Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Skoda Columbus - ъпдейт на фърмуер и инсталация на навигационна карта от SD card


iavkata

Recommended Posts

Реших да напиша един подробен manual за ъпдейт на фърмуер на Columbus, както и за инсталация на навигационна карта през SD card, а не от DVD диск. Смятам, че ще е полезно за доста хора, които разполагат с Columbus, особено по-старичък, а и има доста тънкости и трикове и трудности, с които аз самият се сблъсках, които изискват доста ровене в Гугъл и четене по форуми. Та ще се опитам да синтезирам информацията, която ми беше необходима, и стъпките, през които преминах, така че да е пригледно и максимално интуитивно. Дебело държа да подчертая, че всички манипулации, описани по-долу, са на ваш собствен риск! Не нося никаква отговорност за повредени устройства!

 

Да започнем с:

 

1.Ъпдейт на фърмуер

 

Какво ни е необходимо за целта:

 

1. DVD-R или DVD+R диск, за предпочитане качествена марка (примерно Verbatim), макар че последното не е задължително за крайния успех.

 

2. Image файл (.iso), съдържащ фърмуера за ъпдейт.

 

Преди да пристъпите към ъпдейт, първо трябва да проверите каква е Вашата версия на фърмуера и след това много внимателно да се разровите и да прочетете коя версия е подходяща за ъпдейт на Вашето устройство! Версията на фърмуера можете да узнаете като натиснете и задържите бутона SETUP, докато се появи менюто Mode Service Radio:

За да се появи опцията Information version в менюто Mode Service Radio (или дори далеч по-богатото скрито меню Testmode) чрез натискане и задържане на бутона SETUP, трябва преди това да се активира през VCDS опцията за скрито меню на Columbus-a.

 

post-6282-0-95326000-1423400589_thumb.jpg

 

Оттам избирате опцията Information Version и се появява нещо такова:

 

post-6282-0-26762100-1423400609_thumb.jpg

 

Параметърът SW-Version е версията на Вашия фърмуер. Оттук следва да започнете ровенето в Гугъл, за да установите коя версия Ви трябва. 2 добри сайта, където може да намерите доста информация по въпроса, са http://www.rnsfirmware.com/ и http://www.my-gti.com/, но сайтове с информация има бол, всичко е въпрос на ровене и търпение.

В моя случай нещата преди ъпдейт изглеждаха така:

 

post-6282-0-36703000-1423400584_thumb.jpg

 

Установих, че за мен подходящата версия за ъпдейт е 4020. След като откриете нужната Ви версия, свалете съответния .iso файл на компютъра си. Следва процесът на изпичане на файла на диск и тук идва първата тънкост – тъй като някои устройства, особено по-старички, изпитват затруднения с четенето на дискове, особено на по-големи файлове, може да Ви се наложи да бастисате няколко диска, преди да успеете да накарате Columbus-а да прочете най-накрая самия диск. Аз лично загубих няколко часа и 4-5 CD/DVD диска, докато накрая успея. Затова препоръчвам следното:

 

1. Използвайте DVD-R или DVD+R (за предпочитане добра марка, примерно Verbatim). Columbus-a доста често изпитва затруднения с четенето на презаписваеми дискове (-RW), както и на CD-та. В моя случай използвах DVD+R на hp

2. Печете винаги на най-бавната възможна скорост (1х, 2х, макс. 4х)

3. Финализирайте (затворете) компилацията, ако софтуерът Ви има такава опция (като например Nero).

4. Верифицирайте записа след края на процеса на записване

 

Аз лично използвах като софтуер Ashampoo Burning Studio Free, с опцията Disc Image --> Create a CD/DVD disc from disc image.

 

След като запишете диска, пристъпвате към самия ъпдейт. За целта:

 

- автомобилът трябва да е в покой, ключът да НЕ е в стартера!

- добре е да се уверите, че капацитетът на акумулатора Ви е достатъчен. Превантивно се препоръчва използването на зарядно за акумулатор по време на ъпдейт процеса (~ 50-60 минути), с цел избягване на евентуално изтощаване на акумулатора, което може да доведе до пагубни последствия за Columbus-a.

