Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Skoda Fabia vRS-Blackpearl: Günter Powered


BlackPearl

Recommended Posts

На Митака турбината е такава и той е много доволен,ако прочете утре може да напише и потвърди.Неговата е 1752,като 52-милиметровата му перка в основата си е с 1 милиметър по малка/от твойта/,но пък перките и са с по остър бой върху въздушния поток.Направена е така,защото забелязах как си кара колата,докато ходихме до Румъния - в ниски обороти и за това му я направих да не е ни най малко по лагава от заводското.Притеснявах се много да не остане разочарован от загубата на въртящ момент.Да знаеш че диното може и да не го хваща,но колата ще стане 1 идейка по мудна реагираща в ниските.

 

моята стана по-нелагава и от заводската 1749 ,което ми беше странно ,но явно Сами си знае работата, комбинацията на мен лично много ми хареса.Стигнах и до извода,че сменя ли се турбо е задължително да се сменят турбопътищата и всичко по тях което е голямо съпротивление,защото ако си останат оригиналните/тесни вече за повечето въздух/ турбото вдига доста повече обороти и това го амортизира бързо,а и да не говорим,че така въздуха във високите обороти не е много повече и така не може да се използва потенциала на по-голямото турбо.

 

п.п.огромни благодарности на bega4kata за моя вентилатор-стана супер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 293
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • BlackPearl

    155

  • bega4kata

    69

  • kelesha

    17

  • masterOne

    10

Най-много писали в темата

Абе аз пак ти казвам не съм съгласен че големи турбини са чупят а малки не,

Не съм казал ,че големите се чупят,а малките не.Казах ,че големите ги чупят,защото ги карат на 2 бара,с пикове на 2.5.Ама то на 2 бара и моторите си утиват :lol:Но това е др.тема.

Ися,твойта,ще е пак най бързата Шкода на Междене,не се притеснявай.Тези 430 нютона,като те ритнат от 2000 оборота,с това лекото купенце направо ще литваш.

Друг е въпроса,че ако я закараш твойта Шкодичка в Англия на тяхното дино smile091 в комбинация с техния чист,влажен и богат на кислород островен въздух smile091 може и над 240 коня да даде,знай шли :lol:

Не е късно още,не съм поръчвал никви части,ако искаш да експериментираме с 1756,но на твоя отговорност.

Но за мен турбо 1752 е най добрия вариятн за кола която да е супер приятна за каране ежедневка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак ще кажа -конфигурация 1752 има заводко,всичко нагоре е измислена работа малко..........

Сами то и 1756 има стандартно бре, и въобще не е измислено, даже напротив, само дето вала му макар и да се води 17ка е доста по голям от това което очакваш преди да си го видел :D Същата работа е и при 1752 за което говориш, то също е с по голям вал от този който ще ползвате ;) Така че няма много допирни точки между стандартните турбини и елементарните хибриди като 17(VA)/52 които си правим тук ;)

 

А че турбините се чупели защото правели пикове 2.5, не е така, нали виде картата на 56mm компресора, 2.5 си е налягане коетo турбото може да осигури, ако не вярваш проектирай си 1.9 или 2.0 дизелов мотор върху тази графика и ще видиш че грешка няма ;) А мотори се чупят и на един бар, така че 2та бара също не са причина един мотор да е с по къс живот, незнам дали си запознат колко от новите дизелите на пазара рабоят на налягания около 2 бара сток, но не са нито един или два, доста повече са тези коли. Просто когато се работи с високи налягания на турбината мотора става по натоварен термично и когато тази топлина не може да излезе но пък мотора е все още под товар става салатка, като същата салатка може да стане и при един сток мотор ако например изкараш цялата магистрала на всичката газ :lol: Но пък ако се подобри охлаждането на такъв мотор, то той може да стане доста по сейфти и от сток варианта, дори и да е надут на 2 бара, т.е надува е от най малко значение след като останалите детайли и въобще цялостния тунинг е съобразен с това 8)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ися,радвам че се съгласяваш с мен,защото вървежа на една кола и удоволствието от шофирането не е само и главно във максималната мощност.Кво ще ти е удоволствието,ако като си караш извън града и при всяко изпреварване с около 100 да сваляш от 6-та на 4-та.Поне за мен не е добре това,кел файда ти от дизела тогава.То и разхода ще нарастне това мислиш ли го?????

