Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми-какви да избера?


Recommended Posts

Много зависи в какви условия ще се кара колата. Една гума е добра за градско и предимно магистрално, съвсем друга гума е необходима за планинско и извън/градско в някой малък град, където хората рядко виждат снегорин и сами си правят партини. От друга страна едни шарки са добри за мокро и киша, а съвсем други за дълбок сняг. Гумите с по едър грайфер са добри да копаят в снега, но на сухо и мокро са шумни. Варианти много, всеки да си прави сметка къде и колко ще кара и да не се предоверява на тестове и хорско мнение.

 

Анджък (както казва бат Шафта). Докато лятната гума може да е универсална кажи речи, то при зимната нещата далеч не стоят така!

За това (както съм писал и по-назад в темата) съм изпрал I Cept Evo-то на Ханкук. Защото шарката е полу M+S полу водна. Което е оптимално за моята нужда от зимна гума. Живея в средностатистически квартал на София (демек не Бояна, Драгалевци, Симеоново и прочие непочистващи се), карам само по "царски пътища". Тоест ми трябва гума за студен и мокър асвалт.

 

п.с. - Типичната зимна гума, освен че е по-шумна на сух асвалт, също така е и по-нестабилна и по-бързо свършва. Като под свършва да се разбира както живота на смеската, така и дълбочината на протектора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Здравейте колеги, тъй като темата за гумите скоро ще стане много актуална, особено за зимните ...

Моля за съвет относно избор на гуми в средния диапазон - около 100 лв.

Ето тук https://www.supergumi.bg/promocii-na-gumi

трите зимни - Барумките, Гудрича и Кумхото са ми в бюджета. Моля за реални мнения от хора, които са ги ползвали.

Шкодата е Супърб 2 - 4х4 от подписа - ако това има значение де...

Отворен съм и на други предложения, но в бюджета разбира се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата година си взех Гудрич за отпред и съм супер доволен. Тази ще взема и за отзад.

Представят се доста добре и на сняг, и на лед, както и на дъжд. Освен това са и доста тихи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам опит с две от марките - качеството е добро първите две години, третата се кара, четвъртата е компромис. То в тоя диапазон всичките са така.

 

За тая цена са си ОК, аз за зимни предпочитам по-евтини и по-честа смяна.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, тъй като темата за гумите скоро ще стане много актуална, особено за зимните ...

Моля за съвет относно избор на гуми в средния диапазон - около 100 лв.

Ето тук https://www.supergumi.bg/promocii-na-gumi

трите зимни - Барумките, Гудрича и Кумхото са ми в бюджета. Моля за реални мнения от хора, които са ги ползвали.

Шкодата е Супърб 2 - 4х4 от подписа - ако това има значение де...

Отворен съм и на други предложения, но в бюджета разбира се.

Нещо, не ми се връзва - автомобил за 20 хилки и гуми за 400 лева...

Да, 4х4 е, но не върши чудеса !

Отделно, гуми за по 100 лева, са в ниския ценови /и най-вече в ниския "качествен"/ клас!

Освен ако Сюпърбът е качен на 18-ки, ама тогава цената е 200+, дори за тези марки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоя Супърб серийно излиза и с 16ки, аз със такива карам зимата. За 100, айде 120лв. на гума се обува. Хем не се плашиш от ямите, хем не набутваш чутовни суми.

 

Не са в ниския качествен клас, поне по мойте наблюдения. Баш са си в среден.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За моя стил на шофиране мисля, че не е необходимо да слагам гуми за по 200 лв. По-добре е по-честа смяна. Мисля, че това е средния клас, защото все пак не съм посочил никому неизвестни марки китайчета. Все пак Барум са гуми откакто се помня, чичо ми на вартбурга имаше такива ... 

На Румстъра бях доволен от Nokian WR3 обаче ги няма на прилична цена, затова ми попаднаха тези. Замислям се за Гудрича защото шарката, имам чувството, че е предпоставка за по-тиха гума, пък и колегата axel има добро мнение за тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За моя стил на шофиране мисля, че не е необходимо да слагам гуми за по 200 лв. По-добре е по-честа смяна. Мисля, че това е средния клас, защото все пак не съм посочил никому неизвестни марки китайчета. Все пак Барум са гуми откакто се помня, чичо ми на вартбурга имаше такива ... 