 

ВАЖНО!!! Имайте предвид, че ъпдейта на фърмуера води до изтриване на информацията на хард диска на устройството (музика, видео, карта за навигация)

 

Включвате устройството, изчаквате да зареди напълно, поставяте диска и би трябвало да видите следният екран:

 

post-6282-0-52569400-1423400590_thumb.jpg

 

(Software Download – Valid SWL Image found, starting SWL)

 

Ако вместо него видите това:

 

post-6282-0-26537300-1423400587_thumb.jpg

 

(SWL CD detected but invalid Clamp State...), тогава се уверете, че ключът не е в стартера и повторете процедурата (включете устройството и пъхнете диска отново). В случай, че отново видите това съобщение, извадете диска, включете устройството и пренастройте часовия формат от 12-часов на 24-часов или обратното. След това повторете процедурата (пъхнете диска отново).

 

Следващият екран изглежда така:

 

post-6282-0-46724800-1423400606_thumb.jpg

 

(SWL Initialisation in progress....... please wait)

 

Устройството се рестартира и виждате следното:

 

post-6282-0-14766900-1423400588_thumb.jpg

 

(Setup software loading application)

 

Възможно е устройството да се рестартира отново, докато се покаже следният екран:

 

post-6282-0-83842300-1423400583_thumb.jpg

 

Тук имате 10 секунди да потвърдите с OK началото на процеса по ъпдейт, но така или иначе процесът след това продължава автоматично. След като потвърдите и започне ъпдейта, ще видите следните екрани:

 

post-6282-0-40458700-1423400607_thumb.jpg

 

post-6282-0-20694900-1423400608_thumb.jpg

 

post-6282-0-61019500-1423400608_thumb.jpg

 

Последният екран ви информира за успешния ъпдейт. Тук трябва да потвърдите, като натиснете SWL SUCCESS, вадите диска от устройството и то се рестартира автоматично. Ако случайно изгасне, включете го ръчно от бутона.

 

С това процесът по ъпдейт на фърмуера е завършен. Можете да се уверите, като извикате отново менюто Mode Service Radio чрез задържане на бутона SETUP. При мен нещата след ъпдейт изглеждаха така:

 

post-6282-0-35566300-1423400586_thumb.jpg

 

Да преминем към втората част:

 

2. Инсталация на навигационна карта от SD Card

 

С тази операция избягвате горепосочената възможност устройството Ви да не успее да прочете DVD диска с навигационната карта (тъй като файлът е доста голям), а и спестявате известен финансов ресурс за Double Layer DVD дискове (тъй като последната версия на картата за навигация не се събира на обикновено DVD и трябва Double Layer). Е, няма да се мине отново съвсем без четене от DVD диск, но в случая вероятността за успех е много по-голяма, тъй като файлът, който трябва да бъде записан на диск и прочетен от устройството, е само 3.76 МВ.

 

Какво ни е необходимо:

 

1. CD-R или DVD-R/DVD+R диск, за предпочитане добра марка (примерно Verbatim), макар че последното не е задължително за крайния успех.

2. SD карта, поне 8 GB

3. Image файл (.iso), съдържащ навигационната карта. Линкове няма да публикувам, тъй като става дума за лицензиран софтуер, защитен с авторски права. Последната версия на навигационната карта е V12 (Build 8195/8196, съответно за западна/източна Европа)

4. Програмата Maps Tool, която можете да свалите оттук Програмата поддържа и работи със следните версии на навигационната карта:

 

- CD_8195, V12, Western Europe,

- CD_8196, V12, Eastern Europe

- CD_8117, V11, Western Europe

- CD_8129, V11, Eastern Europe

- CD_8048, V10, Western Europe

- CD_8049, V10, Eastern Europe

 

5. Инсталирана Java, версия поне 1.6

 

Отново подчертавам, че не нося никаква гаранция за евентуални загуби/щети, свързани с манипулациите, описани по-долу! Всичко е на Ваш собствен риск!

