Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Летни гуми - какви ?


Recommended Posts

Твърдата гума означава, че повече неравности от пътя ще стигат до окачването, т.е. ще има елемент на "разбиване". Но тия коли не са Шкодите от 70-80те, при които предницата си беше кашкавалена. Не вярвам да и навреди. 

По-скоро ми е интересно да опишеш какво имаш предвид под "ужасно твърда гума" ? И какъв размер са тези гуми?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1k
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • sauber

    129

  • niki

    56

  • Izolini

    55

  • The Best Forman

    41

На 23.03.2019 г. at 7:09, PRR написа:

Твърдата гума означава, че повече неравности от пътя ще стигат до окачването, т.е. ще има елемент на "разбиване". Но тия коли не са Шкодите от 70-80те, при които предницата си беше кашкавалена. Не вярвам да и навреди. 

По-скоро ми е интересно да опишеш какво имаш предвид под "ужасно твърда гума" ? И какъв размер са тези гуми?

Точно на 120 ката предницата си е супер здрава!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.03.2019 г. at 7:09, PRR написа:

Твърдата гума означава, че повече неравности от пътя ще стигат до окачването, т.е. ще има елемент на "разбиване". Но тия коли не са Шкодите от 70-80те, при които предницата си беше кашкавалена. Не вярвам да и навреди. 

По-скоро ми е интересно да опишеш какво имаш предвид под "ужасно твърда гума" ? И какъв размер са тези гуми?

Усеща се всяка неравнинка на пътя, и като влиза в дупките, не омекотява, а влиза твърдо.Явно самата гума е твърда, и като са напомпени на 2.2 още повече се усеща.Тия дни ще мина на стенд, и тогава ще кажа повече за предницата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако правилно съм разбрал размера е 205/55/16. При 2.2 не би трябвало да е толкова твърда возията. С какъв манометър си ги мерил, че моят опит с бензиностанциите е +- 1 атмосфера :(

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С 225/45/17 съм.Зимните ми са 205/55/16.

Не съжалявам, че не се набутах с по-скъпи гуми, а мога да си го позволя.

Следващия път ще си сложа най-доброто, тогава ще видя дали си заслужава.

Гумите ми ги напомпиха с азот по време на монтажа.

Редактирано от Ванко
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, Ванко написа:

С 225/45/17 съм.Зимните ми са 205/55/16.

С 225/45/17 Суперб 1 си вози много приятно.

Първото нещо, което трябва да направиш е да провериш налягането на гумите.

На някои сервизи за гуми помпят над стандарта, за да "легне" хубаво гумата на джантата.

На моя Суперб си карах 17' на 2.4 предни и 2.2 задни (когато карах без багаж) и бях много доволен от комфорта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На този размер и на тази кола, карам и четирите гуми на 2.8. Това е ако нямам предстоящо пътуване с багаж и прочие. Ако имам, налягането расте значително. Никога не съм усетил проблем с комфорта. По-голямо значение за комфорта, клатенето и тресенето има окачването. Гумата придава съвсем малко...

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно така. В началото на месеца, сложих нови летни гуми и колата взе да вози ужасно. След една седмица, премерих налягането и се оказа 2.5 навсякъде при предписание 2.0/2.2. Когато го направих по предписание имаше коренна разлика в положителен аспект. Може при супърб с многораменно окачване да няма голяма разлика, но при октавия с 16 цола има определено. 

Редактирано от niki
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При всички коли с повече или с по-малко от предписаното има доста големи разлики :) Вече зависи и от гумите, но при предписано 2.1/2.1, предните са падали до 1.9, задните до 2.0 и колата направо спира да върви - давам газ на места, където трябва да натискам спирачка. ;)

 

При "препомпани" (2.5-2.6) гуми, пък е обратното - много върви, но спирането е доста по-трудно придружено с подхлъзване. :)

 

Това е моят опит... има разлика, определено :) За мен съм намерил златната среда - ако производителя е казал 2.1 - аз ги правя на 2.2. Доста по-добре ми се струва откъм вървеж, спиране и разход на гориво.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заповядайте да ви повозя в `жипа. Пробвал съм и на 1.8 и на 3.0 атмосфери. Другасането си е еднакво зле. Същото и при Супърба. Не хващам разлика във возията. За Октавията нямам спомени как е било, но там с тоя висок борд (195/65/15) беше малко трудно да се прецени. Гледайте да карате както казва производителя за налягането и всичко трябва да е шеЗ :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, моля за съвет Фулда или Ханкок да избера?

