Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Да поздравим приятел с песен!


fatrat

Recommended Posts

Преди 3 часа, Алекси Георгиев написа:

Влади и Жоро, аз от ученическите си години се хванах да свири на бас и след изказвания от сорта

"Басът е много хубав инструмент" и 

"Харесвам този инструмент!" 

... единствено мога само да се съглся! Няма друг инструмент, който така да гъделичка сетивата както баса.

 

Не мога да дам толкова категорично мнение за баса. Всеки инструмент си има достойнства и значение.

Достатъчно е само да попадне в правилния човек. Един пример - Песента съм я пускал и друг път. Точно на това изпълнение ми е едно от любимите сола на китара.

 

Поздрав

 

 

 

 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Айде мани мене, ама кокошките престанаха да носят", а Жоре @joro-120L? А баба ти хоро на бас китара е тропала, ааааа? ?
Закачам се аз за баса, ама ето това соло ми е любимо - черпя ?:

 

  • Благодаря 1
  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз само ще намина из темата, за да видите че съм прочел. ;)

И понеже все още е скандално рано, няма да пускам някое парче на Алекс Уебстър. Ей така, за да запазим благоприличие ?

 

?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже @Алекси Георгиевската и не пусна нищо (глобяваме бири) ? ще се възползвам да поспамя (яко българска думичка) - не съм противник на бас китарите, но без да искам, когато чуя думата "БАС" (за музика иде реч) се сещам за някое яко клубче, дрънкат чаши, мирише на пури, а някой готин тип си е гушнал контрабаса, така както някои не гушкат жена и.....: 

Не че нещо, ама няма бас китара, която да извади такъв звук - ето този бас ми бърка вътре ? 

  • Одобрявам 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, Logrus написа:

"Айде мани мене, ама кокошките престанаха да носят", а Жоре ?

 

Редактирах си поста, за да не превръщам темата в "Спомени за българското кино", но щом искаш го връщам ;):

 

Преди 6 часа, Logrus написа:

Без бас може, ама без тупанче музика не става:

 

 

Преди 3 часа, Logrus написа:

Закачам се аз за баса, ама ето това соло ми е любимо - черпя ?:

 

?

 

Като чух началото на това соло се сетих за :

 

 

  • Благодаря 1
  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

'начи, пичоЖе, ма ич не сте честни - бас, та бас - заради вас от два дни зациклих на блус (а, сефте) ? Ша ви скъсам ушите ..... ама с това?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Logrus написа:

'начи, пичоЖе, ма ич не сте честни - бас, та бас - заради вас от два дни зациклих на блус (а, сефте) ? ....

 

начи, продължаваме с баса. Мисля, че ще бъде интересно  - Изпълнението по-горе на Флойд е не с един, а с два баса!

На единия е ясно, че е Р. Уотърс, на другия е Дейвид Гилмор. По един бас в ляв и десен канал.

 

Едно изпълнение на група, за която басът също е от огромно значение :)

 

 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ко , бас ли казахте ?

И по-късно и по-рафинирано в изпълнение на Фондацията .

 

 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И един пример как бас линията може да "изнесе" 90% от комерсиално произведение:

 

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, The Best Forman написа:

Да ти бия ресета тогава ?

 

 

Е, да ма не ме уцели -тази иначе много хубава песен ми опротивя покрай родното поХамериканчване - куцо, кьораво, сакато я пуска баш днес , оти сме хипари, ри'иш ли.... Па аз, нъл съм си просто селянче, от цялата хипи кАлтура разбирам само онуй за свободната любоФ.

Тъй 'начи @joro-120L... ами ето от мен малко дръм анд бейс - любимите ми барабани и твоя бас ?

 

  • Одобрявам 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, Logrus написа:

Тъй 'начи @joro-120L... ами ето от мен малко дръм анд бейс - любимите ми барабани и твоя бас

 

начиии, и барабаните са ми любими. Даже и най най-любим барабанист имам (много фин и умерен, без излишно да се напиня, но винаги е там, на точното място), което значи, че за другите инструменти нямам изявен фаворит....или, имам много фаворити и не мога да определя №1.

Много благодаря за поздрава. Какво съвпадение! Вчера си слушах Abraham Laboriel, но вместо него реших да пусна Jamiroquai.

 

 

 

 

  • Благодаря 1
  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен тук бас китарата е в основата на цялото звучене. Като цяло така е в повечето песни на Стрейтс, но тук е сякаш най-ясно изразен басът. 
 