 

Стъпките:

 

- стартирате Maps Tool

- задавате пътя до .iso image файла с навигационната карта

- задавате къде да се запаметят генерираните от програмата файлове (препоръчвам да създадете отделна папка на компютъра си и да запаметите файловете там, като след това ги прехвърлите на SD картата, в противен случай, ако решите да запаметите генерираните файлове директно върху SD картата, процесът може да трае доста време)

- избирате опцията Prepare maps to be copied from SD card

- натискате Build

 

post-6282-0-38607900-1423400589_thumb.jpg

 

- изчаквате процесът да завърши, отивате в папката, която сте задали за генерираните файлове. В нея трябва да видите следните файлове/папки:

 

- - папка MAPS

- - папка MAPSDVD

- - файл test.mp3

- - файл help.html

- - файл sd_to_hdd_fw.iso

 

- копирате двете папки и файла test.mp3 на SD картата

- изпичате файла sd_to_hdd_fw.iso на диск (и тук важат условията за изпичане, описани по-горе при процедурата по ъпдейт на фърмуера; при мен се получи с DVD+R на hp , изпечен със CDBurnerXP на скорост )

- отивате в колата, включвате устройството и го чакате да зареди напълно (колата трябва да е в покой, ключът да НЕ е в стартера)

- пъхате SD картата; уверете се, че чувате файла test.mp3 (означава, че устройството чете картата и всичко е наред с нея)

- рестартирате устройството, като натискате едновременно бутоните SETUP + EJECT + MIC (INFO)

- изчаквате 20 секунди и пъхате диска с файла sd_to_hdd_fw.iso

 

Устройството ще се рестартира и ще поиска потвърждение за начало на процеса. Потвърдете и устройството започва да копира съдържанието от SD картата на хард диска. През цялото време на процеса ще виждате напредък от 31% (31% complete), не се притеснявайте, просто изчакайте. Процесът трае около 30 минути. Когато приключи, устройството ще се рестартира. Извадете диска. Ако устройството се изключи, включете го ръчно и изчакайте да зареди. Картите вече са инсталирани. Ето как изглеждаха нещата при мен преди:

 

post-6282-0-25310200-1423400585_thumb.jpg

 

И след:

 

post-6282-0-18142500-1423400583_thumb.jpg

 

В заключение ще публикувам като допълнителен източник на информация основните места, откъдето четох и събирах знания по темата:

 

http://187509.homepagemodules.de/t259f7-FIRMWARE-Update-so-geht-s.html (на немски език)

 

http://www.briskoda.net/forums/topic/298284-guide-upgrading-columbus-firmware-and-maps/

 

http://gpsunderground.com/forum/volkswagen-seat-skoda/33560-rns-510-810-maps-tool-copy-maps-sd-card-hdd-navigation-compress-maps.html (за съжаление от вчера линкът не работи, но е кеширан в Гугъл: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:tTbtRwEkIDwJ:gpsunderground.com/forum/volkswagen-seat-skoda/33560-rns-510-810-maps-tool-copy-maps-sd-card-hdd-navigation-compress-maps.html+&cd=1&hl=bg&ct=clnk&gl=bg )

 

http://www.rnsfirmware.com/

 

http://www.my-gti.com/

 

 

Надявам се да е полезно и да съм бил достатъчно изчерпателен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явка,ти ме отказа бе ,мен! :wacko_2:

Немам нерви за всичкото това.Ще си карам без ъпдейт!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала Явка, наистина добра работа, както казва Пепино!!! Обаче, откъде толкова нерви намери..., за мен е непосилно. Май ще те уговарям, на някоя следваща среща на НИМ, да поровиш за някои нещица. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственото, за което и аз се чудя как намерих нерви, беше да опиша всичко. Иначе за самите манипулации - мерак голям, знаеш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да се появи опцията Information version в менюто Mode Service Radio (или дори далеч по-богатото скрито меню Testmode) чрез натискане и задържане на бутона SETUP, трябва преди това да се активира през VCDS опцията за скрито меню на Columbus-a.

