Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Добавка за дизелово гориво


Milen Dimitrov

Recommended Posts

Да не кажете, че съм несериозен да споделя и аз. По стечение на обстоятелствата съм без кола почти до следващия уикенд и затова не съм си купил все още добавката, но се поразрових малко за цени и т.н.

Castrol TDA 250 ml, стига за 250 л гориво - съотношение 1:1000:

Ауто+ - 24 лв.

Метро - около 21 лв. (не съм проверил лично)

По-евтино я намерих в доста сайтове като например:

rexol.bg - 14,5 лв. ---> http://www.rexol.bg/index.php?route=product/product&path=61_148&product_id=228

аvto.bim.bg - 15,99 лв. --->http://www.avto.bim.bg/Dobavka-za-dizel-CASTROL-TDA-250ml_pr25200.html

Или в продавалник за 13 лв. ---> http://prodavalnik.com/top-tsena-dobavka-za-dizel-castrol-tda-250ml-i22161427

 

Оттук нататък всеки си преценява. За мен за 4-5 лв. не си струва експеримента с неизвестни (поне за мен) магазини.

 

Впечатления ще мога да споделя поради така стеклите се обстоятелства чак след 15-16 декември.

 

В avto.bim цената е с безплатна доставка и добавката не е менте.

Проверено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 245
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • Milen Dimitrov

    19

  • ivand911

    17

  • shaft

    16

  • stivi797

    16

Най-много писали в темата

Аз да споделя какво усетих от Лики Моли-то. Почти нищо. При студен старт сутрин утихва малко по-бързо мотора( първите секунди е като заклан петел), малко по-мека работа на мотора и една идея по-добра динамика. Поне за моята кола не си струва. Да кажа, че не съм си сменял горивния филтър( на незнайни километри е) и все пак карам първата дизелова кола на БМВ, демек едва ли се влияе толкова от качествата на горивото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,

 

За момента нямам намерение да слагам каквито и да е добавки в горивото(не съм видял необходимост, но то пък и не е имало големи студове все още), за това само споделям впечатленията си от дизела по различните вериги, от които зареждам:

 

ЕКО - Економи дизел - най-добър, колата пали леко, след това докато ускорявам още студения мотор, звукът е някак по-мек, няма ги и острите чаткания от детонациите, които долавям с дизела от други вериги. Чувството е все едно колата излиза от топъл гараж. Много приятна нафта.

ОМВ обикновен дизел - долавям по-силни шумове при ускоряването на студения мотор. Всичко останало е като при фаворита ми за момента.

 

Според прогнозите за времето основно възнамерявам да зареждам през зимата от ЕКО - Економи дизел, и ако температурите се очаква да падат под -20 градуса или имам пътуване в планината да преминавам на ОМВ Максмоушън дизел. Не че при -20 ще мога да развъртя мотора, защото е с 10w-40 масло ... :-)

 

Коментирах добавките за дизеловото гориво с мои познати с доста голям опит и много километри с дизелови коли и сякаш заключението, което успях да направя е, че ако моторът е в добро състояние и колата е добре поддържана: пали и работи без проблеми и при много ниски температури без никакви добавки.

 

Поздрави!

-Николай

Редактирано от hijacker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи какво хората разбират под добавки и тяхното приложение.  Доста хора имат една идея за добавките която вече не е актуална.  Използването на подобрител на гориво няма нищо общо със състоянието на колата. Това е стара догма - че трябва да слагаш добавка на двигателя , само ако той има някакъв проблем. Сложи веднъж Кастрол TDA , пък после приказвай.  :D Не мога да се сетя някой да е ползвал TDA и да не е усетил промяна.

Редактирано от ivand911
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз.

Не може препарат в такава малка концентрация,който се слага,да дава някакво влияние!!!!!!!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От на кастрола добавка аз също не виждам никаква разлика. От Шел Въ паур също никаква разлика. Сипвам гръцка нафта - пак никаква разлика. Сипвам немска нафта - тц.

 

Явно като мен и колата е всеядна до дебилност, ама си върви по един и същи начин както с Еко/Омв/Петрол нафта без никакви добавки. Аз стандартно зареждам там, че кафето им е прилично. Паленето сутрин до -7 е безпроблемно с такава нафта (толкова беше тази сутрин). По долу ще видим.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А вие каква точно разлика очаквате? Колата да литне? Сами , ти наливал ли си тази добавка в твоята кола или си лежиш на мантрата за малкото количество? Кастрол и други известни фирми разбират много повече от теб от нефто-химическите продукти. Тази концентрация се и среща и при други производители на добавки, явно те си мислят ,че има защо. Така ,че бих повярвал на тях.

