Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Впечатления от Октавия 2


Боби Доктора

Recommended Posts

Колеги, за да не отварям нова тема си позволявам да задам следните 2 въпроса тук.

1)Какво е това "нещо" под педала на газта:

ba86f69420c58fb1bd81c9eade943469_920x0.jpg

Предполагам на DSG-тата там е бутона за KickDown, но интересното е, че ми се струва че на въпросния автомобил (ръчна ск.кутия) ограничава хода на педала на газта?

2)Според данните, които имам за колата само 7-DSG-тата имат серийно ESP, a "ръчките" нямат ESP. Дотук добре, обаче автомобила ми има сензор за ъгъл на волана (успях да си пусна "cornering lights"). На бутона на централната конзола няма надпис ASR OFF или ESP OFF, а само иконка с "поднесен автомобил" и надпис OFF. Та въпроса е имам или нямам ESP? Мислех си, че всички коли серийно 2012 имат ESP и е задължителна система, но явно си се води екстра все още.

1. Това е ........ педала за газта, или по-точно неговия електро механичен преобразувател, а такова нещо като бутон за KickDown няма, просто компа следи скоростта на подаване на газ.

2. Всичките имат "сензор за ъгъла на волана", защото са с електро механичен усилвата, а колкото до ESP може да имаш, но да няма бутон за спирането му ........

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да имаш ESP, но до можеш да изключиш само тракшън конрола от въпросното бутонче, имаше някъде из форума описано, как да провериш какво има като системи в колатати. smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за помощта.

Позволявам си да дам линк към програмата-декодер за кодовете от сервизната книжка:

http://igorweb.org/equidec/Default.aspx

Доста полезно нещо и както и предполагах имам ESP (код "1AT").

smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 месеци по-късно...

Не са мои впечатленията(скоро надали ще мога да си позволя такъв автомобил О2), но все пак да ги напиша

 

Марка : Skoda
Модел : Oktavia
Година: 2006 г. Двигател: 1.9 л.
Гориво  : дизелов
Мощност : 105 к.с. Километри: 56'000 км.
От тях мои: 56'000 км.
Купе: Хечбек 5 вр.   Tyler Durdon, 36г, 185см, 90кг   Aвтора оценява колата си с 8 /10 Читателите оценяват това мнение с 7.9:/10   Автомобилът е мой личен.           

Купих колата като нова преди 1 година. Сега, когато пиша мнението за Skoda Oktavia колата е на 56'000км, от които аз съм направил(a) 56'000 км. Преди купуването на тази кола се имаха предвид като алтернативни варианти и Ford Focus,Hyundai Elantra, Peugeot 307,Skoda Octavia Tour,Renault Megan. Карам описания автомобил целогодишно. Колата е с предно предаване и ръчна скоростна кутия.

Основните ми изисквания към един автомобил са:

надежден, практичен, икономичен, сигурен, комфортен, нов, на разумна цена !!!

Причини, поради които купих точно SKODA OKTAVIA :

Разумен компромис между основните ми изисквания към автомобил. Крайното ми решение беше провокирано от офертата на продавача за прилична отстъпка от цената при плащане на цялата сума в брой за 4 автомобила. Други съществени мотиви бяха най-голяма товароносимост, най-голям обем на багажника, динамичните показатели, пътно поведение(сравнимо с това на Форд Фокус, който за мене е еталон), наличие като стандартно оборудване на модела ABS + EVB + MBA + MSR + ASR . Бях приятно впечатлен от качествения скок от предходния модел, но основното си остава разумната цена.

