Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Пътуване до Сърбия - особености?


evin

Recommended Posts

Предстои ми кратко пътуване до Београд за няколко дни, но не съм минавал през Сърбия от 10 години най-малко. Някой ще може ли да сподели дали има някакви тънкости при пътуване с автомобил, освен носене на задграничен паспорт и зелена карта? Също така имат ли винетки там или са си стандартните путарини на магистралите? Как е престъпността в Београд - в смисъл да търся ли платен/охраняем паркинг за колата или мога спокойно да паркирам навсякъде? В Београд има ли "синя зона" и въобще как се таксува престоя?

 

Благодаря! smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 58
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • evin

    7

  • diana_kraice

    6

  • PRR

    4

  • Alexandar

    4

Най-много писали в темата

По тези ти въпроси някой друг се надявам да ти отговори, тъй като не съм пътувал с кола там... или поне не съм карал аз. Но имам един приятел, който често пътува и от него знам малък "тънкаж" за полицията, който мисля би ти помогнал. По неговите думи е неизменна комбинацията - бензиностанция-ограничение- патрулка. Знам , че видят ли чужда регистрация е много по голям шансът да те спрат. Та той беше ми казал , че най добре е човек да се скрие зад някой камион, но да си плътно прилепнал, че да не могат да те засекат.

И отново подчертавам, че това не е от личен опит, а от чужд опит. Надявам се поне малко да съм помогнал. smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в Европа (и често в България :lol: ) спазвам всеки знак, станало ми е навик. Пише 30 - кютам с 30. Така че за превишена скорост няма как да ме спрат, освен ако не ми правят постановка. Иначе препоръката е добра smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

няма допълнителни такси само путарината :D

за ограниченията какво да ти кажа бях свидетел как се возех в едно такси

междуградско и ни снимаха с радар и скорост на снимката

от 3 км глобите приблизително 21-22евро на всеки 1 км горница ти си

преци как да караш

плащане каквато валута имаш в теб по към границата ни може и с бг левове

това е от мен надявам се да съм бил полезен поне малко

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително вериги и комплект резервни крушки в багажника (ако няма за кво друго да се хванат, искат тези работи)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И през лятото са ни ги искали... Говедото като реши да се заяжда smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

smile027

Концерта на Рамщайн, предполагам :)

 

Аз да кажа - бях в Белград лятото за 2 дни, хареса ми - приятно и спокойно, но за престъпността - никога не знаеш. Иначе си караш с ограниченията и нямаш проблеми.

 

Аз искам да питам за друго - нали се опитваха да прокарат някаква простотия, че ако нямаш ЕЗОк (европейска здравна карта) нямало да те пуснат да минеш границата smile096

Таз глупост мисля че отпадна, но все пак ако някой има информация моля да сподели.

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЕЗО карта трябва да имаме, ако посещаваме други държави от ЕС, за да може да ни обслужват безплатно и по-лесно в техни болници. За Сърбия няма как да я изискват, щото Сърбия не е в ЕС. И мисля, че на нашите граници, при излизане, няма да я изискват, но ако ти се случи нещо в ЕС, ще трябва да плащаш бесни кинти като поп, ако не искаш да мреш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Аз искам да питам за друго - нали се опитваха да прокарат някаква простотия, че ако нямаш ЕЗОк (европейска здравна карта) нямало да те пуснат да минеш границата smile096

Таз глупост мисля че отпадна, но все пак ако някой има информация моля да сподели.

Поздрави

 

Аз винаги си правя международна здравна застраховка, т.е. няма грижи. За 15дни беше 20лв или нещо от сорта. А за Сърбия ти трябва такава, не ЕЗО.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж си хубаво зелената! Трябва да ги пише сърбите като SRB /сърбия/, а не SCG /сърбия и черна гора/. Ако не си така, както те искат - 110 евро май беше за една седмица зелена карта за тях. На границата може да ти се правят на ударени и да ти викат да си купиш зелена карта от тях - тегли им една майна :) Пътищата са си с такси - взимат кеш /техен/, евро или кредитни/дебитни карти. Пътя е добър. Спазвай ограничението!

Приятно пътуване smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За гориво си обмени динари, че закръглят в тяхна полза. Или плащай с карта. На путарините може и с евро. Таксата до Белград е 8 евро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По тези ти въпроси някой друг се надявам да ти отговори, тъй като не съм пътувал с кола там... или поне не съм карал аз. Но имам един приятел, който често пътува и от него знам малък "тънкаж" за полицията, който мисля би ти помогнал. По неговите думи е неизменна комбинацията - бензиностанция-ограничение- патрулка. Знам , че видят ли чужда регистрация е много по голям шансът да те спрат. Та той беше ми казал , че най добре е човек да се скрие зад някой камион, но да си плътно прилепнал, че да не могат да те засекат.

И отново подчертавам, че това не е от личен опит, а от чужд опит. Надявам се поне малко да съм помогнал. smile159

Само ще вметна обаче от собствен опит,че карането плътно прилепнал зад камион може само да ти донесе някой камъче по стъклото или фаровете,е тогава ще имаш проблем.Карай си спокойно ,спазвай си ограниченията,това за веригите е така и крушки резервни да имаш.Едно време беше страшно ,сега вече не е така.И не се прави на европеец ако те спрат,че са големи националисти.

Приятно пътуване!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди два месеца пътувах през Сърбия за Франция и обратно и ми направи впечетление,че нещата доста са се променили през последните години.Последно минавах от там през 2004г.