Действаме значи :smt017 споко.

Знам Тони за валовете,за това постнах точно тази онази снимка с двата вала един до друг.Обаче сега като поръчваме оси,сега идват едни по-дебели в средата и няма проблеми с тях!На искрен ще се използва за някоя друга турбина,която няма да е за тунинги.Но ако иска по-голяма трябва вече да си я плати,щото сега неговата ще си я плати някой друг.А за 1756 не съм чувал като номер,ама може.Аз като комбинация на размери на колелета 1752 говоря че има такива заводско-студено спрямо топло.А относно цялостната организация на технологиата при новите мотори съм съгласен,аз визирам 1.9.Там най малкото дори и да сложиш отелните колекторе и толямао турбо с фланец,не са добре сметнати наляганията и въздушните потоци които се образуват в колектора между главата и перката говоря.За тва се претоварват топлинно.На новите дизели си абсолютно прав,че всичко това е сметнато и топлината се отделя

Освен това за да не е лагава с голямо турбо,мисля че ако се направи колектор с постъпателно пълнене и да е максимално близо огъня до перката,тоест да се скъси разстоянието от турбото до главата ще се намали лага.Разбрах ,че на 20 слагали от 1.6 стария дизел колектор и фланец и голямо турбо.

А и друг е въпроса ,че този който настройва такива коли със стакмистики,като не е в час като тебе с тея работи,програмата става фюйт,да не посочвам такива примери

абе като е малко дупето и да искаш..... smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам Тони за валовете,за това постнах точно тази онази снимка с двата вала един до друг.Обаче сега като поръчваме оси,сега идват едни по-дебели в средата и няма проблеми с тях!На искрен ще се използва за някоя друга турбина,която няма да е за тунинги.Но ако иска по-голяма трябва вече да си я плати,щото сега неговата ще си я плати някой друг.

Значи незнам дали е ясно, но аз като пиша "голям вал" имам предвид че турбинната перка е голяма просто защото тя е част от вала и няма как да се разглежда като отделен елемент. Та в този ред на мисли въобще не вземам предвид формата на самия вал(ос), това дали оста е изтънена в средата или не е, няма значение, турботата там не късат вал, обикновенно го късат в основата на компресорната перка ;) Така че това което мислиш че е здравина, не е нищо повече от малко повече тежест. Та идеята е че няма смисъл да се сменя вала само защото новия който сложим ще е по дебел в средата, това са пари на вятъра(ако ще се дават пари де :) ) Аз съм правил 4 коли освен твоята с такъв хибрид и трите са били с вал който е тънък в средата т.е сток вала на VA турбото, нито една от тези турбини не е късала ос все още ;)

 

А за 1756 не съм чувал като номер,ама може.

Е как бре, новия 2.7 common rail на Ауди примерно е с такова турбо :)

 

А относно цялостната организация на технологиата при новите мотори съм съгласен,аз визирам 1.9.Там най малкото дори и да сложиш отелните колекторе и толямао турбо с фланец,не са добре сметнати наляганията и въздушните потоци които се образуват в колектора между главата и перката говоря.За тва се претоварват топлинно.