На Румстъра бях доволен от Nokian WR3 обаче ги няма на прилична цена, затова ми попаднаха тези. Замислям се за Гудрича защото шарката, имам чувството, че е предпоставка за по-тиха гума, пък и колегата axel има добро мнение за тях.

 

 

Извинявай колега, не си ме разбрал.

 

Имах предвид "нисък клас" заради цената, не заради марките които си посочил.

 

При справка в онлайн магазините /включително такива от които съм пазарувал на чудесни цени/, показва че Барум и Гудрич са на цени от 130 до 166 лева.

 

Говоря за 195/55/16 94Н XL и 94V XL. Все пак, на този кораб, не става да му сложиш 88Т гуми. Отделно, че зимните модели и на двете марки са доволно "балонни", с меки странични бордове и без предпазни такива.

 

Сложи от същите марки, но със скоростен и тегловен индекс като за 100 лева и няма да излезнеш от сервизите за гуми, или по скоро ще си купиш още 2-3 гуми за сезона.

 

Иначе, аз също предпочитам "златната среда" и по-честа смяна, отколкото да се изтупам с гуми за 1400-1600 лева и да псувам, че не са направени вечни...

 

Поздрави. 

Редактирано от Боре
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боре, не мисля, че има Супърб 2 2.0TDI 4х4 с 15ки...16-ки или 17-ки са заводските мисля. То с 15ки ще е хептен като циганска карунчка тая кола.

 

Сега прегледах и аз сайтовете и като чели наистина цените са малко по-високи, поне аз миналата година като търсих 205/55/16 XL. Но това мисля е нормално, сезона не е почнал и търговците не ги е захапала конкуренцията.

 

П.П. Опа грешка, ти 16ки си написал. Подведох се по 195 цата. То такива хептен няма, ама сигурно и ти си се объркал ;)

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали за хората, на които им предстои покупка на зимни гуми не е добра идея да зачакат ЕТ. Бяха пуснали доста добри оферти за летните (така си взех Континентала ПК6 на смешна цена). Предполагам го правят и за зимни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боре, не мисля, че има Супърб 2 2.0TDI 4х4 с 15ки...16-ки или 17-ки са заводските мисля. То с 15ки ще е хептен като циганска карунчка тая кола.

 

Сега прегледах и аз сайтовете и като чели наистина цените са малко по-високи, поне аз миналата година като търсих 205/55/16 XL. Но това мисля е нормално, сезона не е почнал и търговците не ги е захапала конкуренцията.

 

П.П. Опа грешка, ти 16ки си написал. Подведох се по 195 цата. То такива хептен няма, ама сигурно и ти си се объркал ;)

 

Хихихи, прав си, 205 исках да напиша, амааа..., старост - нерадост  :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ЕТ имат примоция всяка зима и лято от доста време насам - континентал и барум. В последно време обаче цените им вече не са толкова ниски, т.е. на онлаин магазините станаха също толкова ниски. Но все пак ЕТ си е магазин с живи хора и ако е точно за тези две марки, аз пазарувам от там, поне има кого да псувам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами Континентала летния го купих с около 30 и нещо лева надолу от Автогуми.бг (на бр.), които традиционно са с най-ниски цени. Нямам дългосрочни наблюдения, но оставих няма и 700 лв. за премиум 17ки. Не мога да се оплача...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами те на автогуми цените се менят като настроение на жена в мензис. Често даже една и съща позиция я имат с две бая различни цени, всичко зависи в складовете там на Запад, какво се случва, а то се мени ежедневно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента летните гуми, които са заредени в България са по-скъпи с около 10% от тези, които сега биха доставили.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Колеги, разглеждахте ли прогнозата? Аз така като гледам по разни уедър сайтове + малко хвърляне на боб, ще обувам зимни някъде между 5ти и 10ти Ноември :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам едно питане: колата на бабата е фабия 1 1.4тди. Летните са 185/60/14. Мисля да сложа 175/65/14 или 165/70/14 зимни. Има ли някой преки наблюдения кое е по-добрият размер и евентуално гуми. Бюджет около 300-350лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам едно питане: колата на бабата е фабия 1 1.4тди. Летните са 185/60/14. Мисля да сложа 175/65/14 или 165/70/14 зимни. Има ли някой преки наблюдения кое е по-добрият размер и евентуално гуми. Бюджет около 300-350лв.