Подробности за конкретния автомобил Skoda Oktavia: Купе: Хечбек 5 вр. Двигател: дизелов с турбо Оборудване: Серво управление, Впечатления за купето на SKODA OKTAVIA : Изключително добре оползотворен обем на купето. Отличен комфорт както за седящите на първи ред, така и за пътниците на втори (с въпросния автомобил успях да отида на ски със семйството си 2 дъщери жена и една от бабите, което говори за учудващо висока способност да побира огромни количества багаж). Лично аз карам с твърде изтеглена назад седалка и смело мога да заявя, че зад мене остава достатъчмо разстояние за коленете пътник с ръст 190см. Регулирането на седалките по височина е неоценима екстра за каране в градски условия. Огромно багажно отделение - 560л. Прави впечатление доброто качество на материалите и отличната изработка. Уредите са семпли и информативни, разположението им е функционално и добре премислено. има доста удобни малки ниши за съхранение на дребни предмети. Голямо удобство е кръглия отвор във предната част на джоба на вратите, който побира и бутилка от минерална вода от 1.5 литра Недостатък е, че бутона, с който се регулира височината на фаровете не се вижда при нормално положение на водача. Видимостта напред е задоволителна, но поради силния наклон на стъклото и това, че гредите на предния прозорец са твърде широки - ограничават видимостта при завой на ляво. Възможно е в закритото за видимост пространство да не се забележи пешеходец. определено се налага да се съобразявам с този недостатък, когато шофирам в градски условия. Двигателя се чува при студен старт или по-здраво "натискане", но в крейсерски режим между 1800 - 2400 оборота в купето е прилично тихо. Шумовете от обтичането са минимални, но все пак се чуват Впечатления за двигателя/трансмисията, мощност, еластичност, разход на гориво на SKODA OKTAVIA Отличен агрегат. Изпитан и надежден. Достатъчна мощност при спазване правилника за движение, гарантира прилични динамични качества на автомобила в нормални режими на експлоатация. Определено този автомобил не е за "състезатели", но предлага възможности да се кара при необходимост и с по-високи скорости, поддържайки скорост от 150, дори 160 км/ч. Най-добри резултати се постигат в режим 2000-2800 об/мин. Скоростната кутия е 5 степенна с отлично разчетени предавки. За каране в града 3-та предавка е най-удобна. При скорости около 50км/ч оборотите са около 1800-1900, 5-та предавка позволява каране в диапазон от 60-190км/ч. Разхода на гориво е в пряка зависимост от стила на каране. Ако се кара с динамични ускорения и спирания, то разхода скача до нива 8-8.5/100 - в града и 6/100 при извънградско каране и включен климатик при пълно почти натоварване на автомобила. Най-ниските стойности, които съм постигал са тези, дадени като среден разход от производителя 4.2/100 (София-Варна) и 5.5 при пресичане на Варна от квартал Бриз до летище Варна. Трябва да отбележа, че по време на постигането на този почти рекорд за нисък разход имах индикация за разход 4/100 до Севлиево, но не издържах на това убийствено темпо. Когато автомобила е натоварен динамиката осезателно се променя. Динамичните изпреварвания стават трудно и е необходимо да се работи по-често със скоростния лост, за да се постигне приличен резултат, но само при скорости до 140км/ч. След това конете "умират". Убеден съм, че този двигател е добър компромис за улегнали и трезви семейни мъже. Среден разход за последните 4000 км (отношение градски цикъл към извънградски: 2500/1500) - 5.8 л/100км Впечатления за управлението/окачването, стабилност, возия на SKODA OKTAVIA : Управлението на този автомобил е превъзходно. Стои стабилно на пътя, минава сравнително меко през неравностите, без да се чуват излишни шумове от окачването. Оставя усещането за много стегнато окачване. При сериозно натоварване обаче се усеща известна нестабилност в задната част при високи скорости в завоите. Системата за разпределение на спирачния момент между осите е изключителна екстра! На практика почти не се усеща разлика в спирането между пълен и празен автомобил. Управлявам автомобила през лятото все още с оригиналните гуми Матадор 195/65/15. До момента съм изминал около 40 000 км и им е останал грайфер с дълбочина малкопод 5мм. Добре балансирани са и се се усеща "биене" в кормилната уредба, сравнително меки и осигуряват до момента прилично сцепление. Разходът на гориво е в зависимост от налягането в гумите. 0.2 атмосфери в повече свалят разхода, но "втвърдяват" возията и подобряват стабилността в завои. Автомобилът е оборудван серийно с електро-хидравличен усилвател. Воланът не е твърде лек(както при стария ми автомобил) и предлага добро "усещане" и сигурно водене на пътя от водача. Оценявам, че може би трябваше да си поръчам и ESP към допълнителното оборудване. Препоръчвам този автомобил на всеки без състезателни амбиции. Основни недостатъци на SKODA OKTAVIA : Автомобилът е Шкода(не е Ауди, Мерцедес или BMW) и след една година употреба вече не е нов:-) Основни предимства на SKODA OKTAVIA : Разумна цена за придобиване и поддръжка, огромен багажник, прилични динамични характеристики, добро пътно поведение, добро ниво на оборудване със системи за безопасност. Особености при поддръжката на SKODA OKTAVIA : На 5-я месец от въвеждането на автомобила в експлоатация се появи досадно странно потракване в задната част на купето. С времето този шум се усили и започна да се чува дори проскърцване , когато автомобила бе подложен на усукващи натоварвания(слизане, качване на тротоари, гладки неравности. Проблемът не беше отстранен във фирмения сервиз в София за две посещения и ден и половина престой. При посещение във фирмения сервиз във Варна обаче проблемът бе диагностициран за по-малко от 5 минути. Отстраняването му се състои в измиване и полагане на силиконова смазка върху уплътненията на задните врати. Оказа се, че от 4-те закупени автомобила този малък, но досаден дефект се прояви при два от тях. И в двата случая измиването и смазването на уплътненията свърши работа. Препоръчвам на всички притежаващи такъв автомобил редовно да посещават автомивка и да си обработват уплътненията на вратите със препарати на силиконова основа. До момента други забележки нямам, освен към сервиза, който за щастие не съм посещавал по други поводи освен регламентно обслужване и споменатия по-горе проблем Почистване и смазване на уплътненията на задните врати. необоходимо е да се прави най-рядко на 2 месеца Друго:

