропусне чакащ(!) на тротоара пешеходец...

Няма нужда от коментар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Дефинирай "скъпо" :) Винетката е 38.50E. Месата, дори в магазините, са неоправдано скъпи (миналата година купувахме пилешко по около 40лв/кг) дори в магазина. Бирата е кофти, читавата скъпа. Паркирането е драма. Реално плащането не е проблем, но не можеш да оставиш колата на платен паркинг повече от 2 или 4h, дори да си плащаш. Трябва да сменяш, че иначе идва кварталния и блъска честитки. За хотелите не мога да споделя, че спях при познати и не съм се интересувал от цените. 

 

С две думи - моите миналогодишни наблюдения бяха за цени с 30 до 50% по-високи от тези в Германия, като изключение правеха месата, които бяха в пъти :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пепи, мерси, че удари едно рамо. ;)

 

Колега, много не добре формулиран въпрос! Няма да му правя разбор, щото е пълен с неизвестни. Вчера следобед в поне едно 10 теми/вкл. и тази/ през 2мин. си писал мнения, не особено съществени. Имитация на някаква активност ли, не знам. Или ти е дошла някоя муза. Затова си мисля, че въпроса ти е несериозен и само да се намираме на приказки. Дано да се лъжа. Да не говоря, че темата съм я пуснал, не за да се коментират цени в СН. В нета има предостатъчно информация какво се предлага там и колко ще ти струва.

Нямах намерение да пиша, Но от елементарно уважение към теб ще ти обърна внимание и ще ти отговоря тук, а не на ЛС.

 

  В Швейцария е скъпо. Даже, много скъпо....за нашите стандарти. Ако пътуваш с кола, пълни багажника с консерви.

Разстоянието се взема за около 20 часа, нон стоп каране. 1 700 км. до Берн /през Италия/. Ако си със самолет - за 1ч. и 45 мин.

 

Кафе - 4 CHF

Сандвич - 7-10 CHF

1 Хляб - 5 CHF

Сещай се по ресторантите и местата за обществено хранене за какви цени иде реч. PRR другото го е казал.

Много скъп обществен транспорт. Масово се пътува с карти. Ако пък искаш да посетиш някои Атракции напр. с влакчета до някой връх - 80 - 100 CHF билет.

Нощувка в хотел - започват от около 200 CHF за двойна стая.

 

1CHF - 1,80лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то за техните пътища с кеф да ги дадеш тези 77 бг. лева. а и няма начин да не стъпиш на магистрала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е,аз края на август се поразходих там с колата.Влязох при Аскона(по брега на Лаго Маджиоре,Лаго ди Комо и третото езеро го забравих как се казваше)и оттам по националите,за малко стъпих пак в Италия,и след това през Сейнт Мориц.Незабравима красота!След това през един проход на 2300+ метра надморска височина и обратно в Италията.Винетка така и не платих,защото по магистралите нямах какво да правя.А имах да тествам 4х4 и дсг по завоите на Алпите.Следващата дестинация ще ми е Женева през Симплонпас...Ще опитам да я нагодя с автосалона да съвпадне...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.