Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми-какви да избера?


Recommended Posts

Ако издържат 3 зими - супер ще са. На толкова се и надявам...

Нали са подразделение на Конти, може завода в Чехия да не е оборудван още...

И аз се изненадах, като видях къде са правени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах преди 2 зими Continental 860 185/65/14, нови, само на предните за един пасат Б2. Това до днес са най-хубавите гуми с които съм карал. Все едно бях на картинг, въртиш волана и завива, натискаш на всякакви ледове и снегове и заковава (без абс). Проблем беше единствено дълбокият сняг. Една Дебица Фриго излизаше с малко по-лесно, но шарката си е такава.

Миналата бях с Goodyear UG9 195/65/15 на пасат Б5 4х4, но не бях супер доволен. Ако караш нормално, ще тръгва и спира без проблем, но на завои си е малко весело, може би защото колата беше над тон и половина за този размер - толкова. Иначе за драпане по снегове и баири - никакъв проблем.

Сега тази зима ще слагам на октавията същите Goodyear, да видя при по-лека кола как ще се държат.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До седмица и нещо, ще сложа същите на Тойотата. Миналата година ги карах на Супърба, много съм очарован от тях. Държат на киша и пресен сняг много добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз бях приятнп изненадан от тях. Ще видим сега втората зима как са :) На първо четене са 6, но не са видяли нито яко каране, нито мокро още :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оборудвах нивата със Sava Ekcimo 3. Първите впечатления - на мокра настилка се държат значително по-добре от 5 годишните Semperit Winter Grip, който очевидно е "прегорял" за тези години. Ще видим зимата как ще са спрямо семперита, имайки предвид, че с тях не съм имал никакви проблеми. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се похваля и аз днес отидох до ЕТ в надежда и си взех контите за по 168.21 парчето и сега трябва да ги четна и съм готов за зимата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Викни си хора на място - 0888100520

Взимат ми 44 лв за 17ки с демонтаж, монтаж, тежести и баланс.

Втори път ги ползвам и съм доволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе я да ви питам нещо... При тия температури не е ли малко рано за преобуване? Особено ако се пътува по повечко и то през деня...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе я да ви питам нещо... При тия температури не е ли малко рано за преобуване? Особено ако се пътува по повечко и то през деня...

 

Това, което съм научил аз е, че зимни гуми трябва/могат да се сложат, когато температурите паднат трайно под 10-12 градуса през деня /тоест, това да са максималните температури/. Сега температурите са по 20-25 градуса, като през пролетта или лятото - изобщо не е за зимни гуми, ама всеки си ги слага, когато му дойде кефа :)

 

Още повече, че утре и тия "умници" щели да проверяват за зимни гуми, по-точно за 4мм грайфер + зимна течност, работещи чистачки и т.н. :D Ахахаха! Нито едното /зимни гуми, течност за чистачки/ го нямам на колата си, все още в тия жеги. :)

 

ПП: Ще гледаме в сутрешните блокове показни супер страшни акциЙ за зимни гуми, урок по използване на "шублер", ГТП на пътя и т.н. :) КАТо всичко останало, нали ;) 

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако визираш органа - днес слушах, че от утре започват да проверяват за светлини и чистачки. А от 15-ти ще гелдат и за гуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Членът, да :) Вчера гледах/слушах за последно новини, днес не съм, но вчера плашеха бабите и децата с проверки за зимни гуми от 1ви Ноември... Акция "зима" /не дава нищо, а само " 'зима" на тая акция/ :)

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно ми е някак при над 18 градуса да търкалям зимни гуми.  :sorry:  А като гледам около мен почти всички го правят. Та за това попитах.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно ми е някак при над 18 градуса да търкалям зимни гуми.  :sorry:  А като гледам около мен почти всички го правят. Та за това попитах.

 

Абсолютно :) Оня ден гледам чисто ново Мишелинче, което е 300лв гумата - беше на едно Кайенче, стана ми лошо, като видях 24С на дисплея на Санта Фе-то... :) Амааа... кот'-тако'а. След няколко месеца - други.

 

Това го казвам от опит, между другото - първите зимни гуми на Октавията така ги изпекох и съжалявам до ден днешен. А-у, ще ходим до Гърция през месец Март - ще ходим. Аз съм със зимните гуми, в България е 12-13 градуса. Айде до края на единия от ръкавите, до самия нос - там 26-27С беше. Над 300км им навъртях на такива условия 25С+, два дни ги пече слънцето, директно, и на втората година държаха по-малко, на третата изобщо не държаха и се напукаха... и така :)

 

Може и нищо да не им е станало от слънцето, може и от химията по пътищата, но е факт, че нямам друг подобен случай със зимни гуми от тогава, също е факт, че никои зимни гуми не съм карал при повече от 15-16 градуса. Споделям опит, пък може и совите да са убили Лора Палмър - не се знае. ;)

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако трябва детайлно да се гледа на нещата, трябва няколко фактора да се вземат предвид. Какви са каналите за охлаждане на гумата, с каква скорост се кара и при какви температури. Със сигурност дневните не са оптимални за каране на зимна гума, но пък вечер и сутрин - охо! Аз планирах да сложа моите между 5ти и 10ти, когато се очаква максималните вече да не преминават 12-13C. Прибирах се обаче една вечер по България и от 60 кмч. направих такова спиране, че направо подпикнах. А навън не беше по-малко от 4-5 C. Обаче влага + студен асфалт - кофти. Като цяло се гледа кое е възможно най-лошото условие, в което можеш да попаднеш и на тая база се избира кои гуми да сложиш. Демек - време е за зимни.