 

Ааааааааааа ... това обяснява наякои неща! В кое меню се намира тази опция? Да се вържа довечера с кабела да я активирам. Нарочно са ми я скрили тия в EураТек сигурно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЕТ няма общо тук (поне в този случай не са те виновни :D ), опцията е деактивирана по подразбиране. Отваряш контролер 37 Navigation, оттам отиваш в Adaptation и от падащото меню трябва да я видиш някъде опцията

Редактирано от iavkata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех, а толкова по-добре щях да се почувствам, ако можех да ги обвиня тях за тази несправедливост :))) Ще разцъкам с кабела. Благодаря за съветите и насоките! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явка, човече, наистина много добре описано! Доста хора с твоя ентусиазъм ще са ти благодарни за в бъдеще.

 

П.П. Мерака ти по темата си личеше на последната среща :)

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления Явка. Ъпдейта на "фърмлеъра" до какви плюсове води:

1. По-бързо работи самата навигация - тук май е до процесор

2. За да може да се качват карти от SD

3. Много други неща, за които не знам нищо

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления Явка. Ъпдейта на "фърмлеъра" до какви плюсове води:

1. По-бързо работи самата навигация - тук май е до процесор

2. За да може да се качват карти от SD

3. Много други неща, за които не знам нищо

 

Поздрави!

 

Ами при мен лично ъпдейта на фърмуера доведе до следното:

 

1. Устройството вече чете големи SD карти (преди четеше само до 2 GB) (това за мен беше отправната точка изобщо да се захвана с цялата галимация)

2. Отключено е видеото в движение (video-in-motion)

3. Използвах леко модифициран фърмуер, който преразпредели дяловете на хард диска, така че дялът, където се запазва навигационната карта, да е по-голям, за сметка на този, който е за музика/видео, понеже, според информацията, която прочетох по доста форуми, последните версии на картата за навигация почти запълват мястото, отделено за тях по подразбиране на хард диска, и съответно това води до забавяне.

4. Визуализира ми часовник на дисплея

5. Визуализира ми парктроника по-различно (по-добре)

6. Отключва опция за енергопестене - изключване на дисплея, но не и на самото устройство (примерно слушаш си музика, но дисплеят не ти трябва - можеш да го изключиш, да не ти точи ток)

7. Още някои дреболии - например решението за баланса предни/задни говорители и лява/дясна страна - вече не е с отделни плъзгачи за двете, а ти визуализира на дисплея цялото купе + 1 единствен плъзгач, който вече си нагласяваш според вкуса си, плъзгайки го нагоре, надолу, наляво или надясно.

 

Що се отнася до бързината на навигацията - тук нещата зависят най-вече от размера на самата карта и бързината на хард диска, както и, разбира се, от антената и сателитите, с които успява да се свърже. Прави ми впечатление, че след ъпдейта и на фърмуера, и на картата, сателитите, които успявам да уловя, са по-малко (преди хващах 12, сега макс 8-9) и свързването с тях е като че ли една идея по-бавно, но може и да си внушавам.

Редактирано от iavkata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за изчерпателнта информация. Определено някои неща, които си описал ги нямам - баланса на звука, енергоспестене, може и това за размера на SD ксртата. Аз съм с 4 GB по принцип.

Относно харда аз съм с партишъни - 2х 20 GB. И определено ще проверя колко заемат картите.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...
iavkata, on 08 Feb 2015 - 4:09 PM, said:

Реших да напиша един подробен manual за ъпдейт на фърмуер на Columbus, 

...

Надявам се да е полезно и да съм бил достатъчно изчерпателен.

