Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми-какви да избера?


Recommended Posts

Ай честити галоши на дедо ви Супърб. дот 2420, произведени в братска Унгария. След 2 месеца ще кажа впечатления :)

 

20201019_134153.jpg

20201019_134203.jpg

Редактирано от sauber
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, да питам и аз за вашето мнение. Избирам си зимни гуми(16"), като съм се спрял засега на BFGoodrich G-Force Winter 2, защото досега карах с такива но 15" и бях доволен от тях. Въпросът е, има ли по-добър вариант от тях според вас, като съм си определил бюджет до 120лв/бр.? Това, което е добре да се знае е, че ходя по планините от време на време и ми се налага да газя и сняг.

Благодаря предварително.?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Саше, колко ти стъпи бройката и от Примекс ли ги взе? Че и аз умувам над гуми, точно в този твоя размер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Mishelle написа:

Саше, колко ти стъпи бройката и от Примекс ли ги взе? Че и аз умувам над гуми, точно в този твоя размер.

 

ЛС :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Макар и с малко закъснение, днес и аз се оборудвах с 4 нови зимни гуми на Hankook - Winter i*cept RS2, 94H  в размер 225/45/17

Още не им е дошъл момента да ги качвам на другите джанти, но така или иначе тази година ще ги тествам. Принципно ще са наследници на Continental TS860 и ще ми е интересно за прилики и разлики. Шарката им е една и съща.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Пиша първи впечатления от Hankook Icept RS2.

Гумите държат доста, ама доста добре на сухо в диапазона от 4C до 12C. На други температури все още нямам опит.

На мокро са добри, макар да нямам много "стаж" при дъждовни условия.

И на последно място - Това са най-шумните гуми, които съм карал през живота си. За мен не е проблем, след 20тия километър свикнах и ми е все тая, но го имайте предвид. Мога да направя някакъв опит да математизирам впечатленито си:

Около 25% по-шумни от Icept Evo 2

Около 30% по-шумни от TS860

 

Впечатленията ми са бегли все още, а и не са видяли по-тежки условия, но все пак някаква сламка да дам, ако някой ги мисли като модел :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...
На 20.10.2020 г. at 21:58, Voyslav Filipov написа:

Макар и с малко закъснение, днес и аз се оборудвах с 4 нови зимни гуми на Hankook - Winter i*cept RS2, 94H  в размер 225/45/17

Още не им е дошъл момента да ги качвам на другите джанти, но така или иначе тази година ще ги тествам. Принципно ще са наследници на Continental TS860 и ще ми е интересно за прилики и разлики. Шарката им е една и съща.

 

 

Да кажа и аз няколко думи след днешния пробег с новите гуми.

Вчера ги качих и днес им навъртях първите 300-350 км. Както колегата @sauber отбеляза - гумите наистина са шумни. Бях писал, че ще са наследници на Континентал и сравнение няма как да има просто.

Ханкоок-а след 80 км/час ми се сториха много шумни дори нещо като ромолещ звук, който първоначално ме стресна - спрях и слязох да огледам. Всичко изглеждаше наред.

Допускам, че това е от шарката или че все още са много мекички и новички, не знам или по-скоро това е качеството. Контитата си бяха станали на камък вече.

 

Другото лошо впечатление, което ми направиха бе при изкачване с около 100 км/час и последващ завой - гумите отново ромолеха много странно, като ручене.

 

Всичките тестове от днес са на суха настилка с външна темп. около 6-8 градуса извън Пловдив.

 

В този ценови клас има и много други марки. Всяка си има плюсове и минуси. 

Лично за този модел на Ханкуук-а толкова от мен.

 

П.С. 

1. Днес като свалиха Контитата от зимните джанти и преди да качат новите се опитах да направя сравнение между двете гуми. Контитата изглеждаха по-масивни, там където "обрачът" контактува с джантата (това, което влиза в джантата и уплътнява, за да не излиза въздуха) при Контито беше поне с 30% по-дебело от на Ханкуук-а;

2. От доста хора вече чувам, че Ханкуук се цели да влезе в Премум класа на производители на гуми, а може и вече да е факт. С гумите, които си купих не усетих по никакъв начин да имат тенденция да вървят на там, като отбелязвам, че не съм си купил най-скъпият или реномирани модел зимни гуми на Ханкуук, но по последна информация тази година това се предлага в този размер.

 

Това заедно с горе описаното ме накара до някъде да си отговоря на въпроса защо Контитата са почти на двойна цена и защо са винаги в челните места по класации, но както много колеги казват "За всеки влак си има пътници" и това е факт.

 

Въпреки всичко написано по-горе, няма да се откажа да следя новите модели на Ханкуук. Наистина мисля, че има други много по-добри техни настоящи или бъдещи модели.