Поръчайте си чистачка на задното стъкло, темпомат, система за следене налягането в гумите и сензори за паркиране. Ако карате повече в града задължително си поръчайте автомобила с автоматична скоростна кутия. Горещо го препоръчвам за хора, които възнамеряват да го използват по предназначение. Определено не е автомобил за престиж.

 

Източник: http://avtomobili.info/reviews/skoda/oktavia/1085

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Автомобилът е оборудван серийно с електро-хидравличен усилвател. Воланът не е твърде лек(както при стария ми автомобил) и предлага добро "усещане" и сигурно водене на пътя от водача. 

До колкото знам всички О2 са оборудвани с електро-механичен "сервотроник" и воланът е изключително лек при въртене на място или при ниска скорост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега аз да питам - по книжка не пише, че има ESP  а само ABS, а мойта е елеганс и аз съм я взимал от ЕТ. Имам копче за ЕСП и съответно съм го усещал какво прави и как с 160 по магистралата сваля сама до 80 и втвърдява волана в наводнено трасе.. и защо в книжката не го пише?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Октавия 2 няма серийно ESP на никое ниво на оборудване, доплащането беше близо 1000 лв по ценовата листа.

Също така ESP не може да намалява скоростта, нито да "втвърдява" волана.

Сигурно ли е, че копчето пише точно "ESP"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Октавия 2 няма серийно ESP на никое ниво на оборудване, доплащането беше близо 1000 лв по ценовата листа.

Също така ESP не може да намалява скоростта, нито да "втвърдява" волана.

Сигурно ли е, че копчето пише точно "ESP"?

Да колега сигурен съм.  И колата като се купуваше беше обявена с тия екстри а не само с АБС - ниво Елеганс. И освен ЕСП трябва да има и другите системи, които правят това за което говоря. Явно в сервиза следващия път ще ги поразпитам защо така. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, дай да видим фактите за да се стигне до обективен резултат:

- "...по книжка не пише, че има ESP  а само ABS...", "...и защо в книжката не го пише?..." - каква е тази "книжка" и какво точно пише в нея?