Няма такива сложнотии бре човек, въздушни потоци и разни сложно звучащи неща. Топлинното претоварване се получава просто защото като се сложи голямо турбо се иска голяма мощност, съответно трябва гориво за целта. Като резултат от мотор който е 130 коня ние сме получили 230 коня но охлаждащата система е оригиналната..........та ако такъв мотор остане под товар малко повече време то той просто си прегрява и не заради реки и потоци, ами просто защото няма необходимото охлаждане ;) Но все пак ако такава кола се кара нормално както се карат 90% от нормалните коли, то проблеми няма, просто защото даже и да си праим кефа с колата, едва ли ще я държим под товар толкова дълго че да прегрее smile048

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да и аз това имам в предвид-голям вал=голяма перка

-дебела ос=дебела ос в средата

щом перка 52 става на тънка ос от 17 както правя сега,но удебелена по средата ,значи е там дебелината/при перката/ е сметната-като я сложиш същата перка на гол.ос там пак е толкова тънко за да стане тази перка

излизам сега че ще ме бият

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На вал(ос) от VA турбо, може да се сложи без проблем перка от всякакво GT20xx GT22XX GT25xx дори и от GT23V турбо т.е такова от Мерцедес 3.2cdi, просто оста на Мерцедеса е със същия диаметър колкото и да е чудно, нищо че турбинното му колело е около сантиметър по голямо от това на VA-то ;)

Та 52 перката ще стане на ос от 17ка без значение дали е тънка в средата или е дебела в средата, все пак перката стои накрая а не в средата, а там където стои перката всички оси са с еднакъв диаметър :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А и друг е въпроса ,че този който настройва такива коли със стакмистики,като не е в час като тебе с тея работи,програмата става фюйт,да не посочвам такива примери
тука съм допуснал грешка,за което се извинявам,ама вие сте разбрали че съм се объркал и се променя смисъла на изречението-ама така е като жената те ръчка да тръгваш и бързаш

искал съм да напиша не като тебе,а за разлика от тебе

тънките оси съм виждал, в средата късат,там е много тънко,но е възможно и накрая да има случаи

post-2454-138453183252_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тънките оси съм виждал, в средата късат,там е много тънко,но е възможно и накрая да има случаи

В средата се къса вала ако мазането на втулката е по лошо от едната страна и задере т.е ако се получи осукване на самия вал. Само че проблема с мазането няма общо с овърспин-а който се получава когато турбината пренадуе и това е другата причина за късането на вала. А като се овърспинне турбината се къса точно от там където съм нарисувал. И това е така защото при средната тънка част има R-ове от двете страни към по големия диаметър и тези R-ове разпределят напрежението, докато там където съм нарисувал R липсва и е ъгъл, освен това когато перката се стегне към флингера точно в този ъгъл се получава напрежение и точно това става най слабото място на вала ;)

Също така това изтъняване на вала в средата което според теб е проблем и слабо място,всъщност е направено с цел и тя е подобряване на мазането, т.е този тип валове се мажат доста по-добре ;)

post-4421-138453183256_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,те и дебелите са пак толкова тънки там-така ,че това не може да се смята за по-слабо място от това което съм посочил :!:

Дори и 2260 ките с огромните вентилатори са толкова тънки там и заводско си издържат.

а за мазането,наистина се мажат доста по добре,то и лагеруването на тънките оси е по-добро :smt017

абе по хубу да не се случват такива работи :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука малко не мога да разбера ,кой за какво се бори или кой какво се опитва да докаже.Не смятах да се бутам между шамарите ама бат Сами учтиво ме помоли.Първо ще започна с автомобила, а именно Фабия Рс 1,9-в зависимост от кода на мотора дава между 131 и 140 коня на хъбовете на Проспиидското дино.След хубав ремап колата стига някъде 170,с модовете на Искрен вероятно около 175-180.Ремапнати във Варна Арл-тоест мотора на искрен с VB turbo даваха около 200кс+- 3,4, с хибрида на бат Сами предполагам ще се изтискат поне 10коня отгоре.За справка Алфа 156,1,9 16 с 2056 показва 230+,но има забележим лаг,дори между скоростите.Като трябва да отбележим и ,че максималният въвеж на една кола на една кола се определя от сумата на числата на въртящия момент умножени по предавателното число,но само в зоната между пада от преключванете и момента на следващото превключване.По графиката на зелената Октавия се вижда,че въпреки че максималната стойност не е умопомрачаваща ,тя почти не спада до момента на преключване,което говори ,че колата вероятно върви повече от като за 200коня.

