Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми-какви да избера?


Recommended Posts

Летни за Гергьовден ?

 

За Петровден, защото тогава идва лятото в България, а зимата пък идва Януари, но това е друг въпрос.  :D

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За първи път от години насам слагам зимните джапанки през октомври в понеделник слизам до колата и гледам водата от нощния дъжд - лед , листата на кора и не зъжалявам , че ги сложих толкоз рано , а през деня и без друго съм все в задръствания :)

 

Доктореееее, докторе..., мислех си, че поне ти /от цялата ви гилдия/, не си изписваш и не ползваш забранени субстанции !!!

 

Като се замисля, може и в ЕГН да е причината за странните писания ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги! :) 

Изпаднах в тежък размисъл относно избора на зимни гуми за шкодичката, затова моля за помощ. Малко предисловие: карам колата от март, когато и взех комплект стари зимни, за да не боксувам из треви и калища лятото, защото съм рибар, а и защото ходя по села, мъкна багажи етц, етц. МИналата зима взех на предната ми кола- Галакси, комплект Дебица Фриго 2, старата шарка, с които спирах и тръгвах на сухо и молкро, драпах на сняг, изобщо- бях доволен. Спуках непоправимо едната и си поръчах нови две, но мипратиха с новата шарка,като тази на Сава ескимо.Никога повече няма дакажа за това недоразумение,чее гума, още повече- зимна! Никога, ако ще и срещу дамаджана червено вино и прасе-сукалче бонус. Никога! Нито спира, нито тръгва. Кошмар! Та. Сега ме е страх да си поръчам гуми, защото ни знам как ще спират, ни как ще тръгват на мокро, на сняг и на сухо. Карам не малко, спокоен шофьор съм, от март имам 17 000 км., които навъртях и по магистрала и по разбити междуградски и междуселски пътища и за риба доста, с две думи пълно разнообразие, заради което ми трябва гума с по-здрав страничен борд, която да не прави лесно балони, да се държи добре на мокър асфалт и киша, която да се чисти сравнително лесно от снега и да не е прекалено зле на него-все пак имам и втори мост. Знам, че зимните шарки са образно казано снежни и шосейни и това също ме кара да се чудя какво да взема. Гледах Фулда, Матадор и забравих и името на марката, която ползва шарката а Фриго- много тънки в борда, ама много, поради което се отказвам от тях, защото ме е страх да не ги балонирам н анякой бордюр, в дупка, или някъде извън пътя. Пипах и Ханкуук rs2, както и Фалай- малко по-плътни сав борда, но, доколкото разбирам от прочетеното по форумите, както и тук, Ханкуук-а е добре на мокро и киша, но засняг не е ок, защото не се чисти бързо, поради малкото разстояние мезду грайфера и може да се отнесекъм шосейните зимни гуми, което също не е добре за мен. Четох и за различни модели на Gislaved и Nokian, допадат ми като показатели, но съм ограничен финансово- до 100 лв. на гума. Ще Ви помоля да препоръчате марка и модел, които седоближават до изискванията ми според типа каране, който имам, като ясно съзнавам, че за 100 лв. на гума не могат да се намерят чудеса и че универсална гума за всички видове условия няма. Просто търся оптимума в този ценови клас, който няма да ме подведе много в различните пътни условия. Благодаря предварително, ще очаквам с интерес мненията Ви, че в понеделник трябва да я обуя. :)  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето няколко модела, които ми хванаха окото: 

 

1. https://diana-ltd.com/tire?27531   TAURUS WINTER 91H  

пише на тях SUV, предполагам, ще са усилени;

 

2. https://diana-ltd.com/tire?5018

DAYTON DW510 EVO 91T

 

3. https://diana-ltd.com/tire?24641

GISLAVED EURO*FROST 6 91T

 

4. https://diana-ltd.com/tire?23474

KLEBER QUADRAXER2 91H 

за тези посочват индекс B за спиране на мокро;

 

5. https://diana-ltd.com/tire?7837

KUMHO WINTERCRAFT WP51 95T XL

тези са XL, предполагам, че ще са с по-усилен борд;

 

6. https://diana-ltd.com/tire?21639

PIRELLI WINTER CINTURATO 91T 

 

Допаднаха ми Клебер като шарка и показатели, Пирели също, Дайтон имат по-добро спиране.. Някой от Вас карал ли е с някои от тези модели и има ли впечатление как са като поведение и борд, защото, ако са кашкавалени, останалите им качества се обезсмилят. 