 

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/letni-gumi/fulda/sport-control-22545-p-201884.html

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/letni-gumi/hankook/ventus-prime3-k125-22545-p-188147.html

 

За Фулда-та четох че се нацепвала на втората, третата година. Двама колеги обаче много ми ги хвалят, че е мека и тиха гума с отлично поведение на мокро.

Ханкок-а от друга страна много го хвалят във форума и заема по-високо място в тестовете за гуми, обаче го дават по-шумен и твърд.

 

Приоритет е мека возия, поведение на мокро и да не свършат за 20 000км.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам косвени наблюдения, ама нали знаеш, няма как да не ти оставя 2ст.

 

Всичко, което си написал за Фулдата е така. Преди да ги монтирам за трети сезон забелязах, че самата гума е супер състарена. Протектора беше между 6и7 мм. Продадох ги на един пич да се радва. Иначе държаха много добре, да не кажа перфектно. На мокро също се справяха супер. Това, което говоря е за модела Екоконтрол.

С Ханкук ме запозна човек, на който имам доверие за всичко и от зимните съм много щастлив. Отзивите за летните са абсолютно същите.

Честно да ти кажа, от това което гледаш нещата са си хикс от всякъде. Ако ти се инвестират още 100 лв. (100 общо за целия комплект 4 бр.), отиди и си вземи Премиум Контакт от ЕТ. Цената му там пак си е 168 лв. на парче както беше и миналата година :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фулда екоконтрол 205/55/16 карам втори комплект по стечение на обстоятелствата... не е моята гума. слаб борд, на мокро не се чувствам сигурен, износва се видимо интензивно, особено на предния мост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Карах HANKOOK Ventus Prime2 205/55/16 50к км и сега подкарвам HANKOOK Ventus Prime3, но е още рано да кажа защото е само на един сезон (от миналото лято).

Преди това карах HANKOOK Ventus Prime първата версия но, 205/55/15 и пак нямах никакви забележки, продадох ги защото смених размера.

(момчето което ги купи след това ги кара няколко сезона на голф гти и много газ видяха, без забележки)

 

Та на темата, модела няма нищо общо с еко контрол, блу форс, хай резистънс и тем подобни еко гуми които са толкова твърди, че не се търкат.

Този модел е среден клас и се бори успешно с гуми от ценовия клас на 150+ лева от конкуренцията и ги превъзхожда.

На мокро гумата се държи адекватно и е много прецизна, на сухо има добро управление и нямам никакви забележки дори и със скорости над 160. 

За шум няма какво да кажа при скорости над 100, почвам да чувам вятъра не гумите.. в смисъл не са ми шумни.

Средният живот на този модел е около 50-60 к км, за сведение ето как изглежда Прайм 2 на 50 к км:

 

7dcd8f1182486834.jpg

 

 

p.s

имам поглед и над фулда еко контрол само, че 14 ки на ярис сложени.

Ами ще заровят колата, седят като нови и спират толкова зле колкото и матадор, дебика и тигър.

Купени нови преди шест сезона, отвратително пластмасови боклуци - перфектната гума за такси.

Редактирано от SunShine
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм за ханкук, но за к117. https://www.bggumi.com/eshop/productinfo/1/3007010194220250/

https://www.bggumi.com/eshop/productinfo/1/3007010207554314/

 

Гума за фабрично вграждане на ауди РС4. Щом е добра за него, сигурно става и за Пасат. Гледам, че на двата линка има разлики в индексите. Мисля че са A за спиране и C за разход. 

Редактирано от niki
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, niki написа:

Аз съм за ханкук, но за к117.

@nikiКаква е разликата между К117, К125 и сега виждам, че са пуснали К127 - ако знаеш?

По спомен 117 беше за по-спортно каране, а 125 за touring и по-ежедневно каране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След сериозен "напън" от страна на някои съфорумци се отказах от Fulda. Избора ми за следващите (надявам се) поне 3-4 години е DUNLOP Sport MAXX RT 2. Размера е 225/40/18. Предвид това, че по-горе дискутирахме скоростния индекс, в случая той е 92Y. И точно във връзка с тази дискусия споделям - гумата на 6 градуса околна температура (незнам колко е била на асфалта) се държи отлично. Тествах я и на изхабен асфалт, софиянци знаят какъв е той на кръговото на 4-ти километър на Цариградско. Гумата няма и следа от "пластмасово поведение". Което означава, че лятото ще държи разкошно сцепление, дори в града.

