Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Oбиколка из Родопите за 4 дни


Alexandar

Recommended Posts

Здравейте,

 

Ще ми се тази година, края на юли, да направя една хубава обиколка из Родопите с приятели. За последно съм бил в района на Батак преди повече от 10 години, а по надолу въобще не съм стъпвал. Срамота е, Родопите са уникално красиви и е крайно време да поправя този пропуск.

 

Измислил съм 2 примерни маршрута, който са в много начален стадий и подлежат на промени.

Знам, че тук има доста хора с опит из тези земи и моля за мнения и препоръки какво си струва да се види още и да се добави и евентуално какво да се изключи от плана

Също така - как са пътищата там - с Октавията ли да тръгвам или с 105-цата ;)

Ето първоначалният план:

Вариант 1 и 2:
post-1399-0-89432500-1399923438_thumb.jpgpost-1399-0-18235700-1399923466_thumb.jpgМаршрут Родопи.doc

Искам от по-рано да се уточни маршрута и след това вече да могат да се планират нощувките.

 

Поздрави :)
 

Редактирано от Alexandar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Санде, пропуснал си според мен най-интересното място в Родопите в тия маршрути, а именно Чудните мостове - грехота е. Освен това бих предпочел Девин вместо Гела (за спане), и бих добавил Смолянските езера в маршрута

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за съжаление Ковачевица, Долен и Лещен остават малко в страни от маршрута ти.

А е хубаво да се видят. Също и парка за танцуващите мечки в Белица /там трудно ще стигнеш с автомобил/.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Края на месеца ще направя една почивчица до язовир Батак и по-точно - Цигов Чарк. Също искам да науча за места в този район които са интересни и не е добра идея да останат неразгледани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубав маршрут и избрал. Подкрепям мнението на iavkata. На Чудните мостове е наистина много красиво и определено си заслужава посещението. Ако остане време около Блемекен те съветвам да се качиш ето тук, над язовира - открива се страхотна гледка при ясно време. Изкачването до горе трае около 3 часа (пеша), но си заслужава. Около самия язовир има хубави места за палаткуване. Между другото - преди 3-4 години отидох до Кръстова Гора и останах със смесени чувства, малко се разочаровах от това, че всичко там е застроено и е комерсиализирано - кафенета, сергии. Стори ми се прекалено застроено и пренаселено за такова място.

Пътищата са прилични (поне преди около 2 години бяха). Изкачването до Дяволското гърло е много красиво,пътя е еднолентов, двупосочен, минава и през скали - много е красиво, но разминаването на места е малко трудно, налага се изчакване и търпение.

Редактирано от kokarosta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добре си го решил колега. Трябва да решиш обаче точно как си ги представяш тези 4-ри дни, защото по този маршрут има твърде много неща за гледане. В Пловдив (Стария град) - лятото е прекрасно хладно, в Асеновград (Асеновата Крепост), надолу като тръгнеш съм съгласен с iavkata, че не трябва да пропускаш Чудните мостове и Смолянски езера. Златоград е малко далеч от Смолян, но има прекрасен Стар град. Друго нещо интересно е Якодинската пещера, Агушевите Конаци и двете са близо до Смолян. В Смолян храм - паметник Висарион Смолянски (втори по големина след Александър Невски). После предполагам в Широка Лъка ще минете да се разходите - много е красиво. За спането на Гела - има няколко хотела (2-3 мисля) и горе долу май толкова къщи за гости (може и повече да са) - уникално красиво е (но аз съм пристрастен).Айде и малко за пътя на АМ Тракия правят единия виадукт - ако не са някакви празници няма проблем иначе се чака малко. От Асеновград към Смолян пътя е ремонтиран - нов, но няма маркировка. За Кръстова Гора скоро не съм минавал и не мога да кажа. от Смолян към Широка Лъка по - добре мини през Пампоро. От Широка Лъка към Гела е добър. От Широка Лъка към Девин не съм пътувал скоро и не мога да кажа. Спокойно си карай Октавийката няма от какво да се притесняваш. Хубав ден

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брато, 4 дни само за Гела и за Триград няма да ти стигнат... Иначе маршрутчето е трепач!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пътя към чудните мостове миналата пролет беше към края си, ако не са го ремонтирали няма да е приятен за каране. Доста тесен и с неравности, но мястото си заслужава. Магистралата преди Пазарджик е пълен кенеф. Пловдив - Пампорово - Доспат би трябвало да е ок.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Гела всяка година се прави събор на гайдарите. Мисля, че беше в началото на август. Според мен си заслужава да се посети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Гела всяка година се прави събор на гайдарите. Мисля, че беше в началото на август. Според мен си заслужава да се посети.