Още като бях с Октавията ми се наложи да пътувам бързо София-Пловдив. Таман бях сложил TS860ките. Видяха 200-220 кмч. при температури 20C и отгоре. После съм ги карал през сезона, както и още един - проблем не е имало. Със сигурност не е желателно де. Като цяло не се вталявайте супер много :)

 

 

Това, което съм научил аз е, че зимни гуми трябва/могат да се сложат, когато температурите паднат трайно под 10-12 градуса през деня /тоест, това да са максималните температури/. Сега температурите са по 20-25 градуса, като през пролетта или лятото - изобщо не е за зимни гуми, ама всеки си ги слага, когато му дойде кефа

 

Още повече, че утре и тия "умници" щели да проверяват за зимни гуми, по-точно за 4мм грайфер + зимна течност, работещи чистачки и т.н. Ахахаха! Нито едното /зимни гуми, течност за чистачки/ го нямам на колата си, все още в тия жеги.

 

ПП: Ще гледаме в сутрешните блокове показни супер страшни акциЙ за зимни гуми, урок по използване на "шублер", ГТП на пътя и т.н. КАТо всичко останало, нали

 

 

Ако визираш органа - днес слушах, че от утре започват да проверяват за светлини и чистачки. А от 15-ти ще гелдат и за гуми.

 

Органа ще ме хване за органа ако ме накарат да си пусна чистачките. В ЗДвП пише, че трябва да работят при дъжд и сняг, в "мирно" време мога и да си ги свалям ако преценя. Първо колата ми е измита в по-голямата част от времето и няма как да си я "опръскам" щото някой така е решил, второ ще се заям за принципа, просто щото ДГД за КАТ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За първи път от години насам слагам зимните джапанки през октомври в понеделник слизам до колата и гледам водата от нощния дъжд - лед , листата на кора и не зъжалявам , че ги сложих толкоз рано , а през деня и без друго съм все в задръствания :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично ги сложих изминалия уикенд.Мината седмица сутринта беше около 3-4 градуса.През деня става 20-25 градуса но това е за няколко часа.През останалото време температурите са ниски си според мен асфалта вече е достатъчно студен за зимни гуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чл. 139. (1) Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат:

4. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016г., в сила от 21.01.2017г.) с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по - малка или равна на 4  mm през периода от 15 ноември до 1 март.

 

Пицоже, това за 4мм грайфер се отнася само за летни гуми. Зимните са по стандартните 1,6 мм, което пак си е чисто самоубийство в сняг де.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пицоже, това за 4мм грайфер се отнася само за летни гуми. Зимните са по стандартните 1,6 мм, което пак си е чисто самоубийство в сняг де.

Което пак си е пълен абсурд, защото когато пролетта избързах със слагането на летните гуми стана оле-мале. А определено дори сега, цял сезон по-късно, дълбочината е над 4 ММ.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз обух шкодинцони преди 2 дни в DUNLOP WINTER RESPONSE2 M+S 195/65 R15 91T. Дот 3518 произведени в Германия :eusa_think:  , чак се изненадах!

Това което ме изненада е че са супер тихи, бях скептичен към това 67 dB но гумите наистина са много тихи, може би никога не съм карал по-тихи дори

и летни макар че на КИА-та имаме летен Нексен също с 67 dB шумов индекс но явно там е още по-зле шумоизолирано купето от шкодинцони.

Да ковна един лаически въпрос към знаещите. Ползвали ли сте добавка примерно PRO-TEC Engine Flus или подобна която се слага в маслото непосредствено

преди смяната му? Нещо ме лъжат че в Тойота на всяка смяна на масло използвали подобна добавка. Няма ли проблем с това нещо в/у гарнитури примерно или друго?

Редактирано от el_niqui
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DUNLOP WINTER RESPONSE2 M+S 195/65 R15 - Потвърждавам, УНИКАЛНО тихи гуми. Мнооого добри за зимата. Много. За съжаление, сега са ми над бюджета...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от както се помня следвам съвета на баща ми: зимни гуми на Димитровден! За толкова години не съм имал проблеми нито с проходимост, нито с износване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от както се помня следвам съвета на баща ми: зимни гуми на Димитровден! За толкова години не съм имал проблеми нито с проходимост, нито с износване.

Летни за Гергьовден ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.