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/fulda/kristallntero-16570-p-240209.html

 

 За размера 165/70/14 го дават препоръчителен. Ако се кара предимно градско - бих взел 165/7014, ако се кара смесено - 175/65/14

За гумите - от тази Фулда съм супер доволен. Карал съм ги на Форд Фиеста (185/60/15) и На Октавия 1(195/65/15) - колата е като залепена за пътя. В бюджета са ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам едно питане: колата на бабата е фабия 1 1.4тди. Летните са 185/60/14. Мисля да сложа 175/65/14 или 165/70/14 зимни. Има ли някой преки наблюдения кое е по-добрият размер и евентуално гуми. Бюджет около 300-350лв.

Привет колега, моята Фабия 2, дойде оригинално с 165/70/14, но в последствие ми изпаднаха 185/60/14 и минах на тях. Лично на мен по широките ми допаднаха много повече. Сега за тази зима пак си взех 185/60/14 Nokian. Поздрави! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично не виждам смисъл на 1. Фабия, 2. на бабата, 3. за зимата да слагаш по-широката гума. Реално за сняг, по-добра е по-тясната. Сигурно и колата се кара повече в града или поне не се шпори по завои зимата, та да ти трябва широка гума.

 

Просто бих взел размера който е най-евтин и нещо в средно до ниския сегмент - Дебица, Фулда, Барум, Клебер...

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи дали е с алуминиеви или железарки. За алуминиевите размера е 185/60/14, а за железарките 165/70/14, тъй като алуминиевите са по-широки. Това е по книжката, а дали ще се съобразиш е друг въпрос. Цените бяха почти еднакви миналата година за 175/65/14 и 165/70/14. Аз лично за Фабия 1 взех по-тесните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен са на железарки, даже са по тесните 5J. Седят като малко разплути. Поздрави! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам едно питане: колата на бабата е фабия 1 1.4тди. Летните са 185/60/14. Мисля да сложа 175/65/14 или 165/70/14 зимни. Има ли някой преки наблюдения кое е по-добрият размер и евентуално гуми. Бюджет около 300-350лв.

На индентичен автомобил (поло)взех 175/65/14,като цена са най-евтини,а и са най-близки до оригиналния размер
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голямо четене четох, за да мина всичко, но сега се чувствам още по-объркан какви гуми да взема...

Исками се да сложа Континентал 860, но не знам дали си струва за 3-4000 км на сезон да давам 500лв за 3 години, защото смятам на 3 години да ги сменям.

Другото, което ме притеснява е, че пред блока всеки ден качвам 10-на см бордюр за паркинга ( така е направен от общината ) и ме е страх да не направя балон ( досега не съм правил на никоя кола, но все съм бил с високи гуми - именно, затова сменям 205/55/16 със 195/65/15 за зимата ).

В моя случай май по-добре ще е да сложа Бриджистоун, заради борда - пък и са по-евтини с 80-на лв за комплекта.

Не искам Барум, Клебер или тем подобни, защото после трудно се продава, но може и това да взема накрая.

Трудно се решава на какви гуми да се довери човек...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с летни 185/60 14 и зимни 165/70 14. За 165 джантата е по тясна, но не си спомням дали беше 5j или 5,5j. Иначе има и широка стоманена джанта за 185. Никога не съм имал проблеми зимата. Гумите са Барум Поларис 3. Даже миналата зима, когато започна големия сняг се прибирах от Вакарел, малко преди един тир да се завърти и блокира магистралата. Колата беше изключително стабилна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.