Редактирано от Димитър Анев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам познат гумаджия той ми е казвал,че едни от най-здравите гуми са vredestein също както си написал и усилен борд е вариант 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://diana-ltd.com/tire?7726

VREDESTEIN SNOWTRAC 5 91T

 

Това също изглежда добре, но не знам как е в борда- дали е много мека и как спира на мокро. Иначе, има ламели, има и широчина между грайфра за почистване от сняг и киша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с Пирели от предната зима. За сега не съм имал проблеми. За сравнение преди това бях с ТS 830P и не намирам голяма разлика в представянето. Пирелито не е толкова шумно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, с по-малко децибели е в спесификацията, както и с по-добро спиране. Външните форми на грайфера му са нарязани, което дава и добро сцепление на хлъзгаво при завой, както има и широчинка между грайфера, тоест би трябвало да се почиства прилично. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно получих отзив за този Бриджстън https://diana-ltd.com/tire?26988и според мнението е по-здрав в борда и се държи добре както на мокро, така и на сняг. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Избрах Пирели, защото от всички гуми на които се бях спрял бяха с "най-некашкавален" борд.

Бриджстоун не беше сред тях, защото съм разочарован от летните които имах.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако минаваш покрай някой RADIAL а те са доста в София спри и огледай TOYO. Не съм ползвал никога но ги хвалят, дали са с кашкавален борд не знам

но шарката е доста интересна има елемент и от лятна гума в нея!

 

https://radial.bg/zimni-gumi/195-65r15-s943-95t-xl-4101/

 

Имат и някви тяхни Radial не ги знам колко са читави но шарката им прилича на последния Бриджстоун.

 

https://radial.bg/zimni-gumi/195-65r15-winterpro2-95t-xl/

 

Не съм ги пипал тези гуми нито съм имал някой от тези модели!

Редактирано от el_niqui
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм супер доволен от тази Фулда, както и доста хора около мен, които са я карали:

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/fulda/kristall-montero-19565r15-p-148402.html

 

Не е с най-дебелите бордове, но колата е супер стабилна на пътя с тази гума. На сняг, киша и мокро е супер. 

 

Колата на жена ми беше обута миналата зима с този Фалкен и ми направи впечатление, че е с доста здрави бордове:

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/falken/hs01-19565-p-236378.html

 

Колата се кара предимно градско и нямам наблюдения, как се държи в различни ситуации, но проблеми не сме имали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой кара ли с Barum Polaris 3 и какви са ви впечатленията от тази гума ? Миналата зима ги закупих от Еуратек на промоция. Останах много доволен как се държат върху дълбок сняг. На лед доколкото може да има поведение една гума, се представиха доволно. Най-голям недостатък имат на мокра настилка според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно получих отзив за този Бриджстън https://diana-ltd.com/tire?26988и според мнението е по-здрав в борда и се държи добре както на мокро, така и на сняг. 

Потвърждавам! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с зимни Барум Поларис 3. Нямам оплаквания от тях. Единственото е, че доста шумни. Нямам наблюдения за нестабилност дори на дъжд, но карам доста предпазливо и не правя резки маневри или остри спирания, освен това съм и с по-тесни зимни гуми (165) спрямо летните. За чисто нови гуми миналата година, на пресен необработен сняг/лед, малко провлачиха при спиране по едно нанадолнище и още веднъж не прецених една преспа и колата легна на прагове и трябваше помощ с излизането. Други ядове не съм имал. За парите си е екстра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги! :) 

Тръгвам по центровете за гуми, пък да видим какви чепички ще подаря на Шкодичката. Обслужих я оня ден, откак я заприходих през март, за 15 000 км. и постоянно ходене за риба, смених само един вътрешен кормилен накрайник- воланът сега се върти по-леко и се изправи, хем преди това я водих на двама майстора да я гледат.. Майстори.. :) Имам едни задни тампони да сменя, но след още малко време. Сложих и задължителния Turboprotect в 8100 X-CLEAN 5W-40 и обуя ли я, почвам да чакам снега да видя как ще е с новите гуми. Ще пиша по-късно дакажа на какво съм се спрял. Благодаря на всички Ви за мненията, бяха ми от голяма полза, а и на останалите колеги от форума предполагам, че също!  :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колата,която взех беше с зимни bridgestone бяха на 15 години не бяха много напукани явно каучука е бил качествен и бордовете им бяха дебели,но май бяха произведени в Турция 