 

Иии да, и аз свикнах на шума след около 20-тия километър!

 

Поздрави!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...
На 2.11.2020 г. at 18:55, sauber написа:

Пиша първи впечатления от Hankook Icept RS2.

Гумите държат доста, ама доста добре на сухо в диапазона от 4C до 12C. На други температури все още нямам опит.

На мокро са добри, макар да нямам много "стаж" при дъждовни условия.

И на последно място - Това са най-шумните гуми, които съм карал през живота си. За мен не е проблем, след 20тия километър свикнах и ми е все тая, но го имайте предвид. Мога да направя някакъв опит да математизирам впечатленито си:

Около 25% по-шумни от Icept Evo 2

Около 30% по-шумни от TS860

 

Впечатленията ми са бегли все още, а и не са видяли по-тежки условия, но все пак някаква сламка да дам, ако някой ги мисли като модел :)

 

Малко по-пълноценно ревю след около 5000 км. пробег при всички възможни условия (градско, извън, дъжд, студено, топло, сухо, мокро, сняг, киша и пр.). Единственото, за което не съм готов да се подпиша ще е износването, по разбираеми причини :)

 

Гумите все така правят отлично впечатление на сух и малко по-топъл асфалт. Това според мен е много важно, тъй като масовият зимен ден е сух и с външна температура 5-6C. На мокро се представят меко казано прекрасно, аквапланинг почти не се наблюдава, дори и при по-резки влизания във вода. На снега, който видяха по Пампорово и тук в София - перфектни. Почти нямам включвания от ESP-то, на спиране също се държат прекрасно. На киша представянето е същото. При по-високите скорости извън града не се наблюдава прегряване, както и драстично покачване на налягането. Комфорта е добър, а в същото време почти няма странично клатене от бордовете. Имам една по-сериозна дупка до сега нацелена, няма последствия по гумата (което е страшно субективно естествено). Като цяло съм много доволен, макар и да подходих с леки резерви в началото. Единствения минус си остава шума, който най-вероятно се дължи на типично зимната шарка. С него се свиква сравнително бързо, но понякога се появява странен звук при странично натоварване, наподобяващ нещо между влачене и виене (трудно за обяснение). Ако сложа характеристиките и цената на кантара - отлична покупка. Единственото нещо, което може да ви спре е шума. Не ме разбирайте погрешно. Не е брутален, не е невъзможен, но е осезаемо по-силен спрямо останалите 7-8 модела летни и зимни гуми, с които имам опит.

Все пак, ако имах възможността, щях отново да сложа Icept Evo2. Поведението му по всичко параграфи е абсолютно същото, изключение прави само пресният сняг, където RS2 е по-добър. Разликата в цената има, но гумата е по-тиха, а в същото време съм сигурен, че носи и на още по-висока температура.

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Icept Evo2 е с много по-добра шарка, макар и да не е толкова "чисто зимна" колкото Icept RS2 (за мен идеала за зимна гума е P830 на Continental), но ме учудва, че е по-тиха. Обикновено а-симетричните гуми са по-шумни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Izolini написа:

Icept Evo2 е с много по-добра шарка, макар и да не е толкова "чисто зимна" колкото Icept RS2 (за мен идеала за зимна гума е P830 на Continental), но ме учудва, че е по-тиха. Обикновено а-симетричните гуми са по-шумни.

 

Icept-а звук не издава. Особено сравнено с RS-а. За съжаление в моя размер (225/45/17) в началото на сезона се предлагаше само run flat. И до колкото разбрах занапред също ще е така. Бях страшен мераклия за 3ката, но като чисто нов модел се произвеждаше само в някакви странни размери и липсваше за 3 масови размера (моя, Супърб 3 и Инсигния).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеци по-късно...

Времето застудя и е време да повдигнем темата.

Размера, в който карам зимата, е 195/65/15.

Последните 4 зими бях с Pirelli CINTURATO WINTER. Някъде март месец ги проклех, защото рязко загубиха сцепление както на мокро, така и на сухо, след само 4 години каране (сравнявах с Conti TS830P, които изкараха 5 години). Е да, ама не, както казва Боре - след бърза справка тази сутрин в Карспендинг се оказа, че с Пирелито съм минал за 4 години повече километри, от колкото с Континентала за 5.

Преди да разбера това, силно ядосан от "качеството на италианските галоши", вече бях започнал да гледам други марки и се бях спрял на BFGoodrich G-Force Winter 2.

Някой с впечатления ( @axel ги е споменал по-горе), иначе пак ще си купя Пирели, поне знам какво да очаквам.