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Logrus написа:

Според мен тук бас китарата е в основата на цялото звучене. Като цяло така е в повечето песни на Стрейтс, но тук е сякаш най-ясно изразен басът. 

 

Басът "подпира" всички инструменти по принцип. Дава сигурност и увереност на останалите музиканти. Ритъм, в синхрон с бас барабана. Спомага за по-дълбокото и пълноценно звучене на композицията. Няма оркестър, макар и камерен без бас. Където няма контрабас има виолончело.

Без други инструменти може, дори и без ударни, но не и без бас.

Така го чувствам и това си е мое определение, без да съм някакъв капацитет или изучавал теория на музиката.

 

 

 

п.п. а в този запис участват: ударни Jeff Porcaro, бас Abraham Laboriel. Съвършени!

 

 

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Без други инструменти може, дори и без ударни, но не и без бас.

Така го чувствам и това си е мое определение, без да съм някакъв капацитет или изучавал теория на музиката."

@joro-120LТук не съм съгласен - и аз не съм учил таквиз сложни науки, а и познанията ми се базират на музиката, която слушам, но според мен ударните са основата, те задават ритъма, а басовете придават дълбочина и топлина на цялата композиция - така го чувствам ?
Сигурно Влади @axelни се смее и може да даде по-верни и обосновани обяснения, но пък лично аз се забавлявам с този "спор" ?
И по тази причина пускам нещо, на което попаднах случайно, но много ме изкефи - тоя момък ми събра очите и ушите:
 

 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Logrus написа:

Тук не съм съгласен - и аз не съм учил таквиз сложни науки, а и познанията ми се базират на музиката, която слушам, но според мен ударните са основата, те задават ритъма...

 

Нещо клониш към кючеците, май. Там преобладават ударните. :P

Ритъм може да се зададе от много инструменти.

Започнах много отдалече. След, като в поста си включих термини, като "камерен оркестър", "контрабас", "виолончело", требе да се сетиш, че иде реч за класическа музика. Там к-т барабани не съществува /в големите оркестри има тимпани, които се обаждат чат-пат/, но бас има. Даже по 4-5 контрабаса.

Класиката е базата, тя е върхът, тя е най-трудната за изсвирване и т.н. Затова всички музиканти с музикално образование я изучават и свирят. Могат ли да свирят класика, всичко останало за тях е детска игра - с  изключение на джаза.

 

?  Да, Влади трябва да каже нещо...или да направи разбор. :)  Още повече, че е барабанист.

Алекси пък е басист ма нещо се ската. Чакаме арбитрите.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Logrus написа:

тоя момък ми събра очите и ушите:

 

Нещо ги недолюбвам солата на бас. Особено с удряне на "шамари" по струните с голяма честота.

Предпочитам да го слушам в песен, където му е мястото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, joro-120L написа:

 

Нещо клониш към кючеците, май. Там преобладават ударните. :P

 

Ееее не. Аз може и да съм музикално пумиарче, ама чак па толкова ниско да падна ......
Аз питах по-горе баба ти на бас китара ли е тропала хорце? Та тъй - ти говориш за класическа музика, пък аз за фолклорна (да не се бърка с други наподобяващи стилове). Де го баса в една ръченица, в някое хоро? Ама тъпан бие и спорти тъпана се вие и хорото. Естествено, че не е задължително да има ударни, ама и без бас може.
Ей на - ни бас, ни тупанче ? 

Е, не е класика ама става за слушане ?
 

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Logrus написа:

Аз питах по-горе баба ти на бас китара ли е тропала хорце?

 

Във Виена пък по това време са танцували Валс под съпровода на симфоничен оркестър с контрабаси. ;)

 

Първата бас китара е Фендер и е в употреба от 1951г./уикипедия/. Баба ми, лека й пръст беше 24ти набор. В интерес на истината много обичаше да играе хоро и народната музика. Даже е пяла в самодеен състав народни песни. В по-зрелите си години със сигурност е играла Право хоро под съпровода на бас китара. Тогава в народните/сватбарски/ оркестри го имаше този инструмент.

Разбира се, всеки инструмент има място в музиката. Зависи от времето и стила. А, какви инструменти ще участват в песента, зависи от това какво композитора иска да каже, чрез музиката. Инструментите са просто изразни средства.

 

И не на последно място - Благодаря за поздрава.?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, joro-120L написа:

А, какви инструменти ще участват в песента, зависи от това какво композитора иска да каже, чрез музиката. Инструментите са просто изразни средства.