Относно турбините в Англия-да правят ги хората и да разстъргват и балансират,въпросът е,че за тях рефюрбишед турбина за 1,9тди 240 е рейс-спек и нито дават гаранция нито обещават дълготрайност,а и това което правят не се различава много от това,което правят във Варна.Пък и имат достъп до 56 цетана биодизел и изобщо горивата са им по-добри.

Та ако черната перла получи графика подобна на тази на Самуил,колата ше тръгне добре за дизел,може и да види някоя 14ка на Дупница и средни ниски 14ки на Сливен.Въпросът е,че дори за 210 коня е хубаво да се замисли за охлаждане -по-бързтермостат,радиатор за масло и ако може малко бронята да се резне.Мисля си,че след тези модове и турбобек генерация,по тази кола няма да има вече какво да се прави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука малко не мога да разбера ,кой за какво се бори или кой какво се опитва да докаже.
Опитваме се да му докажем,че никой тука не го лъже,освен Английските му приятели.Мисля че достатъчно подробно му обяснихме всичко,като започнеш от варианти и стигнеш до проблеми.И освен това,най добрия специалист в тази сфера,си отделя от времето да обеснява.Мисля че темата се изчерпа и Ися не може да има основание за каквито и да било съмнения.Да спи спокойно.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

харесваш ли си дупката :lol:

брееейййй,сто пъти ми каза да е голяма-ами няма да я оставя малката дееееее

Снимал съм ти от близо номера на охлюва,да видиш ,че е същия като моя- да се успокоиш и да спреш да се обаждаш и да безпокоиш колегите :D Тома неверни.

Е,ако го бяхме направили като на Митака,с компресор 52 от Мерцедес 250CDI,щеше да е още по добре,амаааа, искаш да е като моя точно :D esto ще е с гъзара с най добра турбина

айде кога ще се дупиш да я сваляш :D

И заварката стана супер-не се разтече отвътре и няма да ти възпрепятства движението на нагнетения въздух.

Ще стане супер мишка :)

post-2454-138453184771_thumb.jpg

post-2454-138453184783_thumb.jpg

post-2454-138453184791_thumb.jpg

post-2454-138453184795_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Малко по темата..... :) 1вото не е много за проекти де :)

Събота си пастирах (по скоро само полирах) зверчето :)

post-1-0-10617600-1476089385_thumb.jpg post-1-0-37757700-1476089385_thumb.jpg post-1-0-63624100-1476089385_thumb.jpg

Фабияна светна :)

 

post-1-0-17400000-1476089404_thumb.jpg

Все още не съм снимал дисковете и отлично направения от Ванката тампон за скоростната кутия.
За тях по-късно :) .

Днеска имах 2 часа свободни и метнах турбото.
Митак (Esto)- тези 30 мин които ми говоришса утопия ...... Така е , човек като няма канал и тн.
А и на Фабията всичко е много сбито. (ако я нямаше полуоската- щеше да е песен).
А и за пръв път правя такава процедура.
Затова се запасих с :

 

post-1-0-81460400-1476089419_thumb.jpg

Всяка гайка, болт,връзка за маслото , планка към двигателя са сложени в пликове, че да не се забрави кое от къде е.

Извадих си интейк тръбата и си я почистих старателно- блесна перфектно.

post-1-0-96143500-1476089440_thumb.jpg post-1-0-23828400-1476089441_thumb.jpg post-1-0-51228000-1476089441_thumb.jpg

Все още умувам дали да не я преправя и да стане по този начин..