 

Подобно на Сашо @sauber и аз обичам добре напомпани гуми. Изпердаших ги както обикновено на 2.8. Сместа и конструкцията, използвани в гумата, явно са добри. Защото въпреки тези атмосфери дребните неравности или не се усещат или са трудно доловими. Което за мен означава, че гумата работи добре и при търкаляне.

 

Като шум, осезаемо по-тихи са от стария ми Nokian zLine в същия размер. За мен това не е толкова плюс, колкото констатация. Защото шума не ми пречи, не ме дразни и не основния критерии, по който избирам гума.

 

Сега остава и да изкарат достатъчно дълго. Не като Nokian zLine, които се наложи да бракувам, независимо че по пътно поведение и дълбочина на каналите имаха хляб за поне още 2 сезона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, stanley написа:

@nikiКаква е разликата между К117, К125 и сега виждам, че са пуснали К127 - ако знаеш?

По спомен 117 беше за по-спортно каране, а 125 за touring и по-ежедневно каране.

Вероятно е така, к125 е туринг гума. Но не мисля, че 117 е рейсинг. Така поне се изказа Кристиян Менцел при теста на РС4 по АМС. Каза, че са далече от пърформанс моделите на Мишлен и са насочени повече към комфорт. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всички модели с еко- , блу- , грийн- , и тем подобни енергийно ефективни гуми са с доста пластмаса в гумата и респективно имат по-лошо сцепление при спиране/потегляне и склонност да се подхлъзват , но ако се карат разумно , няма никакви проблеми ... карам втори сезон такъв модел на Нексен и съм доволен (особено пътвата седмица след сваляне на зимните гуми).

Колкото до налягането в гумите - определя се от теглото на колата и аеродинамичното притискане , което генерира колата при движение с висока скорост и целта е гумата да има максимална контактна повърхност.

Когато се кара мека една гума контактната повърхност е само по външните ръбове и респективно там се износва.

Когато се кара твърда - контактната повърхност е само в средната част. И в двата случая имаме намалена контактна повърхност с пътя и влошени характеристики.

Та за това са онези таблички на капачките на резервоара ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За скоростният индекс вече стана ясно какво означава, обаче за товарният индекс ми е интересно дали правилно разбирам нещата.

Пасата го дават с Тегло - 1445кг (предполагам празен) и с Максимално тегло- 2080 кг (предполагам с 4 човека и доволно багаж).

 

Това означава ли, че деля 2080 на 4 и получавам минимално допустимия товарен индекс на единична гума?

Пример: 2080/4= 520кг  т.е. гума с теглови индекс 91= 615 kg е ок в моя случай.

 

Питам понеже по някакви каталози препоръчват за Пасата за 17 джанта  товарен индекс 94 = 670кг.

 

Предполагам разликата между 91 и 94 е в количество вложен материал, оплетка и т.н. 

А каква е разликата тогава между 91XL и 94? Коя гума е по добра за Пасата 91Y или 94W? 

Има ли разлика във комфорта с гуми с различен товарен индекс т.е 94 по-дървено ли се усеща от 91?

 

P.S. Много въпроси станаха. Ако някои е чел повече по темата, нека сподели.Предполагам ще е интересно за доста хора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сметката за килограмите е така, но не съвсем ;).

  • При натоварена кола дали има равномерно разпределяне на товара между предната и задната ос?
  • Какво се случва с товара при ускорение/спиране/завиване?
  • Дали препоръчваният размер гуми се предлага масово и с двата тегловни индекса (без означение XL) или по-малкият е по-скоро изключение?

XL гумата най-вероятно е с друго (по-голямо) число отпред. Относно разликите в комфорта, нека който е карал с различните варианти да сподели.

 

П.П. Една бърза справка за размер 235/45/17 показва, че масово гумите са с теглови индекс 94, а XL вариантите са с 97.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, stanley написа:

За скоростният индекс вече стана ясно какво означава, обаче за товарният индекс ми е интересно дали правилно разбирам нещата.

Пасата го дават с Тегло - 1445кг (предполагам празен) и с Максимално тегло- 2080 кг (предполагам с 4 човека и доволно багаж).

 

Това означава ли, че деля 2080 на 4 и получавам минимално допустимия товарен индекс на единична гума?

