Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Търся ел. схеми за електрониката на колата!


sevie

Recommended Posts

Здравейте!

Бях писал преди за проблема със стрелките на таблото. От английския форум прочетох, че ако се махне бушон 15 стрелките работят, но при изключване на двигателя се нулират стойностите на километража, разхода, часовника и т.н. Т.е. бушон 15 подава ток към таблото за да помни тези стойности. Но явно подава ток и другаде, че смущава работата на стрелките. Мисля си, че ако намеря ел. схеми бих могъл да разбера как да подам ток към таблото, за да помни стойностите, но без да влияe на стрелките.

Всички идеи ще да добре дошли!

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наименованието е "клема 15" (както и "клема 30") и т.н. Това са условни означения (кодове) Клема 15 означава + 12 V СЛЕД ПОДАВАНЕ НА КОНТАКТ. (Например клема 30 означава постоянни + 12 V). Това важи за всички електрооборудвания. Няма такова понятие като бушон № 15 или като бушон 15 (или пък бушонът 15А - много са със стойност 15 А). (Има "бушон клема 15") Не разбрах много идеята ти, но ако търсиш стабилни + 12 V след контакт без предпазител - то със сигурност ще ги откриеш на клемореда на контактния ключ. (Дебела черна жица без никакви цветни кантове)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушайте внимателно , няма да повтарям!

Обяснявам подробно! :)

 

Като махна предпазител номер 15 ( или клема 15, или бушон 15) от панела с предпазители ( виж снимката) http://picasaweb.google.bg/yuri.gaziev/ ... 7039949522

 

ми работят стрелките на таблото без проблем, но за сметка на това когато изключа двигателя изгасват и малките дисплейчета, които показват километрите, часочника и т.н. ( виж втората снимка ): http://picasaweb.google.bg/yuri.gaziev/ ... 2554368530

 

Като дам на контакт дисплеите светват, но всички стойности ( с изключение на километража) са нулирани> Виж снимка 3 : http://picasaweb.google.bg/yuri.gaziev/ ... 0914131298

 

Нормално при изключен двигател на всяка кола й работят въпросните дисплейчета и колата си има памет за часовника, изминатите километри, разхода и други. Следователно до таблото при изключен двигател достига ток, за да захранва тези дисплеи. По пътя на логиката този ток минава през въпросния предпазител 15, който съм извадил. Да, ама като го сложа , не ми работят стрелките. :(

 

Та идеята и въпроса са ми следните: дали не може да си карам с изваден предпазител 15 , за да ми работят стрелките и в същото време как да подам ток на дисплеите, за да не се нулират стойностите им при изключване на двигателя?

 

Успях ли да го обясня?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "Shnureaga" - Ха-ха-ха, чакай ТИ "Bobi Doctora" да ТИ се обади :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Offtopic:

Боби, погуби се бе човек :roll: Драсни едно ЛС да се разберем за "УИКЕНДА"

 

И

 

 

До "Shnureaga" - Ха-ха-ха, чакай ТИ "Bobi Doctora" да ТИ се обади :mrgreen:

 

 

Ей, СПАМ-човци! Недейте така в темата на човека. Давайте на лични за обажданията. Просто съм сам за две седмици във фирмата и е ужас откъм време :evil: :evil: :evil:

 

 

А по темата - виж кой друг консуматор не ти работи като извадиш въпросния бушон. Ако има и друго - трябва да се провери ("прозвъни") веригата за окъсяване. Ако е само таблото - трябва да се прегледа то, защото така както го описваш има проблем с масата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 години по-късно...

Здрасти, стара тема, но актуална за мен! 

 Имам проблем от известно време и той е, че като изгася колата, стрелките за температура и ниво на гориво не 'заспиват', също и понякога други лампи по таблото и осветлението на скоростния лост (автомат)! 

 Колата е Октавия 2 1.6BSE 2008г 

 Имам VCDS, не го разбирам и бая си поиграх с него! Нещо за 'клема 30' или 'реле 30' пише? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.