Айде Самуйле- утре идааааа!

post-161-138453187822_thumb.jpg

post-161-138453187825_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оффф, днеска голяма мъка докато я сваля тази турбина.

 

И на всичкото отгоре излезе ККК (еваларка).Майка ти.....и гнасна! Обаче е перфектна, няма никакъв луфт.

 

Турбото на Фабия излиза отгоре. Махат се интейк,колектори и айде- удри. Поне не ми се наложи да махам тръбата на гърнето. :)

 

Сега всичко е в РЪЦЕТЕ НА МАЙСТОР САМИ!

Сами, чудя се, ако сложим колекторите от Гарета дето ти го дадох, само да остане средната част ККК (ако е такава)???Какво ще се получи!

 

Човек, в теб ми е надеждата! :smt030

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление,щом е ККК-не става за ъбгрейди,хибриди и тем подобни.Нищо не може да се ползва от нея.Голямо дърво удари Ися.Както и аз днеска.Ще трябва да се цака май ,май.

Турбината е при мен вече и е в перфектно състояние междудругото,ще трябва обаче май някой друг да и се радва :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ейййй, Сами, не пропусна да ме изядеш.

Мишка, не знаеш как се чуствам в момента. Баси неблагодарната работа. Защо на мен.
Би му меча- крия се от бащата, да не види, че човъркам колата, че ще ме изсели- той е мн против тези неща, нищо че преди е бил луд по тях и състезател по мотокрос.

Днеска си я разглабям и се кефя, че сам си правя нещата и се надъхвам....и след всичките усилия и тн, надеждите ми се изпариха за момент с тва ККК.

Знам обаче,че Сами ще направи всичко възможно и ще си имам хибридче.
А КККто (както каза Сами е в отлично състояние), вече си намери щастлив притежател smile159 .

И така, малко хронология.
Днеска си свалям турбото + малкия му протектор с надеждата да излезе отдолу, ама не.
Всичко обаче е пак подредено старателно:

 

post-1-0-38760400-1476089503_thumb.jpg

Разбра се, че от долу няма да я бъде и...
Колектори долу

 

post-1-0-57220000-1476089517_thumb.jpg

Разпънка долу:

 

post-1-0-04331400-1476089534_thumb.jpg

И ето го .....

post-1-0-07865600-1476089562_thumb.jpg post-1-0-33915400-1476089562_thumb.jpg post-1-0-65373800-1476089592_thumb.jpg

Колко празно е сега зад АСЗта :)

 

post-1-0-57490900-1476089582_thumb.jpg

Много чисто е турбото,много бях доволен като го извадих. беше омазнено само от Вюрта (нали прусках гайките).
Отивам аз при сами и .....ГРЕДА!

Сега ще има- СХЕМА 2.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Батко Сами е играч, ша ла ла ла ла....

Обаче и батко е пич, а да те видим сега дали ще ме ругаеш GT турбината за 50 лева :)

Следва продължение.................

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Турбото го направихме,но за съжаление,дойде друго компресорно колело,тоест за друг номер компресорен охлюв и за това този който го правихме не става и ще трябва да се прави друг.Пускам ти снимки с направения,да прецениш дали ще може направо с маркуч да си го направиш както направи Митака????Ако не ,ще заварим пак друг накрайник.Аз бях подготвил внт20,а сега трябва да е с гт2052 smile049 сори брат

post-2454-138453194282_thumb.jpg

post-2454-138453194289_thumb.jpg

post-2454-138453194294_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарение на БАТКО САМИ ВЕЛИКАНА ,вече съм щастливо рейсърче и няма да карам повече сди.

А и видях спойлера на живо,супер стои,той мишката кви снимки е направил вижда се отзад само едно черно.... smile150

post-161-13845319555_thumb.jpg

post-161-138453195558_thumb.jpg

post-161-138453195562_thumb.jpg

post-161-138453195567_thumb.jpg

post-161-138453195569_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така......