Пример: 2080/4= 520кг  т.е. гума с теглови индекс 91= 615 kg е ок в моя случай.

 

Питам понеже по някакви каталози препоръчват за Пасата за 17 джанта  товарен индекс 94 = 670кг.

 

Предполагам разликата между 91 и 94 е в количество вложен материал, оплетка и т.н. 

А каква е разликата тогава между 91XL и 94? Коя гума е по добра за Пасата 91Y или 94W? 

Има ли разлика във комфорта с гуми с различен товарен индекс т.е 94 по-дървено ли се усеща от 91?

 

P.S. Много въпроси станаха. Ако някои е чел повече по темата, нека сподели.Предполагам ще е интересно за доста хора.

 

Точно така е, както го разсъждаваш, с малки изключения :) Не забравяй, че удар в дупка е съвсем различно от това, което е при каране по перфектен асфалт. Тоест, удар в дупка на гума с по-малък или на границата теглови индекс спрямо заводски предписания е ад - така се получават "жаби" и балончета :) Ако сложиш гуми с теглови индекс 520кг ще си отидат много бързо по нашите пътища. Затова имаш препоръка от 670кг на гума. Пък и не винаги си перфектно застанал на пътя, тоест, някоя гума ще изпитва доста по-голям зор от друга, защото колата е наклонена повече към тази гума при ускорение и спиране, наклон на пътя, неравност и т.н. 

 

Определено ще има разлика и във возенето, защото по-дебела гума е по-твърдичка и малко по-тежка от другата. Тоест, има значение и това, но едва ли ще го усетиш, честно казано...

 

91XL - XL са тези екстра лоуд гуми, които имат по-здрав "sidewall" - странична стена. Тоест, малко са ги "поудебелили" и са ги подсилили, да няма "жаби". Обаче, такива гуми возят по-твърдо. Зимните ми са XL и с тях колата е като каруца - друса, не се поклаща почти, вози доста стегнато и по-твърдо спрямо другите гуми. Въпреки това, пак бих избрал да са XL, защото доста ми е помагало това нещо. Минавал съм през гадни остри камъни само със страничната стена на гумата... колата отскача настрани, но по гумата няма и следа от проблем. При такава ситуация сцепването е гарантирано, ако няма XL.

 

94 спрямо 91 - едва ли ще усетиш някаква разлика, затова си вземи 94. :)

 

ПП: winrg ме изпревари, докато пишех фермана...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Возят твърдо прекомерно напомпаните гуми ... моите 17" са с XL борд и при 2.3 атм. си возят прекрасно , даже по-меко от зимните 15" , които ми ги направиха 2.2 в ЕТ и от тогава се усещаха като дървени колела на каруца ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, The Best Forman написа:

Возят твърдо прекомерно напомпаните гуми ... моите 17" са с XL борд и при 2.3 атм. си возят прекрасно , даже по-меко от зимните 15" , които ми ги направиха 2.2 в ЕТ и от тогава се усещаха като дървени колела на каруца ;)

 

Е и това е така, но при мен не е такава ситуацията... Усещам разликата - зимните винаги са ми били с по-гадната возия. 2.1/2.1 дават от производителя, като зимните гуми ги карам точно така, защото по-меки гуми е по-добре в зимни условия. :)

 

Летните са ми +0.1 или +0.2 обикновено... и усещам разликата в инерцията и спирането. Ако ги напомпам +0.5 вътре не може да се седи и не може да се кара тази кола изобщо - по-меко вози на дядо ми истинската каруца! :D :D:D

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, shaft написа:

Ако ги напомпам +0.5 вътре не може да се седи и не може да се кара тази кола изобщо - по-меко вози на дядо ми истинската каруца! :D :D:D

И на истинска каруца съм се возил и на Суперб2 и чесно казано Пасат-а вози по-дървено от Суперб-а.

Малко ме изненада, този факт, особено след като си мислех, че Суперб 1 на 17 вози твърдо. Леле каква заблуда! 

Ще го търсим мекото возене на многоточковото окачване, ама скоро няма да го върнат.

Преди съм го казвал и пак ще го кажа: 235/45/17 ми идва прекалено за фабричен размер на Пасат-а, при положение че на Суперб 2 дават фабрично 225/45/17.

Единствения плюс на по-големия размер е 1см към клиърънса. Вероятно и малко подобрява комфорта също така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.