- "...с 160 по магистралата сваля сама до 80 и втвърдява волана в наводнено трасе..." - пак да спомена, че в Октавия 2 няма никакви системи с подобна функционалност.

- "...колата като се купуваше беше обявена с тия екстри а не само с АБС - ниво Елеганс..." за новозакупен автомобил ли става въпрос или за втора ръка от ЕТ?

---

Най-близката система способна да намали косвено скоростта на автомобила е MSR (Motor-Schleppmoment-Regelung), но тя не върви задължително с ESP.

Единствената система за сигурност в Октавия 2, която е асоциирана с волана е DSR (Driver-Steering-Recommendation), и тя е комплект с ESP.

При нея воланът не се "втвърдява", а точно наобратно - още повече се усилва сервото и дори има леко дърпане в посока на правилната реакция съобразно условията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стандартно Октавията на най-ниското ниво е оборудвана с ABS и ASR - първото е ясно какво е, а второто намалява пробуксуването при потегляне.

Иначе ESP - при най-ниското ниво е само с доплащане.

И лично според мен - воланът е много лек, и първоначално много внимавах да не правя резки движения с него - особено при висока скорост.

Но вече съм свикнал с тая особеност на колата - така че няма проблеми!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Колега написах ясно - колата е закупена от мен от ЕТ. Книжката е сервизната на първа страница е залепен стикер.

2. Колата е ниво Елеганс 140коня автоматик дизел.

3. Знам много добре какво прави АБС и какво не. А какво ми се е случило - да това се случи и може би ми спаси живота. След София към Бургас по магистралата на дъжд по средата на пътя се получава нещо, като река и това в кривите завои на изкачване. Бях на автопилот и в лек завой - колата свали скорост и втвърди волана и съответно светна лампата и до като се усетя бях с 80. 

В книжката пише код 1AC = Anti-lock brake system (ABS) и за това питах. След, като мина през сервиза ще пиша адже ба що е така. Просто мислих, че тук някой би помогнал а стана, като всеки нормален български форум. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

виж дали в лепенката с опциите на колата има някои от следните кодове:

 

1ак

1аs

1at

1az

 

 

май това са всички кодове на ESP. 1AC е само за ABS. Попринцип ABS е част от ESP модула, така че е вероятно да си без ESP, а защо имаш копче на таблото е интересно :) като го натиснеш нещо светва ли на таблото. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Здравейте,
Току що получих регистрация във форума и поздравявам всички тук. От две години карам чисто нова "Шкода Октавия ІІ" и като цяло съм много доволен. От известно време се мъча да намеря отговор на следните два въпроса и ще съм чного благодарен на всеки, който може да ми помогени. Първи въпрос:
1. Искам да си поставя калъфи на седалките, но не мога да намеря. Купих едни, който пишеше, че са универсални, но за жалост не станаха и така от около година и половина не мога да намеря, предлагат ми да ми ушият, но цената ми се вижда доста голяма - 250 лева. Някой да е намерил или да знае къде да намеря на по-ниска цена (за Шкода Октавия Тур ІІ да съ подходящи)?
Втори въпрос
2. Търся сервиз, където могат да ми поставят фарове за мъгла. Закупих базовият модел и той не включва такива. Сега преценям, че имам необходимост да ги поставя. Предпочитам сервизът да е в Пловдив или София.
Благодаря за вниманието, което отделихте на въпросите ми!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Пловдив останах много доволен от Люси сервиз в Кършияка.За фарове за мъгла не знам дали ще могат да сложат обаче...Най добре им звънни и питай.Има тема в бял списък.В София пък колегите са доволни от един сервиз в Герман и за него има тема в бял списъл...Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Седалките имат вградени странични еърбези и калъфите трябва да са съобразени с това.