Днеска в 15:00 отметнах аз работата, та си викам- АЙДЕ :)
Отивам и заявявам директно:
Перла (ама как звучи само), дай днеска да не се караме, да мине всичко като по вода.
Тя ме гледа из под вежди и наум си вика- не си познал.

Мятам аз турбината :) , подготвих я и я слагам- гредаааааааа, опира.
Айде пак сваляй. Мерих дължини, ъгли(прави,криви), равнини (планини само дето не успях)......
(гледайки разбира се по оригинал турбо)

Гледам аз, струвам и въртя охлюва . Тъкмо го наместих (ама баш както трябва и искам)- гредаааааааа. Едното болче на маслото дето се отича в картера опира.(айде с малко пауър влезе масл.маркуч).
Маке ти и трън:

 

post-1-0-12209300-1476089717_thumb.jpg

Обаче- гредааааааа (бахти уцелих всички диреци) 2ро болче - точно да вакуум регулатора.
Седя си и си мечтая (искайки да си повярвам,че ходи надолу лостчето му), звъня на Сами. Мишок, накъде ходи лоста на вакуума.- НАГОРЕ БЕ. Урааааааа-гредата е потвърдена. Айде, гледам струвам- съвсем малко го гаврътнах и стегнах.
И като почна едно дупене, киризене, мерене пак- абе гледам не опира, ама знае ли човек.
(както казва един мой авер: Мишка, малко съм бат Панчо!!!- демек Панчо Владигеров- още по демек:Мишка, паника съм-жаргонче).
Мисля,че няма да опира???

 

post-1-0-93609600-1476089733_thumb.jpg

Гледам "старо", гледам ново- абе не виждам как ще влезе. Чувам вече малката ракета(ъглошлайда) как ми вика от гаража: Изкарай ме!- кръстя се 3 пъти и айде.
Вкарвам го аз, бе гледам всичко си заспа. Гледам пак,пак е заспало.Много се зарадвах smile168

post-1-0-42591800-1476089754_thumb.jpg post-1-0-69495800-1476089754_thumb.jpg

Всичко си пасна като ...да не казвам ко :)

post-1-0-44658800-1476089778_thumb.jpg post-1-0-77943300-1476089778_thumb.jpg

И така- сложих си аз тръбата да видя как да свържа турбото.
Добре се е получило:

 

post-1-0-18172400-1476089797_thumb.jpg

Следва: Утре си монтирам колекторите, турбото, интейка и след това го захващам с едно коляно на 90 (кармазъ гидиджасму) на 57мм. Но тъй като турбото (изход) е 51. Слагам му на него 51мм (кармазъ) само на изхода (му го нахлузвам за месо) и отгоре му слагам 57цата и с яка скоба трябва да заспи. Дано не цъска после :) ,поне има лесен достъп!
(ми ко да напрая, нямам преходно коляно 90градуса червено(и на синьо съм навит) от 51 към 57мм- в Англия са 57 лева и трябва да чакам седмица + )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих си връзката между турбото и тръбата.

 

post-1-0-09219000-1476089845_thumb.jpg

Купих си и маркуч от пералня :)
Пасна идеално

 

post-1-0-53808900-1476089857_thumb.jpg

После разбира се имаше кармазъ гидиджасму :)

post-1-0-95276000-1476089873_thumb.jpg post-1-0-20111700-1476089874_thumb.jpg

Кората на двигателя пасна идеално, колата си върви много добре във високите.

Ще има разбира се още изненади и малко настройки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ,аз да кажа,че Ися остана малко разочарован от факта,че това па-голямко турбо се развърта по-плавно/бавно/от заводското му.Но няма как....а искаше даже и по-голямо да правим.

Просто по-голямата перка се развърта по-бавничко и се губи първоначалния и характерен за чипосан помпа дюза мотор рязък ,дори ударен прилив на мощност в ниските.Но това е минимално,все пак и се свиква бързо.Освен това е по приятно за каране и е по-добре за двигатела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.