Диска със софтуера е желателно да е на CD не DVD и по време на ъпдейт колата да е с запален двигател браво за труда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диска със софтуера е желателно да е на CD не DVD и по време на ъпдейт колата да е с запален двигател браво за труда

Дискът с фърмуера ли имаш предвид? Отвсякъде, където черпих информация, пишеше изрично да е на DVD. А колата абсолютно задължително трябва да е в покой, т.е. ECU-то да е в покой (изключено), иначе просто не е възможно да се флашне фърмуера!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явка, мен пък ме интересува колко пари ще ми излезе цялата манипулация? Искам нови карти :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данчо, питай някого, който взима пари за тая работа - тъй като гледам колегата, който е постнал линка, се занимава с такива неща явно ;) Иначе в OLX се намират оригинални DVD-та с карти за по около 30тина лв. Самият ъпдейт е лесен и интуитивен (стига Колумбусът да ти разчете DVD-то) и можеш и сам да си го направиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данчо, питай някого, който взима пари за тая работа - тъй като гледам колегата, който е постнал линка, се занимава с такива неща явно ;)

Линка вече го няма. Грозна работа са тези тънки рекламки... Всеки иска да печели, но не съм съгласен да е на чужд гръб...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Здравейте,

искам да попитам за един проблем, който се появи преди около 2 години на Суперб 2, 2008 с Columbus.

 

Проблема е, че на FM радио се губят имената на радио станциите, т.е. честотите си стоят запаметени, но вмест имена на станции се изписва 1,2,3... на екрана.

При ново запамятяване на станции имената си стоят около 2ч и след това отново имената изчезват и пак 1.2.3...

 

При едно от посещенията в Еуратек направиха ресет и ъпдейт на софтуера, но проблема си остана. Обясниха ни че има краткосрочна памет (около 2ч, trip памет) и дългосорочна. Проблема е че станциите се трият от дългосрочната след 2ч.

 

Мисля, че проблема се появи след като стария акумулатор се скапа и няколко пъти колата не можеше да запали от слаб акумулатор.

 

Можете ли да предложите някакво решение  или евентуално къде и как може да се хване от къде идва грешката?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеци по-късно...

Мдаммм!

Видях и изчетох всичко в темата и из форума преди около месец и с Явката се видяхме да помъчим моят Columbus. Полафихме, обясни ми к'во-що и изчезнах с DVD-то, което ми даде. Да, ама моята навигация се оказа инат. Почна да чете диска, стигна до някъде и се запъна като магаре на мост. И не, и не! Явката ми предложи, ако реша да жертвам евентуално живота на навигацията, да я мъчим през SD слота. Реших да го помисля, ама то к'во да се чудя и си викам, че ще го направим, когато и двамата сме свободни. Междувременно почетох и на други места как стават нещата, какво се прави, та...сдобих се с доста инфо. И реших да дам шанс на Columbus-a още веднъж, с човек, който се занимава с това точно - всякакви навигации - marinov1981, който не забелязах, че е писал и тук, но пък го открих във ФВ форум-а. Човека се оказа наясно с нещата, но и на него се опъна навигацията. В крайна сметка - ъпдейтна ми софтуера, защото стария явно се беше бъгнал нещо и не искаше да прочете почти нищо. След това, без проблем ми инсталира версия 13 от 2016 година на Фолксваген и нещата заспаха. Та, вече имам работеща навигация с подробна карта, връзката с телефона е по-джазова - показва ми контактите на български език, както са ми в телефона. Взима, според мен, обидно малко пари за това, което направи, но той си знае!

Благодарности на Явката за отзивчивостта и бързата връзка, предоставянето на инфо и DVD и изобщо за отделеното време - ще черпя :)
Искам и да вметна нещо, което по-горе е засегнато с червени букви. Колата се оказа, че НЕ е необходимо да е загасена при ъпдейтване на софтуера. Самия ъпдейт трае към час, а понякога (незнайно защо), навигацията може да се изключи на 30-тата минута и да прекъсне операцията. Моята работеше през цялото време. Може и да е загасена, но на някои автомобили има опасност наистина да се изключи. При качването на картите не е необходимо да работи колата. То трае 22-23 минути.

Поздрави! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте колеги, наскоро си купих Superb 2009г. и търся някой в Пловдив който се занимава с ъпдейт на навигацията, ако някой знае такъв човек да пише.

Предварително благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 месеци по-късно...

Ако навигацията не иска да чете DVD дискове е хубаво да се мине от тук:

 

След това може да се присъпи спокойно към инсталация на картите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.