Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Екскурзия в Рим


rossenboy

Recommended Posts

Колеги, предупреждавам, че това е първата стъпка форумът да се превърне в БГ МАМА. Така че помагайте, за да стане по-бързо и безболезнено =D>

Та на въпроса: ако знае някой да каже къде е по-удачно да се отседне в Рим - около Ватикана, около гара Термини или в квартал Треставере (нещо такова). Ще се нощува в апартамент под наем, а не хотел. Около Ватикана предполагам няма да има много заведения на човешки цени за хранене, а също така и някакви магазини за храна (в апартамента има кухня, така че закуската ще е home made). Около гарата нещо ме притеснява района (връзка с централна гара в София), а пък за Треставере съм чувал, че там са приятните заведения (за хранене, ще бъдем с бебе на 1 год., така че барове, клубове и дискотеки не са в програмата). Та кой район ще е най-удобен за семейство с бебе и желание да види всичко за 4 дена ](*,)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Около Ватикана е най-удобното място ако ще се мотаете доста по забележителностите! Имайте в предвид, че са УЖАСНО много!!! Сигурно съм бил в поне 150 църкви, а и останалите забележителности, паметници, фонтани, подземия, дворци, крепости, паркове и т.н. са доста времеотнемащи. Трастевере е също подходяща локация като отправна точка за разходки. Около гарата не е зле, ще Ви е удобно идвайки от летището, ако сте със самолет разбира се, а не сте решили да пообикаляте с кола, но наистина е малко по-смотано ако мога така да кажа. Малко повече черни амбулантни търговци, сравнително нахалнички, но безобидни и като видят полиция, пръскат банкета като хлебарки. Там обаче е площада на Републиката, където се намира базиликата Санта - Мария...която е уникално място, поне според мен.

Като цяло, цените не са кой-знае-к'ви, така че спокойно можете да хапнете и в самия център. Има си магазини за храни навсякъде, както и страхотни пекарни също - не ги подминавайте! Прошуто и настърган пармезан върху препечена филийка и още 1-2 вида сиренце отиват чудно на чаша вино - ще видите. Ако Ви се допие кафенце или прословутото италианско капучиното обаче трябва да знаете, че седнете ли на маса в кафене, бар, ресторант - таксуват друга цена и вместо 1.5-2 евра. Ще е поне двойно, ако не и повече. Ако сте на самия бар или просто си вземете едно за по път така да се каже - минавате по тънката лайсна.

Относно разглеждането/обикалянето: направете си предварителен план с маршрут и се постарайте да го спазвате. Сигурно ще имате много забежки в малките и симпатични улички с чудни кафенета и гостоприемни малки ресторантчета, но няма как - Рим е все пак! За Ватикана ще Ви трябва сигурно цял ден!

Та ако знаете, точно какво искате да видите ще е добре! Главните забележителности заслужават внимание, но и не толкова известните също не са за изпускане. Лично аз бях за седмица там и не успях да видя Колизеума отвътре, но не съжалявам. Отвън е достатъчно величествен. За сметка на това, се нагледах на невероятни църкви, подземия, музеи и паркове, които не бяха сред най-известните забележитлености, но си заслужаваха на 100%

Приятна разходка!

s_flag

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен няма особенно значение къде точно ще отседнеш. Ориентирай се по картата да н си в някой краен квартал. Гарата е добър вариант за отправна точка. Малко е населено с азиатци, но не е болка за умиране.

Имай предвид че в Рим за екскурзия ти трябва минимум седмица за да добиеш представа за града. Има адски много неща, които си струва да видиш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не пропуснеш да се покатериш на покрива на Свети Петър. Много хора въобще не знаят, че има такава възможност, а това е нещо, което не е за изпускане - виждаш цял Рим на длан. А и е единствения начин да разгледаш къде живее папата, защото от там се вижда вътрешния двор на Ватикана :)

 

За Свети Петър и Ватиканските музеи си отдели един цял ден, че това е мноооооого нещо. 4 дена като цяло са добре. Важното е да сте организирани. :)

 

Специално за Ватиканските музеи трябва да идеш или много рано сутринта или да се джойнеш към организирана група (които влизат с предимство, ама се плаща за екскурзовода). Иначе става огромна опашка и можеш да чакаш с часове! Съвета ми е да гледаш Ватиканските музеи сутринта рано и после за Свети Петър може и след обед.

 

Колизеума... лично за мен е по-интересен като монументалност отвън, отвътре няма много за гледане. Виж до Колизеума е Римския форум, който е задължителен ако има хубаво време за кротко шляене и зяпане на древна архитектура :)

 

Едно много полезно нещо е карта за рейса. Или си взимаш за цял ден, за нормалния ГТ (май има отстъпки за семейства), ние така правехме или си взимаш за едни туристически автобуси, които въртят измежду забележителностите през определено време (а може би можеше да се мешат двете не помня). Това за целия ГТ е особенно добра оферта, защото можеш да нощуваш някъде в по-крайните части на Рим, където цените са много по-ниски. А рейсовете им са редовни и за 15 мин. си в центъра и вечер са до късно, та можеш да си вечеряш на готини места и да се прибереш. Прави си така разчета, че да останеш и в тъмната част на деня в центъра, има какво да се види!

 

Ето тук има някой полезни съвети и места за гледане:

http://www.dimodi.com/?open=125

 

Общо взето тях ако ги обиколиш за 4 дни си видял основното. За дребните неща няма да ти стигне сигурно и месец :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко предложения и от мен.

- Базиликата Сан Клементе - гроба на Кирил

- Площад Гарибалди с паметника на кап. Петко войвода - великолепна гледка към града от високо

- Кафе Греко - от площад Испания надолу по улицата, от дясната страна. Буквално на 2 крачки от площада. Може би най-старото кафе в Европа. И както е казал колегата по-горе - кафето на крак :)

- Пантеона

Както всички по-горе споделиха - има страшно много неща за гледане.

И един линк на който попаднах - българските места в Рим:

http://www.youtube.com/watch?v=and-8AUzfK0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някъде посредата между Ватикана и гара Термини би било идеалното място за отсядане :)

Иначе колегите преди мен са казали всичко за Рим.

Планирайте си предварително маршрутите и измислете къде ще влизате и къде не, защото наистина има страшно много за гледане. Аз незнам дали си струва да губите половин ден и повече за да гледате музеите на Ватикана, но зависи какви са ви интересите. Не пропускайте площад Навона привечер - пълен е с художници, мимове, клоуни, които са доста атрактивни. Задължително се качете на купола на св. Петър!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.