Ако пък не са предвидени за еърбези по-добре не слагай калъфи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Благодаря Ви много за съветите! Може би, затова не се намират, а цената на тези, които предлагат е висока!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаме Октавия от 2006г. 1.9 105к.с. код BJB - Елеганс.Колата е закупена нова от Еуратек досега сме навъртяли 65хил.км за почти 8 години.Не сме имали проблем с нея освен проблем с темпомата който се появи отскоро не се включва винаги,до колкото разбрах от колеги проблема е срещан при тези модели от 2006г.Като цяло колата е много добра и много икономична много удобна за дълъг път с страхотна динамика на мотора огромен багажник и просторна за високи хора като мен :D Не сме правили нищо по колата освен смяна на консумативи масло и филтри и спирачна течност по предписание на сервиза на Шкода.Разкошна кола кара я предимно баща ми,аз имам Сеат толедо който мисля да сменям и съм се насочил към Октавия 1 понеже нямам възможност за друга и смятам че няма да сбъркам :D/ :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да сменяте ангренажната група вече, не само масла и филтри, па макар и на 65 хил.км . Все пак 8 години не са малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...

Привет колеги,

от доста време ползвам информация от форума, за което много благодаря на всички изразили обективни мнения! Та и аз да се включа като човек който експлоатира Октавия 1 (1,9 ТДИ - 105 к.с.) до 2007 (за около 2 години) и от тогава Октавия 2 ( 1,9 ТДИ - 105 к.с.) та до сега.

Първата  - ОК 1 я взех на около 4 години - над 200 хил км. (реални) - железен автомобил! Никакви проблеми, единствено което смених бяха предни лагери на главина които по едно време взеха да вият жестоко, особено по нагорнището на Ябланица за АМ Хемус.

С Оки 2 нещата обаче стоят по-различно ако трябва да сравняваме. Автомобила беше закупен през октомври 2006 г - служебен!

Първото нещо което се повреди беше съединителя - сменен в ЕТ в София гаранционно, колата беше на около 70 хил. карана основно извънградско!!!

Последва я турбината - също в гаранция на 100-120 хил.- нейсе и ня я смениха !

Да не се спирам на фасоните на майсторите от ЕТ - абе вие как я карате тая кола и т.н :ranting:, за съединителя била виновна стелката на пода, не била оригинална - много тъпо обяснение, нали!

Оставени настрани тези проблеми, колата си върви и харчи съвсем разумно - 5 - 6/ 100 при нормално извънградско каране (120-130) може и по-малко, ако човек гали педала! Градско - около 7-8/100.

Няма проблеми с електроника или други подобни, крушки по фарове и мигачи може би малко по-често но, това не е проблем.

През последните две години, автомобила подмина 300 хил км -  и вече е личен, проблеми със климатика! Най-често не работи, сменен съединител на климатика - работи 1-2 месеца и пак спря :BangHead:  Появи се нестабилност при висока скорост на магистралата (само в десен завой). Оказаха се стабилизиращи щанги на заден мост, амортисьорите са перфектни! Освен това при потегляне се появи притрисане - вероятно маховик, но пък колата вече я кара жената !

В момента е в сервиз за смяна на консумативи и диагностика на проблемите с климатика - оказа с че вече е заминал компресора и блокира ролката на която е зацепен! Резултат - изяден пистов ремък, счупена ролка и сметка около 600 лв. за нов компресор, ремък, ролка и труд!

Малко се учудих че са намерили нов компресор за 300 лв с гаранция като знам че са около 600 лв !?

Като цяло, старото поколение се оказа много по-качествено и издръжливо от новото.

Траябва да вметна само - автомобилите за които пиша са закупени в БГ и са сервизирани абсолютно редовно, с оригинални консумативи. Гаранционно в ЕТ а после не, заради убийствените им тарифи!

