Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Рилските езера


tuningmania

Recommended Posts

Здравейте,

 

На 09.08.2008 година, с Приятели ходихме ма разходка до Рилските Езера. Спахме в Паничище. Разстоянието до там, от София, е: към 110 километра в едната посока, ако се мине през Самоков, и към 90 километра в едната посока, ако се мине през Дупница. Пътят и в двата варианта е хубав, като малки неравности (който, даже и за манияк като мен, на тема "Дупки", не бяха страшни) има между Сапарева Баня и Паничище (около 10-ина километра), като от тези 10-ина километра, не повече от 500 метра да бяха с лош асфалт. От Паничище, с високо-проходими автомобили, туристите се извозват, за около 30 минути, до Хижа Рилски Езера. Може и пеша да се стигне, но умората може да ВИ попречи да стигнете до всичките Рилски Езера (който, лично аз в Събота разбрах, че не са 7 а над 10). От Хижа Рилски Езера се тръгва по маркирана пътека и след около 3 часа ходене се стига до едно място, от което се виждат отгоре най-известните 7 езера. След това може да се върнете по обратния път, за около 2 часа. Това е късия маршрут. Може обаче да се върнете и по друга маркирана пътека (дългия маршрут), минавайки по която, ще видите още 4-5 езера. Пътят от там обаче е 5 часа. И при двата варианта, разходката е изморителна, главно поради каманите, по който се ходи, през голяма част от времето. Часовете, който съм посочил, са за абсолютни аматьори, не ходили до сега по такъв терен. И в двата варинта ще видите Връх Мальовица, до където опитни планинари, тръгвайки от Рилските Езера, могат да стигнат и да се върнат за 1 ден. Вижда се и Връх Мусала, но пътят до там май е с преспиване на палатка! След 8 часа път пеша от Хижа Рилски Езера, може да се стигне до Рилския Манастир, но май и там не било за аматьори. Гледката е велика - язовир Искър е като малка локва, стара Планина се вижда в далечината. Цяла българия, на длан. Виждаш всичко, отгоре. Чувсваш се някак си мъничък - на фона на цялата Природа. За мен лично, местноста около Рилските Езера е най-великото място в България. Ако някой не е ходил - да планира най-скорошно поправяне на тази грешка! Ето и снимки, като държа да отбележа, че чрез тях не може да се усети и една десета от Магията на Рила Планина: Натисни точно тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и зотам ще стигнем, и дотам!

Красиво е, а и на живо е наистина стотици пъти по-красиво и вдъхновяващо от на снимка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг пряк път е през Железница, след Алино вдясно през Белчински бани. А искам да попитам пътя до х. Пионерска проходим ли е за лек автомобил? Бях чул че е асфалтов, а черния почва по-нататък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "PV" - Аз не държа пътищата, по който минавам да са пряки, а само да са без дупки. Даже и в София си имам маршрути, който, макар, че са пряки, аз заобикалям и се навирам в задръствания, само заради дупките. Но аз съм манияк на тема "Дупки" де. Даже и трамвайни линии като пресичам, съм на 1-ва скорост и полу-съединител! Мразя да усещам удари по окачването! И интересното е, че няма значение каква и ЧИЯ кола карам. Имам Приятели, който не си пазят много-много колите.. и се е налагало аз да ги карам.. и като започна да се влача по дупките и ТЕ ми викат: "Карай бе, дай газ!". Е не мога. Сигурно съм тъп! А за пътя до Хижа Пионерска - така и не я знам коя е, че да ТИ кажа какъв е пътя до там :( Съжалявам..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако беше лош пътя нямаше да пиша за него. Има две-три пропадания вид свлачища между Бистрица и Железница, но общо взето е добър и по-малко натоварен от този за Самоков покрай язовир Искър.

Първата хижа след Паничище е Пионерска, след това е Ловна, после Рилски езера и на брега на едно от езерата е хижа Седемте езера. Предполагам, че след Пионерска и преди Ловна почва черния път, по който кола не може да минава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг пряк път е през Железница, след Алино вдясно през Белчински бани. А искам да попитам пътя до х. Пионерска проходим ли е за лек автомобил? Бях чул че е асфалтов, а черния почва по-нататък.