:doubleup: - първата събота и неделя на месец Август, като надсвирването е в събота, а в неделя цял ден обикновено свири някоя народна група и се играе хоро - :cheers:. Хубаво е човек ако се качва за един ден да си намери шофьор - гайдите много напиват !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съветите  ;)

Внесох някои корекции в маршрута и мисля, че вече е оптимален. Дните ще се увеличат на 5:

post-1399-0-93502400-1400418998_thumb.jpg

Има и вариант 2, който обаче е реално непостижим, тъй като става прекалено за времето, с което ще разполагаме:

post-1399-0-44977200-1400419206_thumb.jpg

 

Сега остава само да се определят нощувките и да се резервират.

Живи и здрави, началото на август ще споделя впечатления и снимков материал от пътуването.

 

:cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изникна още един въпрос - за нощувка в близост до Чудните мостове - село Орехово ли да избера или село Забърдо? Имате ли преки впечатление от тези две места ?

 

с. Орехово по-добре се вписва в маршрута, тъй като е по-добра отправна точка за Бачково и Асеновград на другия ден, защото ще идваме от Смолян и на другия ден ще палим към Бачково.

 

Но разликата е 10-15 км, което не е определящо.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо в с.Орехово? Мисля, че ще ви е по-икономично, ако слезете от "Чудните мостове" и излезете на главния път в посока Асеновград, да отбиете и преспите в с.Хвойна или с.Павелско? От друга страна, ако решите да се отбиете в с.Павелско - може да се видим там. :call_you:  :cheers:

 

П.П. От "Чудните мостове" малко по-нагоре е хижа "Персенк". Пред нея има голяма равна площ като паркинг. Но не съм преспивал там за да ти кажа какви са условията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пътят за х.Персенк е през Орехово. Ако  статуквото е като преди 3-4 години, не съветвам никого да поема натам с автомобил, освен ако не е с повишена проходимост. Там може да се преспи в бунгала, които не са в първа младост. До чудните мостове има две хижи с достъп по асвалт. По-новата е малко над мостовете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да прав си! Моя грешка. Аз имам предвид точно тази, която е малко над "Чудните мостове", но я обърках с х. Персенк. Всъщност се нарича х. "Скалните мостове".

Относно пътя от там нагоре към х. Персенк или с. Орехово са ми казвали, че не става за лека кола.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да потвърдя за х. Скалните мостове, че става - инфо от преди около 2 години. Отседнахме с жена ми там в стая с две легла с чаршафи и самостоятелен санитарен възел, в който имаше постоянно топла вода (въпреки, че беше лято) - стаите бяха реновирани и беше почти като в хотел, но все пак си е хижа, ако не търсите лукс е ОК. Пред самата хижа има много място за паркиране, а до нея води асвалтов път. В хижата се предлага храна. Има готина голяма веранда, на която биричката, ракийката и сладката приказка не се усещат как вървят  :wacko_2:. За околните поляни мога да кажа същото.  :)

Редактирано от kokarosta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Всичко е готово вече и в събота рано сутринта тръгваме. Благодаря на всички за съветите. ;)

Зароди се идеята на връщане към София (последната нощувка е в хижа Скалните мостове) да се отбием и до Белинташ. Някой бил ли е скоро там, струва ли си разкараването, защото не ни е точно на път ?

http://evgenidinev.com/seen/belintash/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Завиждам ти!  :) От теб научавам за това място. :sorry:Коментарите, мненията и снимките на посетилите го ме карат да съжалявам, че никога не съм бил там. Надявам се ако се отбиете до Белинташ да си кажеш мнението за това място.

Пожелавам ти да случите на хубаво време за тази обиколка!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Завиждам ти!  :) От теб научавам за това място. :sorry:Коментарите, мненията и снимките на посетилите го ме карат да съжалявам, че никога не съм бил там. Надявам се ако се отбиете до Белинташ да си кажеш мнението за това място.

Пожелавам ти да случите на хубаво време за тази обиколка!

:cheers:

 

И аз днес разбрах за това място. Изглежда наистина много красиво. Ще агитирам останалата част от компанията да отидем. Края на другата седмица ще мога да дам мнение и снимки.

 

P.S. http://news7.bg/predavania/nerazkazani-prikazki/vsichki-videa/taynstvoto-na-belintash/33489#.U9Ad-7GLV3s

Редактирано от Alexandar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....Зароди се идеята на връщане към София да се отбием и до Белинташ. Някой бил ли е скоро там, струва ли си разкараването, защото не ни е точно на път ?

 

Това е добър въпрос

Аз мисля, че навсякъде в България си струва разкарването заради природните красоти.

 Ходил съм там. Ще видите един голям камък и доста ще повървите пеш по един баир. За мен Белинташ е нищо особено.

Не може да се отговори еднозначно на такъв въпрос. Може и да ти хареса и да останеш изключително впечатлен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Това е добър въпрос

Аз мисля, че навсякъде в България си струва разкарването заради природните красоти.

 Ходил съм там. Ще видите един голям камък и доста ще повървите пеш по един баир. За мен Белинташ е нищо особено.

Не може да се отговори еднозначно на такъв въпрос. Може и да ти хареса и да останеш изключително впечатлен.

Така е, прав си. Различни хора - различни очаквания и впечатления. Важното е да сме живи и здрави и да имаме възможност да пътуваме и посещаваме красиви места с любимите хора. Мен това ме прави истински щастлив.

