Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми-какви да избера?


Recommended Posts

Клебер Крисалп ХП2. Много прилична гума за почти всякакви зимни условия - само по обелено дърво не може да се катери.

И без път не може да копа - също и това съм забелязал! [-X :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички,

Бихте ли споделили опит, какви зимни гуми обувате на зверчето?

Сега летните са ми 17-ки, но си мислех да сложа 16-ки. :-k

На капачката на резервоара пише само 215/60/16 като алтернатива ? Мога ли да сложа и нещо друго ?

Иска ми се маалко по-височки и по-теснички гуми да пробвам.

 

PRR: Става дума за Yeti.

PS: Форума няма нужда от 20 теми за зимни гуми smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет колега,

 

И аз в момента съм със 17-ки 225/50/R17 и смятам да взема същия размер Continental TS830P.

А ти ако искаш да сменяш гумите с размер различен от предписаните внимавай много, защото може да опре някъде отпред. При мен при пълен волан гумата минава буквално на 8 мм от подкалника. Някъде в книжката пишеше на каква джанта (цолаж и офсет) какъв размер гума да се ползва и дали може да се слагат вериги, при мен могат само на задните колела .........

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за веригите сериозно ли е ?

Е че аз като съм с предно, какво правя в този случай? :roll:

 

Ако не стане ще слагам предписаните - 215/60/16, но мисля и джанти да купувам за тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не стане ще слагам предписаните - 215/60/16, но мисля и джанти да купувам за тях.

 

 

 

 

От 170 до 300лв варират гумите на този размер, зависи до какви средства си склонен да отделиш! Джанти може да намериш за около 150-160 лв за парче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за веригите сериозно ли е ?

Е че аз като съм с предно, какво правя в този случай? :roll:

 

Ако не стане ще слагам предписаните - 215/60/16, но мисля и джанти да купувам за тях.

 

 

post-8122-138453424484_thumb.jpg

 

само на последните два размера не става да слагаш вериги, а този дето си си го харесал е единият от тях smile175

 

Днес в ЕТ Горна Оряховица видях реклама на TS850 - според брошурата "бият" по всички показатели TS830

 

От TS830 може би, но TS830P е друг клас гума, докато TS850 има само малки размери с голямо отношение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги,ще купувам зимни гуми на Супърба и избора е сведен до следните марки:

- GOODYEAR ULTRA GRIP 8 PERFORMANCE 225/45R17 91H

- MICHELIN ALPIN A4 GRNX 225/45R17 91H

- CONTINENTAL CONTIWINTERCONTACT TS 830 P 225/45R17 91H

И понеже според Маджо и трите марки са добри,ме посъветва да се допитам до форумното мнение, което както всички знаем се отличава с висока компетенция,моля споделете впечетления и препоръки.

Благодаря предварително! smile027

 

П.П.Карал съм и от трите марки и от трите съм доволен,затова съм ги избрал,но се триумя! :-k

 

За UG8 нищо немога да кажа, карал съм UG7 и съм много доволен.

Преди две зими се двоумях мехду А4 и TS830P за Джета-та, А4 беше първа а TS830P втора в теста на ADAC спрях се на TS830P защото е а-симетрична следователно по-тиха, а и вероятността номер 1 да си е платил е по-голяма, за жалост обаче на 205/55/16 тази гума беше не намираема и затова взех А4-ката. Та т'ва е изключително странна гума. При мене се държеше нестабилно при подаване на газ, но спираше като през юли, докато на една О2 195/65/15 се държи прекрасно навсякъде, а на един пасат комби от последните при това с 4моущън са направо плашещи, затова и човека реши да ги изтъркаля т'ва лято и да си вземе нови за зимата. Явно размера има значение и тук ползата е за по-малките smile168

Затова сега аз съм решил твърдо за TS830P 225/50/17 а и те са с много по-ясно изразен рим протектор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за веригите сериозно ли е ?

Е че аз като съм с предно, какво правя в този случай? :roll:

 

Ако не стане ще слагам предписаните - 215/60/16, но мисля и джанти да купувам за тях.

 

Можеш да си купиш текстилни вериги. Супер са.