Човек си налива, преценява и после решава дали ще продължи да си налива или няма. Това е. За някои самото утихване на двигателя е достатъчно, по-добрата работа. Със сигурност не качва 20 коня. Почистващата страна е отделно (ако я има, но клоня към това че има почистване), това също е важно, но не мога да го проверя. Друго, работа при ниски температури. Така ,че какво очаквате за 5,6 стотинки на литър?

Редактирано от vasilisa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А вие каква точно разлика очаквате? Колата да литне? Сами , ти наливал ли си тази добавка в твоята кола или си лежиш на мантрата за малкото количество? Човек си налива, преценява и после решава дали ще продължи да си налива или няма. Това е. За някои самото утихване на двигателя е достатъчно, по-добрата работа. Със сигурност не качва 20 коня. Почистващата страна е отделно (ако я има), това също е важно, но не мога да го проверя.

Именно, и аз това искам да направя - да сипя добавката, да видя какъв ще бъде резултата, и чак тогава ще коментирам.

А засега - просто чета вашите мнения. Но някои от мненията са много интересни - определено!

А че мощността няма да се качи с 20 коня - сигурация!

Но дори и утихването на мотора - пак си е полза, и то сериозна.

Като се замислиш - това е основния недостатък на помпа-дюзата - рученето!

И ако още се намали - ще съм много доволен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А вие каква точно разлика очаквате? Колата да литне? .......  Свирка?  :tongue_1:  Няма да получите.

Е аз нали съм написал - никаква разлика не виждам при пробите които съм направил и написал. Колата си харчи горе долу нормално (в рамките на един резервоар и статистическата грешка), няма осезаема разлика в динамиката според мойте сетива, на дино не съм я качвал. Шума - ми тя О2 като цяло си е доста шумна кола, как да кажа дали е 5db по - малко или повече?

Студения старт какво да кажа - тя с нормална нафта без добавки си пали нормално, как да кажа дали добавката помага? С нея и без нея, колата си пали.

 

В крайна сметка, който е намерил добавка която дава ефект при него - да си я ползва. Аз засега не откривам.

 

Едит: И не виждам, що някой трябва да се впрягат, все едно са на процент продажби. За това е тоя форум, за да се съберат мнения. Пък после всеки си решава. Пиис!

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

ivand911 слагал съм всякакви,вкл. и TDA на кастрол.Единствената добавка,от която съм видял някаква минимална полза е на Ликимоли тди пауър.Увеличавща цетановото число и колата с нея по-малко пуши и малко повече бяга.И тази разлика е забележима само в най топлото време.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това имах предвид, точен случай на погрешни очаквания. Никъде в описанието на Кастрола(в случая) не пише .че помага колата да бяга повече. Това не е добавка за бягане. Няма да цитирам описанието на Кастрола, всеки може да го намери в интернет. Там се говори за съвсем други , но не и маловажни неща. За мен тази добавка , да кажем ако си я купиш за 14 лева , дава цена от около 5,6 стотинки на литър гориво. С нея обикновенното гориво стига качество на по-скъпо такова. При Шел и ОМВ съответно се доплаща 22 и 16 стотинки за това по-скъпо гориво. При Лукойл е 7 стотинки. Много хора казват ,че не усещат разлика и от скъпото гориво. Ами нормално. Но особено за зимата една такава добавка си е задължителна за мен.

За повече бягане тествайте Cetane Booster. Доста фирми предлагат такива продукти. Там вече човек може да каже ,че колата не бяга повече, защото тия продукти обещават повишаване на мощността. И при тях съотношенията на смесване са други.

Чувал съм ,че на бензиностанциите се сипват добавки в резервоарите с гориво. Щеше да е хубаво ако някой може да ни каже в какво съотношение се сипва. Но аз си мисля ,че съотношението ще е близко до това на Кастрола(10мл на 1 литър). Или на 5 тона ще сипят 5 литра добавка.

Реално ползата от добавката може да се види след разглобяване на двигателя и горивната система. Щото нещата които се обещават стават вътре. И примерно тогава човек може да каже, абе тоя двигател е по-чист отколкото би трябвало да е на тия километри. Или пък, тоя резервоар е много чист. Или инжекторите, помпа-дюзата е много чиста. И т.н.