 

Да,до х.Пионерска може да се стигне с кола.Пътя е асфалтов.Нататък е черен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Мястото наистина е невероятно! :) Миналата седмица ходихме там. Обаче обиколихме само пет от езерата, защото потеглихме късно от базата в Боровец. За 1 час с кола се стига до х. Вада. Минава се по пътя Боровец - Бели Искър (отсечка от планинския шампионат) - Маджаре - Говедарци - на разклона за Мальовица се завива на дясно и по асфалтов път 4 км. с много големи дупки, който се взема за половин час на първа втора и полусъединител пред вас се изправя хижа Вада. От там в дясно зад хижата започва маршрута, който е маркиран. Върви се 3 часа, като може да се мине напряко или през х. Ловна, където е малко по-дълго. Стигате директно до Долното езеро и х. Седемте езера след кратко изкачаване. Маршрута не е труден, освен в участъците с каманаци, нещо като чакъл и пясък. Но те не са много. По пътеката нагоре се стига до всички езера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...

оооо иаз ходих там лятото, тамън бях взел фабииката и я бях поразработил малко ж градски условия (5000км) и тръгнах към рилските езера спахме на паничище фабиата по баирите няма равна , абе чудесно беше, паничище е мн хубаво също

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...
Ко стана сега?Има ли лифт до там?

 

Има лифт и горе на езерата е като в Южния парк,събота и неделя,мазало от народ!

Просто нямам думи,нема такава простотия,мърсотия и селяния на подобна надморска височина!

Езерата са уникални,но като видиш цялата гмеж от чалгаджий в анцузи,хвърлящи фасове и бирени кутий..... smile175

.....не мерси ,скоро няма да стъпя там!

И всичко това е заради шибания лифт! smile150

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И всичко това е заради шибания лифт! smile150

 

Защото, ако го нямаше лифта тия омрази нямаше да стигнат до там. :smt0344

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Аааааааааа! Верно ли са пуснали лифта! Аз тъкмо се надъхвах като си дойда в БГ да ходя там да се накефя на природа и планинско величие, ама ся наистина всички чалгаджии ще са там да се напиват и да простеят! Все по-малко остават неосквернените места в татковината!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 месеци по-късно...

Мястото наистина е много приказно и има какво да се види :) Ходихме там през седмицата и нямаше навалица. Минахме по маршрут Боровец, Бели Искър, Самоков, Сапарева баня, Паничище и лифта над х.Пионерска.post-721-138453236825_thumb.jpgpost-721-138453236969_thumb.jpgpost-721-138453236972_thumb.jpgpost-721-13845323698_thumb.jpgpost-721-138453236983_thumb.jpgpost-721-138453236988_thumb.jpgpost-721-138453236993_thumb.jpgpost-721-138453236996_thumb.jpgpost-721-1384532370_thumb.jpgСамо да вметна, пътят от Говедарци към Мальовица е ужасен -дупките са повече от асфалта. В самото Говедарци е много зле -не си трошете колите няма нищо интересно.

Ако имате път в този район по-добре се разходете до село Мала Църква нагоре по река Леви Искър има черен път, който криволичи около реката. Пътят е проходим за Уазки и други подобни, но ако не ви мързи може да си направите разходка около 2часа(в едната посока) нагоре по реката до вододайната зона.post-721-138453237003_thumb.jpgpost-721-138453237007_thumb.jpgПо отношение пътят Сапарева баня Паничище -кофти е само в началото един участък около 2-3км иначе по-нагоре има нова асфалтова настилка и е приятно за каране. С кола може да се стигне до лифта, който е над х.Пионерска

х.Скакавица не работи и пътят към нея също е зле -има пропадания на места и опасност да си строшите картера...

Ако искате да видите водопад по-добре се насочете към село Овчарци на 4км след Сапарева Баня. Водопадът се намира в горния край на селото и има табели. Мястото е приказно -водата пада от 40м между две отвесни скали :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.