Autosock.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та т'ва е изключително странна гума. При мене се държеше нестабилно при подаване на газ, но спираше като през юли, докато на една О2 195/65/15 се държи прекрасно навсякъде, а на един пасат комби от последните при това с 4моущън са направо плашещи, затова и човека реши да ги изтъркаля т'ва лято и да си вземе нови за зимата. Явно размера има значение и тук ползата е за по-малките

 

Аз това се опитах да го кажа много отдавна. Една гума може да се държи прекрасно на един тип автомобил и да е пълна скръб на друг. Даже и при едни и същи размери на самата гума, поведението и зависи от куп фактори - междуосие, двигателен мост (преден, заден, двата), маса и център на тежестта на автомобила.

 

Отделно, че един и същи модел гуми, при малките размери може да показват много по-добри характеристики спрямо големите(широките) размери и обратно.

 

Всичко е строго индивидуално и затова е много трудно някой да ви препоръча точни тип гуми, за вашата кола. Аз затова не гледам тестовете, "почти" не гледам и форумните мнения, а се осланям на собствените си възприятия.

 

Принципа е проба-грешка. Не е най-евтиния за съжаление. Забелязал съм една тенденция, че по-евтините марки се държат добре в ниския клас (до 15 цола и 195 ширина) или поне не са много по-зле от скъпите марки. Докато във високия клас (16 цола и нагоре), скъпите марки има сериозно превъзходство. Ама и това не е правило, а по-скоро тенденция.

 

Освен това добре е човек търсеш зимни гуми да е наясно, колко зимни иска да бъдат. Защото има разлика да караш на предимно на разчистен път и търсят комфорт и висока скорост и в това да ореш пъртина в посока Витошко Лале.... Има "малко зимни гуми" и "много зимни гуми", като такива дето да покриват и двата типа "зима" са по скоро изключение. Ако човек няма намерение да кара ски или да копае път до вилата е безмислено да купува "много зимни гуми", защото те са доста по-зле на разчистен път, пък бил той и зимен.

 

За мен разумен компромис е "малко зимни" гуми + вериги в багажника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз току що заложих пак на Континентал TS 830 P за Скаута,ама ще изчакам с монтажа,защото ми се струва че е още рано!Получих мисля и добра отстъпка! smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой да има вътрешна информация, кога ET ще изкарат ценовата листа на гуми за зима 2012?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой да има вътрешна информация, кога ET ще изкарат ценовата листа на гуми за зима 2012?

 

По последни данни, би трябвало от първи ноември!

Ама те са мудни с обновяването на информацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цената на Континентал TS 830 P за размер 225/50/17 в Еуратек е 352 лв.Спомената беше отстъпка от 5%,което прави 334.4лв.,а аз ги купих от друго място за 310лв бройката!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с Алпин А4 - 3та зима вече и мога да кажа че е супер гума,свалям ги навреме,качвам ги навреме и са си все още меки перфектни.Единствен минус би бил,че е много мека и в дупка може по лесно да се скъса.Държат и копаят перфектно.Колата е О1,размера на гумата 195/65/15.

michelin-alpin-a4-2573819_1024x768.jpg

 

Ето за тези гуми става въпрос,карал съм ги при всякакви условия,купих си ги зимата на 2010 след като взех колата.Миналата година ходих до Благоевград и във всяка канавка до дупница беше пълно с коли.Аз усетих,че пътя е много хлъзгав,слезнах от колата и щя х да падна до нея - чист лед,колата се държеше супер.Миналата година в нашия квартал снега и ледените коловози бяха ужас - никакви проблеми не съм имал с Мишелинките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със Sava Escimo S3 . Това ще ми е 4-та зима с тази марка (вече е втори чифт , че едните ги позапалиха миналата зима smile048 ) и впечатленията ми са доста добри. На сняг се държат доста прилично като са тествани и на непочистени пътища (към някоя затрупана вила в Габровско и др. smile021 ) А и смятам че за цената си са доста добри -195/65R15 около 95-100лв бр.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз току що заложих пак на Континентал TS 830 P за Скаута,ама ще изчакам с монтажа,защото ми се струва че е още рано!Получих мисля и добра отстъпка! smile027

 

И аз като тебе колега smile152

И останах силно очуден какъв сериозен защитен борд има тази гума при 225/50/17, надстърча на 12-13 мм от джантата, и поне за мен е учудващо тиха на фона на всички останали зимни гуми които съм карал досега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен континентала ми идва извън бюджета.

