Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Летни гуми - какви ?


Recommended Posts

преди 1 минута, stanley написа:

И на истинска каруца съм се возил и на Суперб2 и чесно казано Пасат-а вози по-дървено от Суперб-а.

Малко ме изненада, този факт, особено след като си мислех, че Суперб 1 на 17 вози твърдо. Леле каква заблуда! 

Ще го търсим мекото возене на многоточковото окачване, ама скоро няма да го върнат.

Преди съм го казвал и пак ще го кажа: 235/45/17 ми идва прекалено за фабричен размер на Пасат-а, при положение че на Суперб 2 дават фабрично 225/45/17.

Единствения плюс на по-големия размер е 1см към клиърънса. Вероятно и малко подобрява комфорта също така.

 

Хахахаха! И аз го бях чувал от един приятел това за пасатора :D В следващия модел на твоя са ме возили и не ми хареса особено... 

 

С по-широките гуми е супер, определено се усеща разликата, но и разход и ала-бала, всичко е нагоре... :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1k
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • sauber

    127

  • niki

    56

  • Izolini

    53

  • The Best Forman

    41

Преди 1 час, stanley написа:

За скоростният индекс вече стана ясно какво означава, обаче за товарният индекс ми е интересно дали правилно разбирам нещата.

Пасата го дават с Тегло - 1445кг (предполагам празен) и с Максимално тегло- 2080 кг (предполагам с 4 човека и доволно багаж).

 

Това означава ли, че деля 2080 на 4 и получавам минимално допустимия товарен индекс на единична гума?

Пример: 2080/4= 520кг  т.е. гума с теглови индекс 91= 615 kg е ок в моя случай.

 

Питам понеже по някакви каталози препоръчват за Пасата за 17 джанта  товарен индекс 94 = 670кг.

 

Предполагам разликата между 91 и 94 е в количество вложен материал, оплетка и т.н. 

А каква е разликата тогава между 91XL и 94? Коя гума е по добра за Пасата 91Y или 94W? 

Има ли разлика във комфорта с гуми с различен товарен индекс т.е 94 по-дървено ли се усеща от 91?

 

P.S. Много въпроси станаха. Ако някои е чел повече по темата, нека сподели.Предполагам ще е интересно за доста хора.

 

На първият ти въпрос - да. Реално гума, която е маркирана с индекс 94, може да понесе МНОГО повече от 670 кг. Естествено няма как един производител да предвиди с колко багаж, в кой завой и с каква скорост ще влезеш, респективно какъв ще бъде тегловият натиск на гумата. Съответно е налично сериозно презастраховане. Индекса е по-скоро ориентир, който е за да разделиш ДММ (допустима максимална маса) на МПСто на четири и да видиш дали гуми с индекс X са ок за теб.

 

 

преди 55 минути, winrg написа:

Сметката за килограмите е така, но не съвсем ;).

  • При натоварена кола дали има равномерно разпределяне на товара между предната и задната ос?
  • Какво се случва с товара при ускорение/спиране/завиване?
  • Дали препоръчваният размер гуми се предлага масово и с двата тегловни индекса (без означение XL) или по-малкият е по-скоро изключение?

XL гумата най-вероятно е с друго (по-голямо) число отпред. Относно разликите в комфорта, нека който е карал с различните варианти да сподели.

 

П.П. Една бърза справка за размер 235/45/17 показва, че масово гумите са с теглови индекс 94, а XL вариантите са с 97.

 

С товара какво се случва не е много важно, тъй като това не е самолет и ефектна на "weight displacement" няма съществено, да не кажа никакво значение. Както съм написАл и по-горе, тегловите индекси са с огромна резерва. Няма проблем да се осредняват сметките, защото в противен случай ще се наложи да си купуваме гуми за предна и задна ос с различни индекси. Изключае собствениците на Порше, където масата между предна и задна ос винаги клони към 50% на 50% :)

XL гумите са с подсилка, а подсилката няма нищо общо със способността им да носят по-голям товар. Тази им екстра идва като последствие от подсилка, а не като цел.

 

преди 42 минути, The Best Forman написа:

Возят твърдо прекомерно напомпаните гуми ... моите 17" са с XL борд и при 2.3 атм. си возят прекрасно , даже по-меко от зимните 15" , които ми ги направиха 2.2 в ЕТ и от тогава се усещаха като дървени колела на каруца ;)

 

Както писах и по-напред в темата, возията на колата идва от окачването. Гумите играят роля сигурно в рамките на 10 %. Ако те кача в Супърба, няма да направиш разлика дали гумите са на 2 или 3 BAR. Вози си все така чудесно, както е писал и Стенли. Респективно на това, ако те кача в Круйзера, ще вози ужасно и на 1.8 BAR (пробвал съм).