Редактирано от Alexandar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Mного добра екскурзия се получи. Красива природа, хубаво време, готина компания, вкусни домашни манджички... Какво повече му трябва на човек. Извадихме голям късмет с времето. За всичките дни валя два пъти, точно когато не бяхме отвън. Много съм доволен. :)

Първата дестинация беше Белмекен. Там спахме в спортната база. Условията са добри, но отношението към "не спортистите" не беше на ниво. Също така има точно определени времеви интервали, в който трябва да закусваш, обядваш и вечеряш (дори и да не си си платил предварително храната).. Но това е само малък детайл, които по никакъв начин не може да повлияе на преживяването. Все пак е спортна база и може би трябва да се използва само за това. Изсипа се дъжд докато се настанявахме и хапвахме на обяд. След това беше слънчево и успяхме да си направим хубава разходка из природата и до язовира. От местата, които посетихме, го класирам на последно място.

 

След Белмекен отпътувахме към Триград. Минахме през Велинград, покрай язовир Батак, Голям Беглик, Доспат... Красиви, планински пътища, отвсякъде заобиколени с гори, много завои, изкефих се! Правихме много снимки, но те не могат да пресъздадат усещането...
 

033760748.jpg?r=0


Спряхме да хапнем в Доспат и продължихме към Триград. На път минахме и през Ягодинската пещера. Докато бяхме в пещерата се изсипа пороен дъжд. Пак извадихме късмет.

 

В Триград бяхме в къщата на една възрастна жена - вила "Роси". Препоръчвам я горещо на всеки. Жената е много приятна и любезна, а къщата й е разположена зад лесничейството и е далеч от улицата, долу в ниското, което е голям плюс за мен, за разлика от повечето къщи за гости, които са на самата улица:

033760749.jpg?r=0
033760750.jpg?r=0

Разходка из селото и вечерта жената ни посрещна със страхотна, обилна вечеря от домашно приготвени манджи. На сутринта домашни мекици и сладка. Всичко беше супер, останахме много доволни. Ако нощувам отново в Триград, определено ще е в тази къща.

Единственото нещо, което не ми хареса в Триград, бяха ислямските молитви огласяващи селото, явно на високоговорител. В 9 и 11 вечерта, в 5 и 7 сутринта. Много неприятно и страшно подтискащо. Поне така ми подейства на мен :(  Няма да коментирам повече, тук не е мястото. Но споделяйки впечатления, нямаше как да го пропусна.

На сутринта потеглихме към Дяволското гърло. От пещерите, които съм посетил досега, определено тази ме впечатли най-много. След това си повишихме адрелина с пускане по "На батман пряката пътека" - до пещерата през самото дере се спускаш по едно въже висейки с главата надолу. Отбихме се и до музея на мечката.

Следващата дестинация беше Широка Лъка. Много красиво, българско село.

 

033760787.jpg?r=0

033760788.jpg?r=0

Разходихме се, хапнахме и продължихме към Гела. Tам бяхме във вила "Орлово гнездо". Пътят до нея е кофти, не е асфалтиран, но пък за сметка на това вилата е супер и има страхотна гледка във всички посоки. Като цяло Гела много ми хареса.
 

033760793.jpg?r=0

033760789.jpg?r=0

033760790.jpg?r=0

Като порасна голям искам една такава виличка :)
033760794.jpg?r=0

 

След обиколка из селото и гората, "вдъхновени" от историите за мечки от музея в Триград, се прибрахме за вечеря. Вечерта беше перфектна - всеки ден искам да вечерям в такава обстановка. Кеф!

033760795.jpg?r=0

По-късно небето се изпълни със звезди, идеално ясно, дойде времето и за акустичната китара, стари класически български песни, хубаво домашно вино, ех....

На следващата сутрин се отправихме към Чудните мостове. Tрябваше да пренощуваме в хижа "Скалните мостове", но предната вечер, докато бяхме в Гела, ми се обади хижаря и каза, че въпреки резервацията ни - няма да ни настани. При положение, че се обадих месец предварително и след това на 15-ти юли още веднъж за потвърждение, както се бяхме разбрали. Много некоректно. Както и да е... Това обаче промени плановете ни и Белинташ и Бачковския манастир отпаднаха от маршрута...

033760796.jpg?r=0

033760797.jpg?r=0

Последната дестинация беше Асеновата крепост, след което отпрашихме към София.

033761084.jpg?r=0

Беше супер! Много съм доволен! Благодаря на всички, които се включиха с идеи и помогнаха за сглобяването на маршрута. Вече има набелязани места, за които не остана време. Със сигурност скоро ще пътувам отново по тези земи. :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре ли ви посрещна Таньо? Орлово гнездо ми е от любимите места - ходил съм четири пъти, но винаги през зимата. Последния път така качествено ни затрупа снега, че УАЗката с вериги закъса в една пряспа и се повозихме на моторната шейна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.