Късмет на колегите които са решили да си вземат Октавия!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със О2 преди фейслифта 2006 – доволен съм, колата е супер за семейна и за парите си като цяло. ТОва, което ме дразни е едно много досадно поскърцване и хриптене в интериора някъде отзад от към багажника. Някой казват, че било нормално след 5-6 години. Предишната – Хондата – я взех на 8 и я карах още 7 години в България – никакъв шум от интeриора.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...

Имам колата от около 5 месеца-Октавия 2 Елеганс, 1,9 тди 2005г - ДСГ.Общо взето за сега надхвърля очакванията ми преди покупката на колата.Имам в предвид, като динамика , окачване, а да не говоря за удоволствието от автоматика.За сега само съм я обслужил-ДВГ и кутия.Не забелязвам износване на гумите както се казва в предните коментари.Само ми се струва, че имам омекнал тампон на ДВГ, защото при подаване на газ при 15-20 км/час ми се струва че се обира някаква хлабина от към ДВГ.Други хора не могат да го осетят защото е мн.слабо и за сега ще е така....препоръчвам го като много добър автомобил за младо семейство цена/качество..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

От около 4 месеца и около 4000км и аз карам колата от подписа ми.Комби вариант 6  скорости.Колата е перфектна не очаквах да се влюбя отново след предишната ми колата която карах 13 години, но уви...:)

От към пространство вътре в купето,мисля че няма кой модел да я засенчи.Има място за краката особено за големи и високи хора.Съвсем спокойно могат да пътуват 4-5 човек комфортно на дълги разстояния.Багажника е огромен.За семейства с деца е много добра алтернатива.

Динамиката на мотора е много добра.6-та скорост е перфектна за магистрала.Разхода според мен е добър.Градско около 8/100,извънградско от 4.8-5.0/100,магистрала София-Бургас с 150км/ч на автопилот и 4 човека с багаж 6.0-6.2/100.

Еинствено като минус ако може да се нарече такъв е че имам отопление на задните седалките и трябва да поглеждам самото копче дали е на нула.Можеше да направят някаква индикация или на таблото или на дисплей на радиото за включено отопление на седалките нещо като индикацията за отворена врата примерно.

Силно препоръчвам колата:)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

Здравейте, колеги. Не съм писал от много време, и реших да добавя горе долу какво се случва с моята ШКОДА ОКТАВИЯ 2.  На 29 01 2009год  взех колата чисто нова от Еуратек. :) . Днес 18 01 2015г. колата е почти на шест години. Навъртяните километри са 150609-БЕЗАВАРИЙНИ. Двигателя е 2.0 PD 16V . Скоростната кутия е ръчна 6 степенна. Сменял сам маслото на двигателя пет пъти (с променлив сервизен интервал, два пъти гаранционно, и три пъти след гаранционно.) През гаранционния период (при мен беше две години ) първо ми смениха заключалката, за колана на шофьора-не индикйраше че е заключен. Втория път точно преди да изтече втората година, ми смениха задните тампони(големите) на предния носач.На 120000 смених ангренажен ремък, оптяжни ролки, водна помпа,антифриз, пистов ремък и оптяжника. При пробек 136000 се наложи да се долее фреон на климатичната система(сменен).  На 145000 смених спирачната течност, и отново смених задните (големи) тампони на предния носач. Два пъти съм правил регулиране на геометрия на предния и задния мост. За тези шест години съм сменил два комплекта летни гуми 225/45 R17, и един комплект зимни гуми, със същия размер. Към момента не съм сменял накладки и спирачни дискове .Маслото в скоростната кутия не съм сменял, но не знам дали не трябва да се смени? Това е което мога да кажа за шест години вярна служба на борда на Шкода Октавия. Доволен съм че карам ШКОДА  :D/ .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво Адаш, пожелавам ти, следващите 6 години, да са все така безпроблемни! Виждам, че си сменял само консумативи, както се казва - дай Боже всекиму... Колкото до избора на марка автомобил, всеки ден се убеждавам, че никой производител не предлага повече, за същата сума пари, колкото ШКОДА.

Редактирано от Боре
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.