 

p.s. - И имайте предвид, че в една гума се гледа формула скоростен и теглови индекс. Само едното няма как да се разглежда, тъй като те са производни и свързани едно с друго.

Редактирано от sauber
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 3.04.2019 г. at 11:55, Mishelle написа:

Избора ми за следващите (надявам се) поне 3-4 години е DUNLOP Sport MAXX RT 2. .

Някакви впечатления от гумите? 

Не беше ли това модела,  за които,  Ицо  @izolini казваше,  че след втората година рязко започвали да се пързалят и не държали? 

 

Какво му имаше на Нокиана,  че го махна? Микро нацепвае или друго? 

Редактирано от stanley
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sport Max RT на Dunlop, според намерена информация, се износва много бързо. Собствениците му са доволни, защото много държи, има отлично сцепление. И отдават бързото износване на това. Но може би се оказва, че износването е било прекомерно бързо. Точно това, според същата тази информация, е коригирано от Dunlop в Sport Max RT 2 - това е гумата, която взех. Наследник е на RT.

 

Минал съм само около 600км с тях. На сухо, при 6 градуса околна температура и на износен асфалт, на старт и завои държат отлично. Приплъзването, поне за мен, е предсказуемо. Загубата на сцепление не става изведнъж. При условия, в които стария Nokian zLine се пързаляше, този Dunlop учудващо държи. Днес сутринта, при 9 градуса околна температура, валеше стабилно дъжд. Пробвах ги на старт и поднасяне - отново държат отлично. И при двете споменати температури асфалта със сигурност е бил по-студен, но не съм мерил с колко. Не съм правил опит да "загрявам" предварително гумите (то в това време няма и как). Колата е О2 vRS, гумите са напомпани на 2.8. Колата вози осезаемо по-меко, съпоставено със същите атмосфери при Nokian zLine. От към шум са по-тихи от zLine. Това са впечатленията ми до момента. Повърхностни са, но и гумата се кара отскоро, все още е нова. Има коментари, че Dunlop лесно се кривят. Дали е вярно и за кои модели става дума незнам. Дано не е този.

 

Nokian-а, който махнах, като нов никога не държал толкова добре на старт. Но в завоите беше много добър. На дъжд с висока скорост - не съм карал с по-добра гума. Dunlop-а още не съм го тествал в такива условия. Махнах го не заради суеверието, което не приемам, че "след 3 години гумата не става", а защото и четирите гуми имаха заченки на напукване. Все едно 10 години са седяли на слънце. Напукването се появи, по спомен, на третата година. Някой тук беше написал, че това се случвало с Nokian, правен в Русия. Тогава погледнах, моя е Made in Russia. Допълвам, че гумата, т.е. колата нощува в гараж, а през работен ден седи на подземно парко място. Не я пече слънце, не я морят жегите. В допълнение, явно съм стъпил на нещо широко и остро, което беше разцепило едната гума почти до конците по цялата дължина на едното блокче на грайфера. Но и да не беше тази цепка, вече ме беше шубе да ги карам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...
На 27.04.2019 г. at 19:46, nevermess написа:

Аз се спрях на Michelin Pilot Sport 94Y XL да видим толкова ли са добри, колкото казват хората....

Ще останеш доволен. Един сезон ги карах, но бяха супер на мокро и сух асфалт -  ПС4 225/40/18.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взех Hankook Ventus Prime 3 225/45/17 94W - https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/letni-gumi/hankook/ventus-prime3-k125-22545-p-189957.html

 

Минах с тях около 1000км по Великден и това е което ми направи впечатление:

- при 2.7атм - както е по предписание, колата вози доста твърдо, на 2.4 са ми идеални

- борда им е малко плитък, не покрива особено добре джантата - 7.5J

- над 120 стават леко шумни, а при грапав асфалт - доста шумни при още по-ниска скорост

- сцепление на сухо и мокро е добре. Аз така или иначе карам далеч от лимита на гумите, но все как колата се усеща стабилна.

- дълбочината на грайфера е около 7.5мм според един архаичен шублер на сервиза за гуми. 