 

Само да уточня - разликата в цената не е кой знае каква - няма и 15 лева на гума. Ако искам GoogYear ULTRAGRIP 9+NCG трябва да добавя още 5 левчета на гума, което е нищо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в крайна сметка пак си купих Гудрича и отново съм доволен. Не е много шумна, има добро сцепление във всякакви условия и определено гази прилично добре по снега. Доволен съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ице, много пъти го писах, ама да се по-N-тя ;)

При какви условия ще ги караш? Основно магистрала или основно неотъпкан сняг?

Ще имаш ли "екстремни" качвания или ще е "всекидневно" в града/магистралата?

Притеснява ли те шума или "драпането" е с по-голяма тежест?

 

Аз избрах "шумна" и "груба" гума за Жипката, и "комфортна" за Мицьо. Условията им на ползване са коренно различни - в Жипката комфорт няма, а и целта и е да катери при доста "сложни" атмосферни условия, включително лек и дълбок неутъпкан сняг. От друга страна Мицьо не се очаква да "драпа" в дълбок сняг, но пък трябва да е комфортен на магистралата и при снеговалеж, стабилен при по-високи скорости и почистени пътища, но и да държи на лед.

Та, както си си задал въпроса отговор нЕмам :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимни гуми са ми GOODYEAR 195/65R15 91T UG 9+ MS - сега ще ги тествам за първа година, та ще видим

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, PRR написа:

От друга страна Мицьо не се очаква да "драпа" в дълбок сняг, но пък трябва да е комфортен на магистралата и при снеговалеж, стабилен при по-високи скорости и почистени пътища, но и да държи на лед.

Аз Жипка нямам, така че колата се ползва и за всякакви зимни условия, докато Мицьо.

Напълно си наясно, че в моя квартал Гео Милев, нито в Княжево, където ми е офиса, не се чисти грам зимата по вътрешните улици. Също така се качвам и до Родопите относително често, а ОПУ Смолян не лови снежинките във въздуха, там се набляга на песОка.

Пирелитата покриха изискванията, които имам, включително и "екстремните" качвания тази зима до твоя квартал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Две зими изкарах с Гудрича и съм доволен. Даже сега взех на сестра ми за Рапида Клебер Крисалп, който е 99% същата гума. 

Редактирано от niki
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Последните тестове за зимни гуми на ADAC

 

в размер 195/65/15

 

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/195-65-r15/alle-testergebnisse/

 

в размер 225/50/17

 

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/225-50-r17/alle-testergebnisse/

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази зима за 5 поред път ще си търкалям Goodyear UG9 195/65/15. За 4 зими не успях да усетя голяма разлика в представянето, ще видим тази. Като не смятам непочистени улици за тест, а катерене на непочистени заснежени и заледени баири по Княжево - ей така за теста. Като забележка - гумите ги сменям края на Ноември и началото на Март и се пазят на сухо и тъмно.

Когато ги взимах бяха пак на 2-3 място в ADAC за 2015г.

Може би другата зима ще ги сменя и сериозно обмислям UG9+.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 13 часа, winrg написа:

Интересно защо не са тествали новия модел Conti TS870. Уж се очаква се да мачка всички останали

 

Марките (поне Континентал) изкарват новите модели след провеждането на тестовете.

До колкото си спомням, немците провеждат тестовете като на случаен принцип отиват и купуват гуми от рандом магазини. В случая TS870 най-вероятно не е бил на пазара към тоя момент.

Иначе както е казал @Izolini, музиката и тука е поръчвана. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TS870 беше готов още миналата зима, но заради короната не можаха да си подготвят поточните линии. Ще видим по другите тестове дали ще успеят да си намерят от тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Той може да е бил готов 2015г., но това не променя факта, че не е бил в магазинната мрежа когато от ADAC са купували гуми за тестовете. TS860 взе първо място в теста след като вече го бях карал една зима и беше минало време. Поради същата причина. Модела беше наличен за покупка 2-3 месеца след резултатите от тестовете. Така че напрактика, освен, че тестовете са платени и са пълен ташак, често виждаме резултати на стари модели.

Аз не виждам с какво е по-различен ТС 870 от ТС 860. Ако слагам зимна гума Континентал, ще си сложа ТС 860 S, които е в пъти по меродавен за каране в нашия климат.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, sauber написа:

 

Аз не виждам с какво е по-различен ТС 870 от ТС 860. Ако слагам зимна гума Континентал, ще си сложа ТС 860 S, които е в пъти по меродавен за каране в нашия климат.

В цената:) и малки промени в шарката.

Аз съм доволен от 850 и 860 досега.

Карах преди време и с един Bridgestone Blizak мисля че беше модела.Даже и на 5г гумата беше мека.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.