И с тая цел се правят и хранителните добавки, дето всичко ни оправят и изчистват вътре. Майтап ,бе Уили. 

:computer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В avto.bim цената е с безплатна доставка и добавката не е менте.

Проверено.

Оказа се, че имат магазин под носа ми и реших да ти се доверя и я взех оттам. При поръчка през сайта с доставка до техен магазин има 3% отстъпка.

Много бяха любезни и като цяло ми направиха приятно впечатление.

Взех я (Castrol TDA) за 15,50 лв. Kато гледам етикетите идва от Полша. Събота и неделя ще я тествам :)

 

Междудругото на опаковката на немски пише когато се употребява за 1-ви път да се удвои дозата.

Редактирано от Alexandar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави ми впечатление, че от както започнах да ползвам добавки филтъра се самопочиства значително по-често.

Миналата седмица една от сутрините видях, че излиза сивкав дим от ауспуха, който след известно време престана. Тази събота имах работа в Банско и сутрин пак си правеше самопочистване, вярно че в събота карах по-бързичко, но си мисля, че на магистралата с круиз и постоянни обороти филтъра се чисти.  

Чудя се дали не е от добавката или да е от зимния дизел?

Миналата година пак ми правеше впечатление, че се самопочиства по на често зимата.

Някой друг да е забелязал подобна ситуация и с неговата кола?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави ми впечатление, че от както започнах да ползвам добавки филтъра се самопочиства значително по-често.

Миналата седмица една от сутрините видях, че излиза сивкав дим от ауспуха, който след известно време престана. Тази събота имах работа в Банско и сутрин пак си правеше самопочистване, вярно че в събота карах по-бързичко, но си мисля, че на магистралата с круиз и постоянни обороти филтъра се чисти.  

Чудя се дали не е от добавката или да е от зимния дизел?

Миналата година пак ми правеше впечатление, че се самопочиства по на често зимата.

Някой друг да е забелязал подобна ситуация и с неговата кола?

 

А може обяснението да е по-елементарно. Зимата колата работи повече студена, реципрочно с по-богата смес и в по-кофти режими. Нормално е разхода да се вдигне, а "цапането" да се повиши. Вярно, че извънградското би трябвало да почиства, ама чисто статистически мръсотията е бая повече от лятото.

Редактирано от Mishelle
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при мен се самопочиства много по-често сега в студеното време.

Миналата година не ползвах TDA на Castrol и пак беше така. Сега си сипвам обикновенна шелска нафта и добавям Castrol TDA.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това имах предвид, точен случай на погрешни очаквания. Никъде в описанието на Кастрола(в случая) не пише .че помага колата да бяга повече. Това не е добавка за бягане. Няма да цитирам описанието на Кастрола, всеки може да го намери в интернет. Там се говори за съвсем други , но не и маловажни неща. За мен тази добавка , да кажем ако си я купиш за 14 лева , дава цена от около 5,6 стотинки на литър гориво. С нея обикновенното гориво стига качество на по-скъпо такова. При Шел и ОМВ съответно се доплаща 22 и 16 стотинки за това по-скъпо гориво. При Лукойл е 7 стотинки. Много хора казват ,че не усещат разлика и от скъпото гориво. Ами нормално. Но особено за зимата една такава добавка си е задължителна за мен.

За повече бягане тествайте Cetane Booster. Доста фирми предлагат такива продукти. Там вече човек може да каже ,че колата не бяга повече, защото тия продукти обещават повишаване на мощността. И при тях съотношенията на смесване са други.

Чувал съм ,че на бензиностанциите се сипват добавки в резервоарите с гориво. Щеше да е хубаво ако някой може да ни каже в какво съотношение се сипва. Но аз си мисля ,че съотношението ще е близко до това на Кастрола(10мл на 1 литър). Или на 5 тона ще сипят 5 литра добавка.

Реално ползата от добавката може да се види след разглобяване на двигателя и горивната система. Щото нещата които се обещават стават вътре. И примерно тогава човек може да каже, абе тоя двигател е по-чист отколкото би трябвало да е на тия километри. Или пък, тоя резервоар е много чист. Или инжекторите, помпа-дюзата е много чиста. И т.н.