Сега няма толкова полиция по магистралата,плаща се почти навсякъде с евро и отношението към българите е много по-добро от годините,когато пускахме натовски самолети да бомбардират Сърбия.Сега ,като че ли има повече дупки по магистралата от преди,но пък има много бензиностанции на ОМВ и Лукойл и ако имаш техни карти ,зареждаш

без проблеми.Зелената карта е задължителна,мойта си вървеше с гражданската от края на

ноември 2009г. и си пишеше SRB на нея.Спазваш си ограниченията в скоростта и всичко ще е наред! smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега ,аз доста пъти съм , ходил на разходки из сърбия ,до ниш , пирот , лесковац , белград и там некви села дето не им помня имената, да ти кажа в големите градове си имат някакви обособени места за паркиране дето могат и с смс, да се платят , ако не се лъжа . За столицата знам че е добре колата на платен паркинг , и предвид че са големи шувинисти ,искат да им се говори на техния език.Съвет от мен, земи си едно стекче бира в кутики, защото спрат ли те някаде , задължително ще трябва да "порадиш".А бира и "кисела" / " пръдена" вода ,много обичат.Пари е най-добре да си обмениш в някое тяхно бюро ( менячница ) ,сменяш евро за динари.И бих ти препоръчал преди белград от ляво ,кафана "ягода"(или нешто такова беше) да похапнеш от техните скари (плескавица, вешавица , , , )

smile159

 

 

p.s.

роуминга в сърбия е един от най-скъпите в Европа нешто от порядъка на 3лв на мин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съветите!

 

Направих си тридневно пътешествие и съм изключително доволен от красивия Београд, хубавите плескавици, прекрасната бира Никшичко пиво (черногорска бира всъщност) и красивите сръбкини :smt017

 

Нулеви проблеми по границите и пътищата, спазвах си всички ограничения. Радар имаше само на едно място в обратната посока. Колата ми даде разход от 6.00 л/100 км София-Белград-София. Нужни документи - валиден задграничен паспорт и зелена карта за колата, която покрива SRB (не SCG!). Пътищата са кърпени и поддържани, дупките се броят на пръстите на едната ръка. Извън Стария град от другата страна на Сава има много места за денонощно паркиране. Престъпност не забелязах да има. Шофьорите им са общо взето културни с изключение на малки селски камикадзета с разбрицани застави, за които физичните закони не важат.

 

Много са напред сърбите, най-вече като култура и манталитет, хем ги биха с бомби и не ги искат в ЕС (боли ги к*рец, дето се казва). За пореден път се убеждавам колко сме зле в България... с такива политици - толкова smile012

 

Също така препоръчвам на притежателите на навигация Garmin да си сложат карта Serbia & Montenegro v2.2, която е много подробна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Аз често пътувам до Белград.

Значи след границата до Ниш по селцата през деня може да срещнеш полиция, но след 22:00 много рядко, даже инцидентно излизат.

На магистралата сърбите ми казаха, че нямат право да ви спират патрулки, но има едни коли с мобилни камери, те ако ви снимат няма измъкване, такива има един черен VW Passat, черна или много тъмно зелена Шкода СуперБ, БМВ 5-ца от по старите, АУДИ А6 - цвят незнам. Те изглеждат като обикновени коли, т.е. нямат отличителни белези, но с колкото и да караш те те настигат залепват се за малко зад теб снимат те и после според случая или отзад ти светват с вътрешни полицейски лампи или те изпреварват и те спират отпред, като на задното стъкло светва надпис Полиция. С тях почти няма оправия, освен ако не сте си приготвили много Евро, иначе ако случайно ви спре патрулка ще ви таксуват 20-40 Евро, все за нещо ще се хванат. Техните полицаи са като нашите - подкупни.

Като ориентир последно април курса беше 1 Евро - 100 Динара

 

Патрулките обикновенно стоят около бензиностанциите и там минавайте със 120-130, иначе може 160-190, че да можете да намалите ако ги видите навреме.

 

Аз пътувам с нормална зелена карта без някакви специални означение, винетки няма има путарина, беше 12 Евро сега са я намалили на 8 Евро, най-добре плащайте с карта навсякъде, много лъжат с курса като ви обменят еврото с динари, левовете не вървят никъде, даже в банките неискат да ги сменят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предстои ми кратко пътуване до Београд за няколко дни, но не съм минавал през Сърбия от 10 години най-малко. Някой ще може ли да сподели дали има някакви тънкости при пътуване с автомобил, освен носене на задграничен паспорт и зелена карта? Също така имат ли винетки там или са си стандартните путарини на магистралите? Как е престъпността в Београд - в смисъл да търся ли платен/охраняем паркинг за колата или мога спокойно да паркирам навсякъде? В Београд има ли "синя зона" и въобще как се таксува престоя?

 

Благодаря! smile027

 

Много е важно да не направиш някакво нарушение (основно превишена скорост).

Техните ченгета са много заядливи и не пропускат възможност, особено с чужденец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 години по-късно...

Зная, че темата е на 100 години, но реших да ползвам нея, вместо да пускам нова със същите въпроси.

 

С Баба Маргарита мислим да направим един сериозен преход до Гуча следващата събота и неделя, когато ще е финала на международния им фестивал за духова музика. \:D/ Та, освен зелена карта, да спазвам ограниченията, да имам вериги и резервни крушки и динари... Какво други ми трябва за Сърбия с кола? т.е. С МОЯТА кола? :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Сърбия принципно също се кара на фарове целодневно. Иначе ти трябват ракия и сръбска музика - по много и от двете smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Сърбия принципно също се кара на фарове целодневно. Иначе ти трябват ракия и сръбска музика - по много и от двете smile091

Аз карам на фарове от години. Няма проблем за това. За ракията... ще видим. smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.