Ей това изречение изчерпва темата. :)

В следващите дни ще се включа по-активно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2.07.2021 г. at 15:13, joro-120L написа:

 

Нещо клониш към кючеците, май. Там преобладават ударните. :P

Ритъм може да се зададе от много инструменти.

Започнах много отдалече. След, като в поста си включих термини, като "камерен оркестър", "контрабас", "виолончело", требе да се сетиш, че иде реч за класическа музика. Там к-т барабани не съществува /в големите оркестри има тимпани, които се обаждат чат-пат/, но бас има. Даже по 4-5 контрабаса.

Класиката е базата, тя е върхът, тя е най-трудната за изсвирване и т.н. Затова всички музиканти с музикално образование я изучават и свирят. Могат ли да свирят класика, всичко останало за тях е детска игра - с  изключение на джаза.

 

?  Да, Влади трябва да каже нещо...или да направи разбор. :)  Още повече, че е барабанист.

Алекси пък е басист ма нещо се ската. Чакаме арбитрите.

Жоре, по-принцип си абсолютно прав. Комплектът барабани е ударен инструмент обаче, каквито са и тимпаните и всичко, що се удря по някакъв начин. Дефакто, ударни инструменти е имало още преди класическата музика, и според мен всичко е тръгнало от ритъма. Но това го казвам без да имам задълбочени познания по история на музиката, пък и нямам музикално образование. Обаче не съм съвсем съгласен с твърдението, че всичко останало е детска игра за един класически музикант. Според мен, дори напротив, защото школованите такива им е трудно да импровизират, тъй като свирят само това, което им е написано през цялото време.  Разбира се, че повечето от тях се развиват и в други стилове и придобиват необходимите им умения, пък и много отдавна се изучава поп и джаз, не само класика. Вярно е обаче, че и те имат най-задълбочени теоритични знания, мисля.

 

А басът (ах този бас) е наистина един от най-важните инструменти в музиката, независимо от стила. Пуснали сте няколко примера, в които е ясно отчетлив и парчетата се градят около бас линията. Има и такива, в които нормалния слушател не може да различи бас линията ( дали ще е китара, контра бас, синт и тн), но махнеш ли я, всичко приключва. :) 
 

Това са много подходящи теми за маса между другото. :)

Поздрав:

 


 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2.07.2021 г. at 14:04, Logrus написа:

…..

 

Този пич ми го предложи тубата миналата седмица и му се изкефих доста.?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, axel написа:

Според мен, дори напротив, защото школованите такива им е трудно да импровизират, тъй като свирят само това, което им е написано през цялото време.  Разбира се, че повечето от тях се развиват и в други стилове и придобиват необходимите им умения, пък и много отдавна се изучава поп и джаз, не само класика. Вярно е обаче, че и те имат най-задълбочени теоритични знания, мисля.

 

Благодаря Влади. Джазът също е много сериозна музика. Затова по-горе го споменах наравно с класиката.

 

За класическите музиканти имах предвид, че ще им е по-лесно и ще се справят със свирене на поп и всичката останала модерна музика, защото: Те са свирили по-трудни неща. Напр. човек, който е учил контрабас или чело, много ще му е лесно на бас китара. Там и звукоизвличането е по-лесно. Същото е и за класическите пианисти, свирещите на класическа китара, цигуларите.

Иван Лечев е цигулар. Сега е един прекрасен китарист и за мен №1 в Бг. Сигурно и импровизатор. Цигулката 100% му е помогнала. Тя е много труден инструмент, заедно с пианото. Разбира се и сред класическите музиканти има кадърни и по-малко кадърни. Говорим за кадърните. Те имат качества свише, които са вродени. Не могат да се придобият колкото и часове да свириш на ден. Това са тези, които могат да импровизират и да свирят произведение на прима виста, без да сричат и т.н. каквото се сетиш. Ти си музикант. Просто бързо научават материала и го свирят веднага в темпо. Такива са и нашите любими сесийни музиканти. Свирят много материал и то различен. Няма кой да ги чака да го разучават дори и седмица.

 

Преди 1 час, axel написа:

 

Това са много подходящи теми за маса между другото.

 

 И аз така мисля. Поздрави. Музика по-късно :)

 

 

Редактирано от joro-120L
  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки, че пианото е широкоспектърен инструмент и има басови клавиши в ниския регистър, присъствието на бас допълнително украсява и придава дълбочина на мелодията.

 

 

  • Благодаря 2
  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.