Та спрял съм се на следните:

- SEMPERIT 215/60R16 99H XL SPEED-GRIP 2

- Fulda 215/60R16 KRISTALL CONTROL HP M+S 99H XL TL

- FIRESTONE 215/60 R16 99H WINTER HAWK 2 EVO XL

 

И разбира се: BARUM 215/60R16 99H XL POLARIS 3

 

Може ли да споделите мнение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквито и гуми да сложи един некадърен шофьор все тая ще е. С какви ли не боклуци съм карал и нямаш ли усет за нещата винаги може да затънеш и в най-малката пряспа. Всичко опира в това не да се насилваме в най-скъпите гуми, а нашите държавници да ни осигуряват проходими пътища. И както казах от тез "ПЛАТЕНИ" тестове на различни организации файда нема. Всичко е усет и настройка на шофьора към дадената ситуация, защото имам колега който изкара цяла зима с едни летни галоши и един път не се е оплакал че някъде е закъсал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквито и гуми да сложи един некадърен шофьор все тая ще е. С какви ли не боклуци съм карал и нямаш ли усет за нещата винаги може да затънеш и в най-малката пряспа. Всичко опира в това не да се насилваме в най-скъпите гуми, а нашите държавници да ни осигуряват проходими пътища. И както казах от тез "ПЛАТЕНИ" тестове на различни организации файда нема. Всичко е усет и настройка на шофьора към дадената ситуация, защото имам колега който изкара цяла зима с едни летни галоши и един път не се е оплакал че някъде е закъсал.

 

Ето доказано за парите си качество:

http://www.sava-tires.com/sava/bg/tires ... rom=browse

 

Аз избрах TOYO по 104лв/бр. за 13 цола, но на мокро има още какво да се желае.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще взема САВА ЕСКИМО С3+ за 86 лева но не там е въпроса. Както казах всеки шефер си е различен със свой тертип на каране. Аз и на сухо и мокро, сняг и лед никога не изключвам от скорост, така да се каже лоста седи в положение Н само когато съм на едно място. Има хора който изключват от скорост и натискат рязко спирачка и държат така докато колата лети в незнайни посоки и после гумите им виновни. Безавариина на всички и малко повече каране с акъл не с адреналин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен континентала ми идва извън бюджета.

Та спрял съм се на следните:

- SEMPERIT 215/60R16 99H XL SPEED-GRIP 2

- Fulda 215/60R16 KRISTALL CONTROL HP M+S 99H XL TL

- FIRESTONE 215/60 R16 99H WINTER HAWK 2 EVO XL

 

И разбира се: BARUM 215/60R16 99H XL POLARIS 3

 

Може ли да споделите мнение?

 

Единственото което съм карал от тези гуми е Фулдата, само че Кристал Монтеро, не Кристал Контрол. За две години на Ауди В4 комби станаха на хармоника - разкривиха се тотално. За тежка кола никак не ги препоръчвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с Траял и съм доволна.Купих ги миналата година септември за 240лв четирите.И тази година ще си ги ползвам пак...Още им седят шипчетата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента съм със същия проблем - Октавията трябва да дойде средата на ноември, тоест направо за монтаж на зимни гуми. Идва с 16ки, но за зимни мисля да я сваля на 15 (намерил съм си два варианта за джанти - 72 лв. железни и 119 лв. лети ММS - още се чудя). Един приятел е шеф на един от сервизите на голяма верига и за размер 195/65/15 ми препоръча PIRELLI w190. Аз пък си харесах DUNLOP WINTER SPORT 4D. Разликата в цената е само 10 лева на гума, а според ADAC Дънлопа бил много по-добър. Естествено остава и въпроса с това кой колко е платил на тоя дето прави класацията. Много добър избор е и CONTINENTAL CONTI WINTERCONTACT TS830 Р но за него нямам цена. Гудиър УГ8 вече не ми е алтернатива, защото ходя по много непочистени пътища, а за непочистено предпочитам дори Novex Snow Speed пред Гудиър. На Фабията имам по 3 зими с всяка от тях и съм по-доволен от китайчето (на магистрала и въобще на сух път е зле - шумна, груба, обаче на сняг и киша е без грешка).

 

PS: Пробвах се да закача снимки на шарките на гумите вътре до всяка гума, ама стана един цирк та ги махнах. Който иска да гледа шарките може да ги намери в чичко гугъл.

 

PPS: Да, ама CONTINENTAL CONTI WINTERCONTACT TS830 Р май не се предлага за 15". Поне така пише на сайта на Континентал. Ако някой има друга информация ще помоля да сподели, защото гумата наистина много ми харесва!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.