И с тая цел се правят и хранителните добавки, дето всичко ни оправят и изчистват вътре. Майтап ,бе Уили. 

:computer:

За повишаване на мощността - да, просто трябва да се сипе друга добавка.

И наистина, чак като се разглоби мотора - може да се види какъв е ефектът.

Добавките в базовата нафта, или в базовия бензин - малко са, като количество. Съотношението е 1:1000, или дори 1:2000.

И искам и следното да добавя - почти целия персонал на кварталната бензиностанция, която е на Петрол - наскоро ги изгониха оттам именно защото недосипваха добавки. Които явно са и доста скъпи - защото става въпрос за десетки хиляди левове, или дори за повече. За количество от 10 или 20 килограма, да речем.

Та, вероятно цената на добра добавка - ще е доста висока.

Блек Перл какво беше казал - колко беше цената на Ксениума? 

Редактирано от PRR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-честата регенарация (почистване) на DPF е свързана, най-грубо казано, със завишеното отделяне на сажди. В случая не виждам връзка между ниските температури и регенерацията. Защото иначе през зимата щяхме да наблюдаваме сериозна чернилка зад дизелови автомобили без DPF. Затова основните фактори, определящи честотата на регенерация на DPF са "само" 2:

 

1. Качеството на налятата в резервоара нафта. Случвало ми се е в рамките на 40 км регенерацията да се повтори, т.е. явно първата не е била достатъчна. Спрях да зареждам на въпросната бензиностанция и втори път такова нещо не ми се случи.

 

2. Честотата на излизане извън града. До скоро почти никой търговец от официалните вносители не споделяше с клиентите факта, че DPF-а си иска извънградско каране. Дори повечето от тях, до ден днешен, изобщо не са наясно със самия принцип на почистване на DPF-а. Ако колата се кара предимно в града, това скъсява драстично живота му. Причината е проста - от една страна честите тръгвания са причина за завишено отделяне на сажди, а от друга - в града трудно ще създадете условия за оптималното му почиставане заради чести потегляния и липса на възможност за поддържане на постоянен оптимален оборотен диапазон на двигателя, свързан с почистването на филтъра.

 

Предвид това колко съм доволен от Pro-Tec Common Rail Diesel System Clean & Protect (писах в тази тема за него кликни) - продукт, за който едва ли ще намерите негативен коментар в нета и който доказано вече два пъти ми свърши прекрасна работа, си купих и Pro-Tec DPF Super Clean. Цената му е под 20 лв., а допълнителни впечатления ще споделя след прехода ми до Австрия, за където съм го приготвил.

 

С други думи написано, да караш кола с DPF е "голяма екстра". Следва да се съобразяваш и периодично да излизаш извън града, да внимаваш къде и каква нафта сипваш, да не можеш да си чипнеш колата без да намериш начин да го свалиш. Всъщност, ако тунера е добър и знае какво прави, може да се чипне и с наличен DPF. Към момента в личен план имам проблем само с последното, но познавам хора, които карат само в града и берат ядове. И не на последно място - държавата ни по никакъв начин не стимулира наличието на нов автомобил + оборудването му с DPF, напротив, скубе до дупка.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.......

 

Съгласен съм с теб, освен че дистрибуторите не знаят и много хора как да те се грижат за DPF филтъра.

1. Зареждам основно на една бензиностанция и на една колонка, Еко на България. За момента от тяхното гориво и от това на Ромпетрол съм останал най-доволен.

2. Точно затова ми стана странно сутринта, когато започна пак самопочистването, защото в събота си направих 450 км. извънградско и би следвало да се е почистил.

Сега се замислям да пробвам и Pro-Tec добавка.

Но и в това, което казва Цецо за мен има логика, защото при мен парното е постоянно пуснато и нагревателите си работят докато загрее, което си повиша консумацията.

Редактирано от Milen Dimitrov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 В случая не виждам връзка между ниските температури и регенерацията. Защото иначе през зимата щяхме да наблюдаваме сериозна чернилка зад дизелови автомобили без DPF....

По-богата смес - повече сажди. Колкото и да оптимизираш процеса на горене в съвременния дизел, повече гориво - прави повече сажди. Това си е зависимост, независимо от генерацията на автомобила. За мен връзка си има, защото повечето хора го потвърждават зимата. Като прибавим и градското каране, двата фактора се наслагват - чести стартове на студен двигател и ефекта вече е съвсем видим.