Редактирано от skodafen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Край с чуденето, да видим реалността каква ще бъде. Не знам дали направих най-добрият избор, но заприходих четири броя Toyo S943 195/65/15 - 95T, японски, с dot 1918. Интересна гума. По средата има два широки канала, които трябва добре да отвеждат водата и да изхвърлят кишата, ламелирана е добре, средната част на протектора също, което би дало добро поведение при тръгване и спиране на мокро, както има и не малко разстояние между формите на протектора, заради което би трябвало да копае не крайно лошо и в сняг. За лед е ясно, че спасение няма и чудеса не могат да се очакват. Принципно е шосейна зима гума, все пак ще се кара предимно в града и по магистрала и шосе, а за по-заснежени пътища ще разчитам и на задния мост. Казаха ми, че се държи добре на мокро, а един гумаджия спомена, че на сняг не била особено добра- ще видим. Ако някой е карал с такива, нека сподели. От Радиал-а на "Данаил Николаев" до дома са около 3 км., не забелязах да е особено шумна, но заради все още големия грайфер и мекотата на материала просвирва по завоите, хем никаква газ не съм давал. Дано не ме разочарова и поне в киша и сняг да спира и тръгва що-годе добре. Взех 95Т, защото имаше, поне според мен, разлика в дебелината и мекотата на борда в сравнение с нормалната 91Т, надявам се усилената гума да не се отрази негативно на окачването. Това е засега, ще пиша при първи по-сериозни впечатления. 

 

https://www.margel.info/toyo-s943-195-65-r15-95t/

 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...
On 10/27/2018 at 1:43 PM, sauber said:

И аз бях приятнп изненадан от тях. Ще видим сега втората зима как са :) На първо четене са 6, но не са видяли нито яко каране, нито мокро още :)

 

ЗДР пичуви.

Ханкука се държи както се държа и първия сезон - супер.

Прави ми впечатление, че при потегляне има по-малко сцепление от колкото при спиране, което е странно...Но така или иначе е добър при по-важният момент. Ако и трети сезон се държат така, направо ще ги обявя за топ покупка.

 

Междувременно Бриджстоун БлизАк DMV в 285/60/18 го обявявам за кофти покупка... Не е отврат, но все пак е премиум марка/гума/модел и аз не смятам, че се държи като такава. Очаквах повече. Ънфорчънътли размера на Круйзера е мега, ултра, гига, тера куц и избора там е между 3-4 марки в България. Като 2 от тях задължително са Хай Флай, Тиан Дзин, Йао Минг, Лив Лонг. Всичките се произвеждат от компании, чието бизнес принцип е "Ако куце ляе, знаци куце не сготвено добре".

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8 minutes ago, sauber said:

 

ЗДР пичуви.

Ханкука се държи както се държа и първия сезон - супер.

Прави ми впечатление, че при потегляне има по-малко сцепление от колкото при спиране, което е странно...Но така или иначе е добър при по-важният момент. Ако и трети сезон се държат така, направо ще ги обявя за топ покупка.

 

 

Голям ти е номера на обувките при потегляне, а на спиране го натискат V6-така, та затова. Аз сега с Пасата усещам абсолютно същото. Спира добре, но на потегляне превърта по-лесно от Суперб-а. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Засега съм доволен от Sava Eskimo-то ... на нивата :) Ще видим нататък как ще е.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

24 minutes ago, PRR said:

Засега съм доволен от Sava Eskimo-то ... на нивата :) Ще видим нататък как ще е.

 

За тази бюджетна гума мненията са в двете крайности. Явно зависи кой, какво е карал преди това. На втората и третата зима ще си покаже колко струват. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4 hours ago, stanley said:

Голям ти е номера на обувките при потегляне, а на спиране го натискат V6-така, та затова. Аз сега с Пасата усещам абсолютно същото. Спира добре, но на потегляне превърта по-лесно от Суперб-а. 

 

Не е от това. Или не е само от това. Не знам как да го обесня, знаеш, субективно е всичко, но аз го чОствам по друг начин. Пък и Супърба с автомата няма кой знае колко душа да потегля :D

 

32 minutes ago, PRR said:

Засега съм доволен от Sava Eskimo-то ... на нивата :) Ще видим нататък как ще е.

 

 

То на Рива-та (както е модерното й название), не знам с какво няма да си доволен :) То си копа варела и тва е :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е важно, като се взимат гуми, да се прецени за какви условия се взимат. За нивата ми е важно гумата да "копа" в дълбок сняг и да държи на лед. Шума не ми е критерии, предвид, че шумовете произвеждани от купето, двигателя и трансмисията заглушават радиото ? От друга страна за супърба критериите за избор бяха малко по-различни, защото се пътува на дълги разстояния и комфорта е с много по-висок приоритет.

Освен това ще видим как се държат и догодина. Semperit-а дори на 5тата година беше доста приличен, а и никога не ме подведе. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.