 

Като цяло съм доволен от гумите. Сега остава теста на времето и дано не се напукат на втората година, че няма да съм щастлив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да се напукат! Карам вече трети сезон с HANKOOK Ventus S1 Evo2 K117 и освен леко намалелия грайфер, други признаци на износване нямат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при мен на джипката не се напукаха - направо почна да се разпада Ханкука на 3-тата година. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, Impress_me написа:

И при мен на джипката не се напукаха - направо почна да се разпада Ханкука на 3-тата година. 

Надявам се да си имал лош късмет и на мен да ми се размине. От няколко различни места ми похвалиха марката и модела за добра гума в средния клас. В същото време ми споделиха, че премиум марките вече са премиум повече на цени отколкото на качество. Препоръката, като цяло е да се купуват по-бюджетни марки и да се сменят по-често, на 2 сезона примерно. Ако някой може да си сменя премиум марките на 2-3 години - лошо няма. Различният стил на шофиране и различните условия на експлоатация на автомобила предполагат и различен тип и клас гуми - всеки сам си преценява. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес загледах и Континенталките ПК5. Сега им е второ лято и вече има видими следи от употреба. Явно джипче+по-агресивно каране+родните пътища не са добра комбинация (Колата няма проблем с ходова част). Дано изкарат и другото лято. Положението със зимните Контита е същото.

В пряко сравнение с Ханкука - Контито държи много по-здраво, по-безшумно е и като цяло е много по-комфортна гума.

 

Редактирано от Impress_me
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като минах няколкостотин километра на Мишелин Пилот Спорт 4 ето малко информация, която може да е полезна за кандидат купувачи. Конкретният модел/размер 205/55/16 94Y XL Michelin PS4:

 

1) Гумите идват с борд за защита на джантата, който според мен не върши много работа (може да се дължи на факта, че джантите ми са 7J)

2) Гумите нови идват с малко по-плитък грайфер от конкурентите си около 6мм.

3) Уникално поведение на сухо. Гумите са изключително "лепкави". Прави впечатление, че лепят прах и пясък, нещо което не ми се беше случвало с друга гума. това може да доведе де по-бързото им износване......

4) Гумите са изключително безшумни и не се чуват в купето (поне не на Шкода Супърб)

5) Изненадващо комфортни гуми, което може да не се хареса на по-спортните натури. Очаквах по-изразено спортно поведение.....

 

Това е от мен. Направих си труда да споделя преки наблюдения, защото за този модел гуми има изключително малко информация във форума. Дано съм помогнал на някого в избора.....

Редактирано от nevermess
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hankook Ventus Prime 3 - 205/55/16 - OK2

 

Втора година и около 15к км.

Няма разлика в комфорта от зимните 15-ки.

Като стабилност в завои съм много доволен, но според мен си е и от колата, защото съм толкова доволен и от зимните. Не мога да им стигна лимита в завоите, защото ме хваща страх, какво би се случило ако изпуснат с такава скорост, но съм ги подлагал на сериозни изтезания и досега не са ме подвели.

За шум... в тая кола шумовете са много, но като цяло не ми прави впечатление, значи не са много шумни.

На мокро и сухо си спират много добре.

Бих си взел пак такива, особено за 100 лева на гума, е доста добър избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Континентал Премиум Контакт 6 в 225/45/17 - втори сезон, вече успях да чукна към 3К от както ги сложих. Държат си се както първият ? Не че съм очаквал неприятни изненади, но все пак да пиша за някой, който може да го вълнува. Гумата си изглежда като нова, няма микро пукнатини или признаци на стареене. Сместта им е доста мека, както е писал колегата и за Пилот Спорт-а по-горе, лепне пясък по нея. Бързо бързо ще свърши, но според мен ще си изкарат едни безкомпромисни 35-40К (по мойте стандартни, иначе може и повече).

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам някакви странни летни гуми - на сухо при потегляне приплъзват , но на спиране и при движение на суха и мокра настилка държат като питбул , днес умишлено се опитах в един от многото дъждове , които валяха да пробоксуват при потегляне ... ами не се случи , колата просто се изстрелваше ... странен Нексен .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 13 часа, The Best Forman написа:

 странен Нексен .

Може ли да кажеш модела, размера и на колко години са гумите.