 

А дизелите без DPF си пушат при студен старт. Особенно тия с роторна помпа и свален катализатор си пушат и още как.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за това пушене, при студения старт, писах, че е пренебрежимо малко като фактор за задръстване, а от там и за почистване на DPF. Ясно ми е за по-богатата смес и саждите, но това е много по-малко, сравнено с едно изрязване, примерно, или с чести потегляния. Пък нали и аз имам DPF, разлика в учестено, завишено или каквото и да е било почистване през зимата и лятото не намирам. Все опира до пробег.

 

Съгласен съм с теб, освен че дистрибуторите не знаят и много хора как да те се грижат за DPF филтъра.

1. Зареждам основно на една бензиностанция и на една колонка, Еко на България. За момента от тяхното гориво и от това на Ромпетрол съм останал най-доволен.

2. Точно затова ми стана странно сутринта, когато започна пак самопочистването, защото в събота си направих 450 км. извънградско и би следвало да се е почистил.

Сега се замислям да пробвам и Pro-Tec добавка...

 

Това, че си минал 450км пробег извън града не е гаранция, че филтъра се е самопочистил. От Еуратек не дават или поне като ходих последния път при тях не ми дадоха информация след колко км усреднен интервал следва да се включи почистването. Търговеца, уж на висока позиция, не можа дори да ми каже как точно се извършва регенерацията или поне бегло да ми обясни нещо. Вектрата си я познавам и знам кога е включила почистването. Увеличава ми се моментния разход на базата на това, че се увеличава подаваното количество гориво, което изгаря не в цилиндрите, а в DPF-а с цел повишаване на температурата му до около 600 градуса. Не съм карал VAG с DPF и не знам при теб как е. При Пежо, обаче, не мога да хвана принципа на самопочистване - не се ползва течност като при някои японци, т.е. би трябвало да е на подобен на моя принцип. Но ни звук, ни стон, разхода не мърда, обороти не се вдигат и не мога да разбера кога го прави. А вече е на 40 000+ колата, кара се основно градско.

 

За Ромпетрол, подминавай с пълна газ. Преди 2 години нафтата им беше добра, сега става само за почистване на детайли в сервизна или гаражна обстановка. Не случайно на повечето им бензиностанции цари мъртвило.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все си мисля, че за 400 километра дори и да е имало сажди ги е изгорило  :eusa_think:

 

При Шкодата е като при Ветрата ти, увеличава се моментния разход, леко се увеличават оборотите и като паркирам вентилаторите работят на 2 степен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако смяташ, че твърде често ти се включва регенерацията не ти остава друго, освен пробно да смениш бензиностанцията (пак ЕКО, ама друга, а Ромпетрол го забравяш)), а в допълнение, да пробваш добавката. Първо опитай със синята опаковка, а после с червеникаво-оранжевата (и двете от горният ми пост). Дори и да не решиш проблема с DPF би било интересно да напишеш дали усещаш промяна в работата на двигателя със синята опаковка.

 

И при мен се самопочиства много по-често сега в студеното време.

Миналата година не ползвах TDA на Castrol и пак беше така. Сега си сипвам обикновенна шелска нафта и добавям Castrol TDA.

Шел...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към момента имам следните наблюдения върху добавките, който ползвах.

Двигателя работи по-тихо, когато е студен, малка, но усещаща се разлика в динамиката. Разхода падна минимално 0,3-0,5/100 км. при кажи речи идентични маршрути.

Разлика между Liqui Moly и Bardhal не усещам.

Видях, че в Ауто1 се продава Protec и в събота мисля да мина и да продължа с експеримента, коя добавка е по-по-най :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към момента имам следните наблюдения върху добавките, който ползвах.

Двигателя работи по-тихо, когато е студен, малка, но усещаща се разлика в динамиката. Разхода падна минимално 0,3-0,5/100 км. при кажи речи идентични маршрути.

Разлика между Liqui Moly и Bardhal не усещам.

Видях, че в Ауто1 се продава Protec и в събота мисля да мина и да продължа с експеримента, коя добавка е по-по-най :D

 

0.3-0.5 литра - това никак не е минимално!

И ако разходът ти е паднал с толкова, и то устойчиво - това е много добър резултат!

И имам и следното усещане - можете да ме поправите, ако според вас греша - че ЕВТИНА и ДОБРА добавка няма!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.