Има някои кръстовища, където асфалта е гладък на стъкло и не е критерии ако на такива места приплъзват. Ако е на всяко второ тръгване, тогава си е проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда. Например ако се движиш посока ЮУин по южната дъга и имаш желание да слезнеш на бул. България. Първият завой, самото отклонение е супер, влизал съм с по 100-110 (както се казва в ралито - caution dont cut, че има подскок плътно в дясно) в него. Следват брутални спирачки, защото вторият завой пързаля колата и при 50 кмч. в горещ и слънчев ден, направо си се получава недозавиване. А видимо асфалта не изглежда мега зле.

Подобна е ситуацията и с кръговите на В. Търново (ако караш София-Варна или обратно). С Премиум Контакт 5цата на Октавията още, чисто нови, задника й тръгна при някаква скорост от сорта на 40 кмч. и аз подпикнах, защото далеч не го очаквах. От тогава проблем не съм имал, защото минавам с 20 кмч. през тях :D А там асфалта също не изглежда да е загладен и свършил курса.

 

Иначе това, за което пишеш The Best Forman, го имам като феномен на зимния Ханкук. Според Стенли е заради тежестта на двигателя отпред, но аз го чувствам да е от самите гуми. Спират по-добре от колкото тръгват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, The Best Forman написа:

Нексен N fera SU1 205/45/17 на едно лято .

Попитах за модел и т.н. защото, когато закарах Ханкук-а за монтаж (4 чисто нови Ventus Prime - 3 225/45/17) в сервиза ми казаха, че лекинко съм се бре*бал защото Ханкука бил същата стока като Нексен-а, ама с 20-30% добавена стойност заради по-утвърдената марка. Не се впечатлих особено, защото преди това бях изгледал една камара клипове и ревюта за моя модел и имах достатъчно инфо за гумата, която избрах. Интересно беше да разбера как се държи Нексен-а и дали наистина е супер гума в средния клас,  и за момента леко подценена, поради което леко по-евтина. Както бяха Хуавей преди 3 години, например. 

 

На мен ми е тръгвала задницата със Фиеста на кръговото между Надежда и Обеля - под метрото. Първият път беше случайно, след това не баш... 

 

За момента Ханкук-а не ме е подвел нито веднъж (освен, че пак ми друса колата :) ), даже нарочно си го натискам на моменти да видя къде му е предела, ама още не съм го намерил. ... то и аз съм един пилот изпитател...

Редактирано от stanley
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 22 часа, The Best Forman написа:

Имам някакви странни летни гуми - на сухо при потегляне приплъзват , но на спиране и при движение на суха и мокра настилка държат като питбул , днес умишлено се опитах в един от многото дъждове , които валяха да пробоксуват при потегляне ... ами не се случи , колата просто се изстрелваше ... странен Нексен .

 

Същото се получава и с моите Goodyear F1 на 2 сезона. На мокро, колата просто лепне за пътя. Но на сухо, при раздаване на малко повече с десния педал - превърта чат-пат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, zloQQ написа:

 

Същото се получава и с моите Goodyear F1 на 2 сезона. На мокро, колата просто лепне за пътя. Но на сухо, при раздаване на малко повече с десния педал - превърта чат-пат

Същото е и при мен с бюджетните Debica uhp 2. На съхо превъртат на моменти, но на мокро са близки до перфектното. Но пък са евтини!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 16.05.2019 г. at 10:03, sauber написа:

с кръговите на В. Търново (ако караш София-Варна или обратно).

Ох, колега, олекна ми :) Мислех,че аз съм се изхвърлил и съм влязъл прекалено бързо в шибаното кръгово. Направо ми се дръпна лайното, а карах с не повече от  25- 30 (колко може да вдигна от място до изхода за София) , на сухо, а се почувствах като на лед. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 месеци по-късно...

Да повдигнем темата, че скоро предстои да минаваме на летни гуми.

Сегашните ми летни са Conti PremiumContact 5, размер 205/55/16. Имат още грайфер, но миналото лято усетих, че вече сцеплението е намаляло и ще трябва да се сменят.

За сега се колебая между Conti PremiumContact 6 и Bridgestone T005 или S001.

Колебая се и за нещо по-бюджетно като Uniroyal Rainsport 5 например.

Може и други марки и модели да препоръчате.

Модели с Eco, Blue и т.н. мисля да ги пропусна.

Ще се монтират на О2 1,6тди

Редактирано от winrg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

изключително съм доволен от Good year Efficient grip performance в размер 195/65/15 - 5 сезона и 47318 км, на около 1.5 мм от маркера са след този пробег. ще взема същите, но от новия модел - Good year Efficient grip performance 2. бордовете на континентала са по-меки от тези на гудиъра, поне на пипане в склада.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.